2p

Egy dél-svédországi kikötő lett a Dél-Amerikából Európába csempészett kokain átrakodó központja - figyelmeztetett a svéd vámhivatal, miután idén több nagyszabású szállítmányra csaptak le.

 "Svédország és Helsingborg kikötője lett az európai feketepiacra szállított dél-amerikai kokain átrakodó központja" - jelentette ki sajtótájékoztatóján Magnus Pettersson, a svéd vámhivatal nemzetközi és szervezett bűnözés elleni részlegének főügyésze.

Az év eleje óta a vámhivatal 867 kilogramm kokaint foglalt le ebben a kikötőben, szemben a 2022 folyamán egész Svédország területén elkobzott 822 kilogrammal. "Ez a mennyiség példa nélkül áll a svédországi bűnözés történelmében" - mondta a főügyész.

Az esetek többségében a kábítószert Dél-Amerikából, elsősorban Ecuadorból érkező, gyümölcs- és zöldségszállító konténereket szállító bérelt hajókon csempészték be az országba.

Helsingborg lett a kokain átrakodó központja. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos
Helsingborg lett a kokain átrakodó központja. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos

A helsingborgi kikötőben nem volt kellőképpen rendszeres az ellenőrzés, és a kikötő biztonsága is hagyott kívánnivalót maga után, így alakult ott ki "a kokain szinte szabad áramlása" - mondta az ügyész.

A vámhivatal szerint a svéd és nemzetközi bűnözői hálózatok közreműködésével folyó csempészet felszámolása érdekében minden egyes, Dél-Amerikából érkező és Helsingborgon áthaladó hűtőkonténert ellenőrizni kellett volna.

Az elmúlt hónapokban a svéd hatóságok több bizonyítékot találtak arra, hogy a csempészek a kikötői övezetben rakodták ki az drogot, és különböző bűnjeleket is találtak.

További vámtiszteket vonultattak fel a kikötőbe, ennek ellenére kevés embert vettek őrizetbe, legutóbb decemberben két albán állampolgárt, akik 47 kilogramm kokaint vettek át.

Svédországban az elmúlt években elszaporodtak a lövöldözések és a pokolgépes merényletek, a kábítószercsempész bandák leszámolásai következtében.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A német munkanélküliség a vártnál kevésbé nőtt, de magasan maradt
Privátbankár.hu | 2025. november 28. 11:35
A munkaerő-kereslet továbbra is lassul, ami a munkaerőpiac lassú fellendülését és a lendület tartós hiányát jelzi.
Makro / Külgazdaság Mintha egész Győrt elnyelte volna a föld – nagyot zuhant a munkaképes korúak száma a háború kitörése óta
Csabai Károly | 2025. november 28. 10:34
Ez is következik a péntek reggel közzétett foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokból. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a hazai makrogazdasági elemzők gyorsértékeléséből szemezgettünk.
Makro / Külgazdaság Azért a Karmelita kapott egy gyógyírt is
Privátbankár.hu | 2025. november 28. 08:45
Bár a foglalkoztatottsági adatok nem lettek fényesek, a termelőiár-index tizenhárom hónapja nem látott alacsony szintet ért el.
Makro / Külgazdaság Nem örülhet Nagy Márton – esik a foglalkoztatottak száma
Privátbankár.hu | 2025. november 28. 08:30
2025 októberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 674 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 217 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság Megvan a megállapodás! Januártól ennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 21:16
Sajtóértesülés szerint megegyeztek a felek. 
Makro / Külgazdaság Magyarország szembemegy az Európai Unióval
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 16:11
Javult a gazdasági hangulatindex az euróövezetben és az Európai Unióban novemberben az előző hónaphoz képest, miközben Magyarországon romlott – derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Körbeudvarolták Orbán Viktort Szabadkán
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:14
A miniszterelnök Aleksandar Vucic szerb elnökkel találkozott. 
Makro / Külgazdaság Az elemzői várakozásokat is túlszárnyalta a németek hangulata
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:11
A vártnál jelentősebben javult a GfK decemberre vonatkozó fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Irigykedve nézhetünk Horvátországra
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 14:08
Az idei harmadik negyedév sorrendben a 19. negyedév volt, amikor bővült a horvát gazdaság.
Makro / Külgazdaság Már a kormány is visszafogott, bemondta Nagy Márton, hogy mennyivel nőhet jövőre a gazdaság
Imre Lőrinc | 2025. november 27. 13:10
Jövőre 2-3 százalékos növekedéssel számol a kormány – jelentette be Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG