3p

Újabb vita alakult ki Zoran Milanovic horvát államfő és Andrej Plenkovic kormányfő között a Katonai Nemzetbiztonsági Hírszerző Ügynökség (VSOA) vezetőjének kinevezése miatt.

Az elnök azzal vádolja a miniszterelnököt, hogy politikai támadást indított az alkotmányos rend és a demokrácia ellen, és Horvátországot vissza akarja vinni abba a korszakba, amikor a titkosszolgálatok a kormánypárt közvetlen irányítása alatt álltak - írta a Jutarnji List című horvát napilap pénteken. Az államfő csütörtök este a televízióban közvetített beszédében elmondta: tudomására jutott, hogy a kormány az alkotmánnyal szembe menve a katonai hírszerzést a védelmi minisztérium közvetlen irányítása alá kívánja helyezni.

"A Horvát Köztársaság elnökeként és egyben a fegyveres erők legfelsőbb parancsnokaként felszólítom a kormányt, hogy ezt ne tegye, mert kénytelen leszek hatáskörömnek megfelelően reagálni" - fogalmazott beszédében Milanovic.

Zoran Milanovic horvát államfő nem ért egyet a kormányfő döntésével. Fotó: Depositphotos
Zoran Milanovic horvát államfő nem ért egyet a kormányfő döntésével. Fotó: Depositphotos

Hozzátette: kérte a miniszterelnököt, hogy egyeztessenek a VSOA igazgatójelöltjéről, akit az alkotmány szerint az államfő és a kormányfő egyetértésével, a horvát parlament előzetes véleményével kell kinevezni, de Plenkovic elutasította. A kormányfő ezt azzal indokolta, hogy nem hajlandó tárgyalni az államfővel addig, amíg az bocsánatot nem kér tőle a miniszterektől és a kormányzó párttól a Horvát Demokratikus Közösségtől (HDZ) a viselkedése és a folyamatos sértegetései miatt.

Ivica Kindernek, a VSOA vezetőjének mandátuma hétfőn lejár. A kormányfő csütörtökön délután közölte: ideiglenes vezetőt neveznek ki a katonai hírszerzés élére Mario Banozic védelmi miniszter javaslatára. Ezt követte az államfő késő esti rendkívüli beszéde, amelyet minden televíziós csatorna élőben közvetített. Ebben Milanovic aláhúzta: az ügynökség igazgatói posztjára addig nincs jelölt, amíg a köztársasági elnök és a kormány meg nem egyezik. Ezt minden tisztnek tudnia kell, akinek ilyen ambíciói vannak - jegyezte meg.

Az elnök figyelmeztetett: a főparancsnoki hatáskörébe tartozó minden intézkedést megteszek azon katonai személyekkel szemben, akik vállalják, hogy részt vesznek a katonai hírszerzés bármely párt politikai ellenőrzése és irányítása alá rendelésében. Valami hasonlót Stipe Mesic volt elnök is tett 2020-ban, akkor a horvát hadsereg 12 tábornokát nyugdíjaztatta - írta a lap.

A horvát államfő és a kormány között a vita nem új keletű. Zoran Milanovic korábban szociáldemokrata kormányfő volt, és gyakran tart alkalmi sajtótájékoztatókat. Ilyenkor akár egy órán keresztül is válaszol újságírói kérdésekre, és fogalmaz meg markáns véleményeket a jobboldali zágrábi kormánnyal, a szomszédos országokkal, Brüsszellel vagy Washingtonnal szemben. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Néhány óra múlva indul a százmilliárdos támogatási program, érdemes a rajtvonalra állni
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 11:53
Indul az energiatárolós program, hétfőn délelőtt már lehet jelentkezni. A cégek is készülhetnek.
Makro / Külgazdaság Megjelent Orbán Viktor vagyonnyilatkozata is: 7,2 milliós havi fizetés, csökkenő megtakarítás
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:58
Az is kiderült, hogy a miniszterelnök nincsenek a személyes tulajdonában vagyontárgyak.
Makro / Külgazdaság Mibe fektette a pénzét Magyar Péter?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:24
62 milliót tart értékpapírban a Tisza elnöke, de milyen befektetéseket választott?
Makro / Külgazdaság Kapaszkodhat a magyar kormány a jövő héten – sok minden kiderül
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:11
Árulkodó tavaly decemberi és egész éves adatokat közöl a jövő héten is a KSH.
Makro / Külgazdaság Az oroszoknak érdeke lenne az energiapiaci megbékélés Európával, de akkor már inkább mi diktálhatunk
Imre Lőrinc | 2026. február 1. 06:04
A közeljövőben nem, de hosszabb távon az Európai Uniónak és Oroszországnak is ismét érdeke lehet az energiapiaci együttműködés. Addig viszont az EU-nak változtatnia kell a gondolkodásán, új földgáz- és kőolajprojekteket kell indítania – hangzott el a Klasszis Befektetői Klub idei első, energiaipari trendekről és kilátásokról szóló panelbeszélgetésén. Amin az is szóba került, hogy Kína miként tudja zsarolni a nyugati világot a kritikus fontosságú nyersanyagok piacán, és hogy mi lehetne erre Európa válasza.
Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG