3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Örülhetnek a horvátok és a portugálok.

Mivel a költségvetés hiányát Horvátország és Portugália GDP-je három százaléka alá tudta szorítani, az Európai Unió Tanácsa pénteken lezárta a két országgal szemben indított túlzottdeficit-eljárást.

Az uniós gazdasági és pénzügyminisztereket tömörítő tanács tájékoztatása szerint az ülésező miniszterek arra a következtetésre jutottak, hogy mindkét ország korrigálta költségvetési hiányát, ezért hatályon kívül helyezték a Horvátország esetében 2014 januárjában, Portugália esetében pedig 2009 decemberében hozott intézkedéseket.

Horvátországgal szemben az unió azért indított túlzottdeficit-eljárást, mert úgy találta, hogy megszegte a költségvetési hiányra vonatkozó előírásokat, az ország államháztartási hiánya ugyanis meghaladta a hazai össztermék (GDP) 5,5 százalékát, így az uniós, 3 százalékos referenciaértékeket.

A tanács megállapította, hogy ajánlásainak megfelelően Horvátország államháztartási hiánya 2014 végére a GDP 4,6 százalékára, 2015-ben 3,4, 2016-ban pedig 0,8 százalékra csökkent. Az Európai Bizottság 2017-es tavaszi gazdasági előrejelzése szerint a hiány idén várhatóan 1,1 százalékra emelkedik ugyan, de 2018-ra 0,9 százalékra esik vissza.

Portugáliának költségvetési hiányán kellett javítania

Lisszabon nemzetközi hitelezők segítségét is kérte pénzügyi stabilitása és fizetőképességének biztosítása érdekében. Az EU-tól, az euróövezettől és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) 78 milliárd euró hitelcsomagot kapott 2011-ben. Portugália 2014 májusában került ki a nemzetközi pénzügyi mentőcsomag védelme alól, miután teljesítette a hitelprogram valamennyi feltételét. A hitelekért cserébe szigorú gazdasági megszorításokat és reformokat kellett végrehajtania a dél-európai országnak.

A tanács többször is meghosszabbította a hiány megszüntetésére vonatkozó határidőt az országot sújtó recesszióra való tekintettel. A beszámoló szerint Portugália államháztartási hiánya 2015-ben a GDP 4,4 százalékát tette ki, továbbra is elmulasztva a tanács által kitűzött újabb határidőt. Lisszabon kérésére a tanács úgy döntött, hogy nem szab ki bírságot és arra szólította fel Lisszabont, hogy 2016-ban csökkentse államháztartási hiányát a GDP 2,5 százalékára, és a GDP 0,25 százalékát kitevő konszolidációs intézkedéseket hajtsa végre.

A tanács csütörtöki ülésén megállapította, hogy Portugália államháztartási hiánya 2016-ban a GDP 2,0 százalékát tette ki, a banki támogatási intézkedések potenciális hiánynövelő hatása pedig nem veszélyezteti a hiány tartós csökkentését.

A miniszterek véleménye szerint mindkét ország megfogadta a tanács ajánlásait és megfelelő módon és eszközökkel korrigálták a költségvetési hiányra, valamint az államadósságra vonatkozó adataikat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mi történt a japánokkal? Gyártanak, de minek
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 10:04
Többéves mélypontra kerültek tavaly év végén Japán gépipari megrendelései.
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog akadni: Putyinék horribilis rekordot hoztak össze – lehullt a lepel
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 06:39
Meg sem mozdultak mégis ezer meg ezer milliárddal hízlalták az ország vagyonát, ezzel a manőverrel.
Makro / Külgazdaság Brüsszel friss közlésének végre örülhetnek majd a Karmelitában
Csabai Károly | 2026. január 19. 05:42
A novemberinél jóval alacsonyabb decemberi inflációs adatnak köszönhetően több helyet léptünk előre az európai összevetésben, már karnyújtásnyira került a mezőny első fele. Mivel pedig eközben a Magyar Nemzeti Bank továbbra sem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatunk a képzeletbeli dobogó alsó fokára ugrott. További érdekes részletek is kiderülnek lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság A választásokig dől a pénz, utána jöhet el a feketeleves
Imre Lőrinc | 2026. január 18. 14:05
Idén is a lakossági fogyasztás lesz a magyar gazdaság motorja, amit az országgyűlési választásokat megelőző kormányzati költések még tovább fűtenek. A fiskális élénkítés és április 12-e után viszont szükség lehet a költségvetés kiigazítására, hogy Magyarország elkerülje a bóvli kategóriát a nagy hitelminősítőknél.
Makro / Külgazdaság Durvul a helyzet: eddig még sosem használt fegyvert vethet be az EU Trump ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 13:08
Emmanuel Macron francia elnök arra fogja kérni az Európai Uniót, hogy aktiválja az EU „kényszerítő intézkedések elleni eszközét”, ha az Egyesült Államok valóban vámokat vet ki a Grönlandot érintő patthelyzetben – közölte vasárnap a francia elnök stábja.
Makro / Külgazdaság Vasárnap elhagyja az országot Sulyok Tamás – elárulták az úti célt
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 10:13
A köztársasági elnök hivatala elárulta: háromnapos utazásra indul Sulyok Tamás.
Makro / Külgazdaság Fordulat Szerbiában: két hónap után beindult a kőolaj-finomító
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 09:41
Közel két hónapos szünetet követően vasárnap újrakezdte a termelést a pancsovai kőolaj-finomító, a benzinkutakra január 27-én kezdődhet meg a szállítás – közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter vasárnap Instagram-oldalán.
Makro / Külgazdaság Most végre kiderül, hogy hozott össze ekkora hiányt a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 08:53
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a munkaerőpiacról közöl adatokat, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az államháztartás tavalyi részletes adatait teszi közzé.
Makro / Külgazdaság Minden csepp olajat kihozatna a Chevronnal Venezuelából az amerikai kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 15:42
Az Egyesült Államok mielőbb bővítené a Chevron venezuelai engedélyét.  
Makro / Külgazdaság Bemondták az új számot, indul a hajsza a 2 százalékos növekedésért
Imre Lőrinc | 2026. január 17. 10:19
A 2 százalék lett az új bűvös GDP-célkitűzés. A legtöbb hazai elemző ekkora mértékű, vagy ennél enyhén magasabb, de mindenképp kettessel kezdődő növekedést vár 2026-ban Magyarországon. Ami biztos, hogy a kormány költekezései a választások előtt fűtik a gazdaságot, az ipar és a beruházások viszont továbbra is nagy kérdőjeleknek számítanak. Miként bizonyos értelemben az infláció is, hiába alakult az elmúlt időszakban a vártnál kedvezőbben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG