Cséfalvay Zoltán szerint a tavalyi államháztartási számok tükrében látszik, hogy a hiány tavaly az uniós elszámolás szerint GDP-hez mérten 2,7 százalék volt, a pénzforgalmi hiány pedig 2,1 százalékot tett ki. "Bízom benne, hogy ez év júniusában kikerülhetünk az EU túlzottdeficit-eljárása alól, ha csak a számokat nézzük, ki kellene kerülnünk" - emelte ki Cséfalvay Zoltán a Gazdasági Rádió Nap Vendége című műsorában. Az államtitkár kifejtette: az alapszabály szerint kell egy lezárt költségvetési év, amelyben a hiány a GDP-hez mérten 3 százalék alatt maradt, és az is kell, hogy az adott évben, valamint a rákövetkezőben a prognózisok szerint 3 százalék alatti legyen a várható államháztartási deficit.
Az államtitkár szerint arra is megvan az esély, hogy az idén növekedjen a gazdaság, mert 2013-ban már például "termőre fordulhatnak" a közelmúltban beindult hazai autóipari beruházások, az idén mintegy 1500 milliárd forint uniós forrást fizetnek ki a hazai vállalkozásoknak, és a költségvetésben is óriási tartalékok vannak az esetleges kockázatok kivédésére, kezelésére. Az államtitkár úgy vélte: akárcsak 2011 novemberében, az országnak szüksége lehet egy olyan védőhálóra, amelyet az IMF-hitel jelentene.
Kijelentette: Magyarország képes finanszírozni magát a piacokról, "számunkra egy rugalmas, úgynevezett elővigyázatossági hitelkeret kellene a Nemzetközi Valutaalaptól, amely az ország számára védőhálót jelentene". Cséfalvay Zoltán elmondta: az Európai Unió 2014-2020-as költségvetési ciklusában az ország az uniós források 60 százalékát közvetlenül a gazdasági növekedés ösztönzésére fordítja majd, erről már határozott a magyar kormány, mivel a most véget érő költségvetési ciklusban az uniós forrásoknak csak a 16 százalékát használták fel erre a célra. Mint mondta: arról is döntött a kormány, hogy 2014-től az operatív programok irányító hatóságai a minisztériumokhoz kerülnek, ezzel nagyobb lesz az összhang a stratégia, a szakpolitikák és a végrehajtás terén.
Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026
A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.
Vegyen részt Ön is!
Cséfalvay Zoltán szerint komoly esély van arra, hogy Magyarország még idén kikerüljön az Európai Unió túlzottdeficit-eljárása alól.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Légiriadók, kilőtt iráni hadihajók, fenyegető hekkerek: ez történt az éjjel a Közel-Keleten
körülbelül 1 órája
-
Már rebesgetik az Armageddont az olajpiacon, a profik is váratlan opciót jósolnak
körülbelül 1 órája
-
Százmilliókat kaszáltak jogsértően a Mol vezetői a Barátság-kőolajvezeték leállásán – állítja a kisbefektetőket védő szervezet
körülbelül 1 órája
-
Aggódik a húsvéti árak miatt? Jó hírt közöltek a tojásról
körülbelül 1 órája
-
Dörmögni kezdett a medve a parketten
2 órája
-
Mindjárt elfogy a magyar állam devizaadósság-kerete, pedig még csak március van
2 órája
-
A gazdaságért aggódnak, és nem érdekli a háborús narratíva a bizonytalanokat
3 órája
Mfor.hu Top24
- A Mol igaza győzött Horvátország ellen
- Autósok figyelem: újabb szabályok jelentek meg a védett áras tankolásról
- Izrael evakuálást rendelt el Dél-Libanonban
- Az ukrán pénzszállítókra alkalmazandó törvényt fogadtak el
- A forint letépte láncait
- Bejelentette a kormány, hogy módosít a fix 3 százalékos hitel szabályain
- Megint nem bírt el a TV2 celebjeivel, de életjelet adott az RTL
Makro / Külgazdaság
Mindjárt elfogy a magyar állam devizaadósság-kerete, pedig még csak március van
Imre Lőrinc | 2026. március 11. 08:43
Idén már egy 3 milliárd euró értékű eurókötvény- és egy 1,2 milliárd dollár értékű dollárkötvény-kibocsátáson is túl van az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Ezzel a 2026-ra tervezett nettó devizafinanszírozási tervének több mint 60 százalékát teljesítette az ÁKK. A magyar államadósság devizaaránya növekszik, ezért is lenne fontos a stabilan tartott forint. A közel-keleti háború viszont közbeszólhat.
Makro / Külgazdaság
Az MNB bedobja devizatartalékát az energiaimport biztosítására
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 15:15
A Monetáris Tanács az energiaimport kapcsán felmerülő jelentősebb devizalikviditási igény biztosításáról döntött.
Makro / Külgazdaság
Nagyot durrant a kínai exporttöbblet
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 14:55
Kína kereskedelmi többlete meghaladta a várakozásokat, az első két hónapban elérte a 213,6 milliárd dollárt.
Makro / Külgazdaság
A fix 3 százalékos hitelek módosításáról döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:32
A kormány döntése értelmében márciustól magasabb hitelösszeggel és hitelkiváltási lehetőséggel igényelhetik a hazai kis- és közepes vállalkozások a fix 3 százalékos hitelt.
Makro / Külgazdaság
Nem kezdte túl erősen az évet Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:15
Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
Makro / Külgazdaság
Nyugtat a minisztérium: marad árrés a kereskedőknél, ennyibe kerül a jövedékiadó-csökkentés
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 10:51
A védett árakkal és a jövedékiadó-csökkentéssel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetést Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára és Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
Makro / Külgazdaság
Európa egyik leggyengébb teljesítményét hozta össze a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 09:10
A nemzetközi mezőny egyik legrosszabb adatát érte el 2025-ben.
Makro / Külgazdaság
Óriási fordulatot jelez a cégek toborzási kedve
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:45
Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
Makro / Külgazdaság
Csak ámulunk-bámulunk: több mint kilenc éve nem fordult elő ilyen
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:30
Februárban az éves infláció 1,4 százalék lett, ennél utoljára csak 2016 novemberében tett közzé alacsonyabb adatot a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság
Jövedékiadó-csökkentést is bejelentett a kormány az éj leple alatt megjelent rendeletében
Imre Lőrinc | 2026. március 10. 06:45
Már olvasható a március 10-től hatályba lépett rendelet a Magyar Közlönyben a védett üzemanyagárakkal kapcsolatban.
Heti top
- Megvan az ország, amelyet elsőként üthet ki az iráni háború 2026. március 9. 10:24
- A Barátság vezeték leállásnál sokkal nagyobb veszteség éri most Magyarországot 2026. március 4. 16:45
- Még a választás előtt megpróbálják eladni a Nemzetgazdasági Minisztérium épületét 2026. március 7. 10:58
- Ukrán külügyminiszter: Túszul ejtettek hét ukrán pénzszállítót a magyar hatóságok 2026. március 6. 06:50
Havi top
- Nem akárki küldött levélben figyelmeztetést Orbán Viktornak 2026. február 23. 19:52
- A Covidnál is nagyobb sokk következik 2026. február 18. 10:21
- Sorra mondják le az izraeli turisták a budapesti szállodafoglalásaikat 2026. február 21. 12:54
- Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt 2026. február 22. 11:41
Friss
Nemzetközi
Légiriadók, kilőtt iráni hadihajók, fenyegető hekkerek: ez történt az éjjel a Közel-Keleten
körülbelül 1 órája
Részvény / Deviza / Áru
Százmilliókat kaszáltak jogsértően a Mol vezetői a Barátság-kőolajvezeték leállásán – állítja a kisbefektetőket védő szervezet
körülbelül 1 órája
A 100 Leggazdagabb
-
A volt Libri-tulajdonos vette át a Vapiano magyarországi hálózatát2026. március 11. 05:50 -
Sportkocsik, tuning és szépségverseny: autós gigashow Budapesten egy milliárdos partnerségével2026. március 10. 14:15 -
Rekordévet zárt az OTP: 1146 milliárdos nyereség a 2. leggazdagabb magyar bankjánál2026. március 10. 06:00 -
100 éves a milliárdos Balogh család tulajdonában üzemelő Corvin Palace2026. március 9. 15:45 -
Tiborcz István fuvarozó cége szállítja a BMW debreceni autóit vasúton2026. március 9. 06:15
Piac&Profit cikkei
-
Egy bank, amely még a kedvezményes 3 százalékos hitelnél is olcsóbban ígér pénzt
10:45
-
Jövőre egy helyen intézheti vállalkozása minden ügyét
10:21
-
Pénz érkezik az uniótól a magyar kkv-k támogatására
10:05
-
Figyelmeztet a NAV: már csak öt nap maradt!
09:49
-
Mennyibe kerül a tojás? Így alakulnak az árak húsvét előtt
09:33
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Ösztöndíjjal segíti a tehetséges egri hallgatókat az önkormányzat
08:38
-
Orbán Viktor úgy kell az egri Fidesznek, mint egy falat kenyér?
08:10
-
Tisza:Fidesz 3500:150 - beszélgetés fontos kérdésekről
06:52
-
Kissé szeles kora tavaszi idő
06:43
-
Művészet, zene, tavasz: kulturális programkavalkád az Egri Tavaszi Fesztiválon
15:25
legolvasottabb
-
Nem akárki küldött levélben figyelmeztetést Orbán Viktornak
2026. február 23. 19:52
-
A Covidnál is nagyobb sokk következik
2026. február 18. 10:21
-
Sorra mondják le az izraeli turisták a budapesti szállodafoglalásaikat
2026. február 21. 12:54
-
Visszavinné a palackokat? Már nem sokáig kell boltba járni emiatt
2026. február 22. 11:41
-
Üzent a Molnak és a kormánynak az Adria vezetéket üzemeltető horvát cég
2026. február 20. 19:30
top 24
-
A fix 3 százalékos hitelek módosításáról döntött a kormány
2026. március 10. 11:32
-
Kemény üzenetet kapott Trump Iránból: ez a háború még eltarthat egy darabig
2026. március 10. 14:15
-
Volodimir Zelenszkij szerint csak az ukránok tudják ezt
2026. március 10. 19:42
-
Az iráni háború és az EU hallgatása: vigyázó szemetek Madridra vessétek!
2026. március 10. 18:31
-
Ne felejtse otthon a forgalmit, ha tankolni megy!
2026. március 11. 06:45
Légiriadók voltak Izraelben, tovább támadták Libanon, az amerikai hadierő aknák lerakására kialakított iráni hadóhajókat lőtt ki. 
