2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Az olajipari fenegyerek az orosz kapcsolatai miatt kerülhet bajba
Rex Tillerson. (Kép forrása: EPA)

Az amerikai szenátus külügyi bizottsága hétfőn megszavazta Rex Tillerson külügyminiszteri jelölését, majd a szenátus plenáris ülése megszavazta Mike Pompeo képviselőt a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatói posztjára.

Szoros volt

Már csak a szenátus egészének szavazása kell ahhoz, hogy Rex Tillerson, az ExxonMobil volt elnök-vezérigazgatója legyen az amerikai diplomácia irányítója legyen a múlt pénteken beiktatott új elnök, Donald Trump kormányában. Mivel a szenátus republikánus többségű, így elemzők szerint nem kétséges, hogy Tillerson lesz a külügyminiszter.

A külügyi bizottságban azonban csak éppen hogy megkapta a szükséges számú szavazatot: egy szavazattöbbséggel, 11:10 arányban hagyták jóvá jelölését. A demokrata párti szenátorok mindegyike ellene, a republikánus politikusok mellette voksoltak. Marco Rubio floridai republikánus szenátor voksa azonban az utolsó pillanatig kétséges volt. Rubio a miniszterjelölt korábbi orosz kapcsolatai miatt hangoztatta aggodalmait. A szavazás előtt azonban a floridai szenátor - aki tavaly Donald Trump vetélytársaként a republikánusok elnökjelöltségéért is indult - leszögezte, hogy "az amerikai külpolitika iránt belföldön és külföldön egyaránt érzékelhető bizonytalanságra tekintettel a szavazás fölösleges késleltetése ártana a nemzeti érdekeknek".

Ezen már nem lehet javítani

A 65 éves Rex Tillerson az ExxonMobil elnök-vezérigazgatójaként szoros üzleti kapcsolatban állt Oroszországgal és személyes jó kapcsolatot tartott fenn Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is. A szenátusi meghallgatás során azonban azt mondta, "Oroszország jelenleg veszélyt jelent" és leszögezte, hogy véleménye szerint az Egyesült Államok és Oroszország "valószínűleg soha nem lesznek barátok", mert "az értékrendszerük egyértelműen különbözik".

Tillerson John Kerryt követheti a külügyminisztérium élén. Hétfőn este a szenátus plenáris ülése 67:31 arányban megszavazta Mike Pompeo kansasi képviselőt a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatói posztjára.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elhúztak a horvátok: 1000 euró fölé emelik a minimálbért
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 16:35
A horvát kormány pénteken rendeletben határozta meg a 2026-ban érvényes minimálbér összegét: a jelenlegi bruttó 970 euró 8,25 százalékkal, 1050 euróra emelkedik (valamivel több mint 408 ezer forint) – közölte a horvát sajtó.  
Makro / Külgazdaság Már Japánban is elszálltak az élelmiszerárak
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 14:57
Japánban a fogyasztói árak emelkedése 2,9 százalékra gyorsult szeptemberben éves szinten az augusztusi 2,7 százalékról – áll a belügy- és kommunikációs minisztérium pénteki közleményében.  
Makro / Külgazdaság Nem várt lazításról döntöttek Moszkvában
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 14:22
Az orosz jegybank 50 bázisponttal, 17,0 százalékról 16,50 százalékra csökkentette az irányadó kamatot pénteken; szakértők a kamat szinten tartására számítottak.  
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy felhúzta magát egy reklámon, hogy befejezte Kanadával a tárgyalásokat
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 13:56
Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi portálon helyi idő szerint csütörtökön közzétett üzenetében leállított minden kereskedelmi tárgyalást Kanadával egy szerinte félrevezető reklámkampányra hivatkozva, amelyben Ronald Reagan volt amerikai elnök kritikus véleményt fogalmaz meg a vámokról.  
Makro / Külgazdaság Már látszanak a repülőrajt jelei a gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 12:35
Októberben közel két és fél éve a legjobb teljesítményt nyújtotta az euróövezet gazdasága az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató-intézet és a Hamburg Commercial Bank AG által közösen vezetett beszerzésimenedzser-index alapján.
Makro / Külgazdaság Elkészült az új ötéves terv Kínában: az egész világot érinteni fogják a változások
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 12:18
Kína a következő, 2026 és 2030 közötti ötéves terv időszakában tovább kívánja bővíteni gazdasági nyitását, különösen a szolgáltatási szektorban.  
Makro / Külgazdaság Putyin izgulhat: India után Kína is jelentősen visszafogja az orosz olajvásárlásokat
Privátbankár.hu | 2025. október 23. 17:30
Kína is azonnal lépett az új amerikai szankciókra.
Makro / Külgazdaság India fejet hajthat Trumpnak: ez lehet a megállapodás ára
Imre Lőrinc | 2025. október 23. 12:00
India jelentősen visszafoghatja az oroszországi olajimportot.
Makro / Külgazdaság Megszólalt az államtitkár a fix 3-as kkv-hitelről
Privátbankár.hu | 2025. október 22. 13:00
Szabados Richárd elmondta, hogy a kis- és középvállalkozásokat célzó, fix 3 százalékos kölcsönt már 2600 vállalkozás igényelte, 140 milliárd forint értékben.
Makro / Külgazdaság Az Airbus bemutatott az Egyesült Államoknak: Kínában nyit céget a francia óriás
Privátbankár.hu | 2025. október 22. 12:43
A gyártó célja, hogy 2027-re rekordmennyiségű A320-ast szállítson. Az Airbus új összeszerelő sorokat nyitott Tiencsinben és Mobile-ban, így a világ két legnagyobb légi közlekedési piacán erősíti pozícióját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG