3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Miközben az elmúlt napokban kedvezőtlenül kezdtek alakulni Magyarországon az esetszámok, még mindig több területen nyögi a társadalom az első hullám következményeit. Közben a kormány már látja, hol kell a következő csatát megvívni.

A cikk eredetileg a piacesprofit.hu-n jelent meg.

A koronavírus-járvány hazai megjelenését követően tavasszal minden a feje tetejére állt, talán a munkájukat elvesztők mellett azok számára is kihívást jelentettek a korlátozásokkal teli hónapok, akiknek megmaradt a munkája. Ha ugyanis a munkavégzést nem lehetett home office-ba átültetni, a cégek sokszor a szabadságok kiadásával operáltak. De hasonló helyzetbe kerülhettek azok is, akiknek iskolás korú gyerekeik voltak. Számukra a digitális oktatásban való részvétel okozthatott plusz nehézséget a mindennapokban. 

Mindenesetre sok esetben fordulhatott elő, hogy az éves szabadságok már tavasszal elfogytak. Ahogy azt Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd parlamenti képviselője megfogalmazta írásbeli kérdésében:

"A veszélyhelyzet alatt sokan kénytelenek voltak kényszerszabadságra menni, ők idén már nem fognak tudni több szabadnapot kivenni. Tervezi-e a kormány, hogy ezeket a munkavállalókat valamilyen formában kompenzálja?"

A kérdést Kásler Miklós emberi erőforrás miniszternek címezte, sőt az Palkovics László, innovációs és technológiai miniszternek is feltette. A válasz utóbbi kollégájától érkezett, ám Schanda Tamás, ITM-államtitkár soraiból végül semmi sem derül ki a szabadságok vonatkozásában. 

Az államtitkár ugyanis inkább csak az eddigi, munkahelyek megőrzését és teremtését támogató kormányzati intézkedéseket sorolta fel, amelyek a kérdés szempontjából irreleváns információk. Mint írta: 

"A magyar kormány az elmúlt hónapokban számos intézkedést hozott a koronavírus járvány miatt előállt veszélyhelyzet kezelésére. A kormány munkahelyvédelmi és munkahelyteremtő bértámogatással segítette azokat a munkáltatókat, amelyek a veszélyhelyzet idején arra törekedtek, hogy leépítés helyett megőrizzék a meglévő munkaerőt, illetve új munkahelyeket hozzanak létre". 

Bár ez sem elhanyagolható intézkedés, valójában azokon nem segít, akik otthonról nem végezhető munka miatt kényszerszabadságra mentek. 

A kormány azonban már láthatóan készül a második csatára is. "A vírussal szemben az első csatát megnyerte a kormány" - írta az államtitkár, de nyár elején maga a kormányfő is többször megfogalmazta ezt a megállapítást. Hogy hol és milyen fronton fog zajlódni a második csata, azt Schanda Tamás árulta el: 

"A második csata a munkahelyek megvédése és teremtése lesz."

Hogy a kormány a második csatát ezen a fronton vívná meg a vírussal szemben, az kézenfekvő. Az első hullám idején az egészségügyet a hírek szerint felkészítette a kormány arra, hogy esetleg nagyon nagy számban kell koronavírus-betegeket ellátni a kórházakban. Így a második hullámban az egészségügyi intézményeken fokozódó nyomás nem okozhat elméletileg problémát. A kormány egy évtizede rögzített hitvallása pedig a "ha munka van, minden van", így tehát az ezen a fronton meghozott erőteljes intézkedésekkel közvetve a gazdaság számos területére tudnak hatni. Ha ugyanis van munkájuk az embereknek, akkor tudnak fogyasztani, a fogyasztás pedig keresletet támaszt, amit a cégeknek ki kell szolgálniuk, így biztosított lehet a fennmaradásuk, esetleges bővülésük a későbbiekben. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most már biztos: leáll Paks, asztalra került a kikapcsolási terv – újabb részletek
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:00
Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon mondta el a részleteket, kemény lépésekkel készül a kormány.
Makro / Külgazdaság Füstfelhő Szentpétervár felett: külföldre menekülhet az orosz Amazon az ukrán dróncsapások elől
Wéber Balázs | 2026. július 30. 17:01
Kazahsztánban hozna létre raktárbázisokat a legnagyobb orosz online kiskereskedő cég, amelynek infrastruktúráját tucatnyi ukrán dróntámadás érte az elmúlt két hétben. A csapásokban több milliárd dollár értékű áru semmisült meg. Ukrajna célja a cég és az orosz bankrendszer bedöntése, és nem utolsósorban a háború elvitele az orosz átlagemberekhez.
Makro / Külgazdaság Rossz hír a németeknek, többet fizettek a boltokban júliusban
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 14:36
2,8 százalékra gyorsult az infláció júliusban.
Makro / Külgazdaság Akár már csütörtökön teljesen lekapcsolhatják a paksi atomerőművet
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 12:17
A Duna alacsony vízállása a leállás oka, a folyó kiszáradása jövő hétre csak súlyosbodni fog.
Makro / Külgazdaság Elárulták az elemzők, miért lassult a gazdasági növekedés a kormányváltás után
Imre Lőrinc | 2026. július 30. 11:57
Az új kormányzati struktúra felállása, a kevésbé költekező fiskális politika és a nagy állami beruházások felülvizsgálata is hozzájárulhattak ahhoz, hogy az idei második negyedévben lassult a magyar gazdaság növekedési üteme az év első három hónapjához képest.
Makro / Külgazdaság Republikon: 20 százalék a Fidesz-KDNP támogatottsága
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 11:21
A teljes népességre vetítve 58-20 az állás a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP között.
Makro / Külgazdaság Nagy átalakítás jön az iskoláknál, elveszíti irányító jellegét a Klebelsberg Központ
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 10:40
2027. január 1-től a Lannert Judit vezette Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium felel az iskolákért. A tankerületi igazgatói pozíciókra augusztus 20-tól lehet pályázni.
Makro / Külgazdaság Visszaesett a magyar energiahordozók exportja, de így is szép adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 08:40
Az export éves emelkedése több mint kétéves csúcsot döntött, a júniusi kivitel értéke közel 15 milliárd euró volt.
Makro / Külgazdaság Megjött a várva várt szám: kisebb csalódást okozott a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 08:30
2026 második negyedévében (áprilistól június végéig) a magyar gazdaság teljesítménye 1,7 százalékkal meghaladta a 2025. második negyedévit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslésében. A mutató enyhén alacsonyabb az elemzői várakozások 1,8 százalékos átlagánál és az éves ütem a nyers adatok alapján megegyezik az első negyedévben látott növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Túl alacsony a Duna, a 3. blokk leállása után újabb korlátozást vezettek be az atomerőműnél
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 07:29
A Paksi Atomerőmű 2. blokkja is félgőzzel működik csütörtök reggel 7 órától.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG