2p
Az impeachment-szavazás másnapján. Itt azonban nem volt vita, a republikánusok és a demokraták is támogatták.
Konténer-hegyek a Los Angeles-i kikötőben. Fotó: EPA / Andrew Gombert

Az amerikai képviselőház elsöprő kétpárti támogatással csütörtökön megszavazta az új észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezményt (USMCA).

Az első kommentárok arra hívják fel a figyelmet, hogy a képviselőház azt követően szavazta meg a Donald Trump amerikai elnök sikerét jelentő kereskedelmi megállapodást, hogy egy nappal korábban, szerdán a demokrata törvényhozók megszavazták az elnök elleni alkotmányos felelősségre vonási eljárást (impeachment).

A 385:41 arányban elfogadott kereskedelmi megállapodás a korábbi, Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA) váltja fel, elemzők szerint annak újabb, az Egyesült Államok számára is kedvezőbb változata. A NAFTA felmondását és az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó közötti új egyezmény megtárgyalását Donald Trump még a 2016-os választási kampányában ígérte meg. A megállapodást tavaly megkötötték, de a demokrata többségű amerikai képviselőház csak néhány változtatás végrehajtása után szavazta meg csütörtökön.

A módosításokkal kiegészített új egyezményt a múlt héten írta alá Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója a mexikói és a kanadai kormány képviselőivel. Korábban a legnagyobb amerikai szakszervezeti szövetség, az AFL-CIO, valamint az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarája is támogatásáról biztosította az új egyezményt.

A voksolás után demokrata párti és republikánus képviselők egyaránt elégedetten nyilatkoztak.

Kevin McCarthy, a republikánus frakció vezetője újságíróknak úgy fogalmazott: "a kritikusok azt mondták, ezt nem lehet megcsinálni, de aztán ő (Donald Trump) elérte, hogy megcsinálják. Íme, egy újabb ígéret, amely valóra vált, egy újabb ígéret, amelyet betartott".

John Lewis, georgiai demokrata párti képviselő azt hangsúlyozta, hogy 26 évvel ezelőtt "minden porcikájával tiltakozott a NAFTA ellen", de - mint fogalmazott - soha nem gondolta volna, hogy "eljön a nap, amikor lehetőségünk adatik kijavítani a korábbi hibákat".

A megállapodást még a szenátusnak is meg kell szavaznia, hogy azután Donald Trump aláírásával törvényerőre emelhesse.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG