3p
Számítások szerint még legalább fél millió szír érkezhet az országba.
(MTI/AP/Markus Schreiber)

A szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) elemzésében kiemelte, hogy a szíriai menekülteknek megháromszorozódásáról vagy megnégyszereződéséről szóló prognózisokkal szemben az életkor, a gyermekek és a már az országban tartózkodó rokonok száma és egyéb tényezők alapján az várható, hogy a családegyesítés révén a menekültek átlagosan fejenként csak egy rokont költöztetnek át Németországba.

A legtöbben szírnek mondják magukat

Tavaly év elejétől az idén júniusig nagyjából 500 ezer szíriai menedékkérő érkezett Németországba. Ők alkotják a menedékkérők legnagyobb csoportját, és szinte valamennyien megkapják a menekültstátuszt. Azonban az utóbbi hónapokban bevezetett változtatások miatt emelkedik azok száma, akik csak oltalmazott státuszt kapnak, amelyhez két évig nem jár családegyesítési jog. A menedékjogi kérelmek elbírálása pedig eleve lassan halad, és rendkívül lassú a családegyesítéshez szükséges vízumok kiadása is a törökországi és libanoni német diplomáciai képviseleteken, amelyek a szíriai állampolgárok ügyeiben illetékesek.

Mindennek következtében a családegyesítés elhúzódó folyamat, és hatása lassan, fokozatosan lesz érzékelhető, de újabb feladatokat ad a szociális ellátórendszernek - írták a BAMF szakemberei a Süddeutsche Zeitung szerint.

A Die Welt című lap az online kiadásában szintén a BAMF adataira hivatkozva azt írta, hogy a 2016. április 30-i állás szerint 1 529 784 olyan külföldi állampolgár lakik Németországban, akik jogállása menekültügyi eljáráshoz kapcsolódik, vagyis menedékjogi kérelmük elbírálására várnak, vagy már döntöttek ügyükben.

További nagyjából 300 ezren vannak, akik még nem tudták benyújtani menedékjogi kérelmüket. Van egy nagyjából 35 ezer fős szíriai csoport is, ők a menekültválság tavaly nyár végi elmélyülése előtt érkeztek Németországba befogadási programok keretében, így nem kell benyújtaniuk menedékjogi kérelmet, és van 70 ezer felnőtt kísérő nélkül érkezett kiskorú is, akiknek szintén nem kell menedékjogért folyamodni.

Akinek menniük kell

Ebben a nagyjából 1,9 milliós csoportban mintegy 220 ezren vannak, akiknek jogerős döntés alapján távozniuk kellene Németországból, többnyire azért, mert elutasították kérelmüket. Azonban többségüket - 168 ezer embert - különböző, például egészségi okok miatt egyelőre nem toloncolják ki.

A Die Welt szerint a menekültügyi rendszerrel kapcsolatban van egy további, valószínűleg jelentős, de ismeretlen nagyságú csoport is. Ebbe azok tartoznak, akik valamilyen okból nem léptek kapcsolatba a hatóságokkal, nem regisztrálták magukat semmilyen intézménynél, nem igényeltek szociális támogatást és nem akadtak fenn valamilyen rendőri ellenőrzésen. Szakértők szerint számuk 180 ezer és 520 ezer között lehet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG