1p
Gyors gazdasági szerkezetátalakításra van szükség a válságból való kilábaláshoz - mondta Mellár Tamás közgazdász.

Mellár Tamás, aki korábban a Központi Statisztikai Hivatal elnöke volt, hangsúlyozta: a hazai vállalkozások zömében nem elég versenyképesek, mert technikai színvonaluk elmaradott és nem érik el azt az üzemnagyságot, aminek alapján a külpiacon sikeresek lehetnének. Ugyancsak gondot jelent, hogy a hazai vállalkozói réteg nem igazán produktív, vagyis nem képes annyi többletterméket előállítani, ami egy normális működéshez, fogyasztáshoz és beruházáshoz szükséges lenne. Ezáltal a fogyasztás és beruházás csökken, egyfajta "hibernált" állapotban van, annak ellenére, hogy az ország folyó fizetési mérlege viszonylag kedvező - tette hozzá a közgazdász.

Az átalakításhoz tőkére lenne szükség, ám a pénzek egy részét különféle olyan gazdasági célú támogatásra költi el a kormány, amivel lényegében a régi szerkezetet konzerválja. Ehelyett azokat a szektorokat kellene helyzetbe hozni, amelyeknél viszonylag magas a hozzáadott érték és kicsi az importtartalom. Mellár kifejtette: ilyen ágazat a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a megújuló energia, a tudás igényű iparágak, mint például a szoftverfejlesztés. Az élelmiszeriparnak például nagy a munkaerőigénye is, fejlesztése segíthetne a foglalkoztatási gondok enyhítésén: 5-10 hektáros birtokokon zöldség- és gyümölcstermesztésre lenne célszerű berendezkedni, ezek a birokok aztán egymással összekapcsolva részvénytársaságként tudnának piacra lépni. Akár 500-600 ilyen társaság is működhetne.

A Lízingszövetség szakmai fórumán beszélt Oszkó Péter, a Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere is, aki szerint az állam hibás eszközökkel teremti meg a stabilitást, mert rossz helyről veszi el a pénzt és rossz helyre adja. Mint mondta: ezáltal a gazdaságot megfosztja a forrásoktól, az ország jövedelemtermelő képességét rombolja és önkényes alapon, lényegében politikai indokok szerint osztogat. Ennek a folyamat megfordítása elengedhetetlen. Presztízsberuházások, népszerűséget növelő intézkedések, hibás adóintézkedések helyett az ország jövedelemtermelő képességének tényleges növelésére kellene a forrásokat fordítani - fejtette ki az egykori pénzügyminiszter.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ukrajna és a forint tartják lélegeztetőgépen az egyik legfontosabb mutatónkat
Imre Lőrinc | 2025. december 1. 15:19
Egyre fogy a remény azzal kapcsolatban, hogy a negyedik negyedéves gazdasági teljesítmény valamelyest kozmetikázhat a 2025-ös magyar GDP-mutatón. A kormányzat fél százalékos növekedést vár, de a legfrissebb exportadataink alapján könnyen lehet, hogy még ezt a szintet sem érjük majd el.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton odapörkölt a német kormánynak és a bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 13:31
A parlament gazdasági bizottsága előtt beszélt a miniszter, a GDP szerinte a német gazdaság szenvedése miatt nem növekszik eléggé. A bankoktól plusz 180 milliárd forintot tervez beszedni jövőre a kormány.
Makro / Külgazdaság Újabb lehetőséget kapnak a kezükbe a SZÉP-kártyások
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 12:14
Április 30-ig lehet újra hideg élelmiszert is vásárolni SZÉP-kártyával.
Makro / Külgazdaság Beruházási hitelt venne fel? Itt egy jó hír
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 11:12
Marad díjmentes a kezesség.
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt? Keddtől megint nagyobbat változnak az árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 10:21
Megint csak az autósok egyik fele örülhet.
Makro / Külgazdaság Valamit titkol a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 09:14
Továbbra sem árul el alapvető fontosságú részleteket a magyar kormány arról, hogy miként és meddig mentesültünk az amerikai szankciók alól.
Makro / Külgazdaság Egy picit fellélegezhet a kormány? Ezt látták a vállalatvezetők novemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 09:00
Sok mutató javult a novemberi Beszerzési Menedzser Indexben.
Makro / Külgazdaság Az export esett, az import nőtt – nem néz ki jól a magyar külkereskedelem mérlege
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 08:31
Tavalyhoz képest 178 millió euróval romlott az egyenleg.
Makro / Külgazdaság Akiknek bejött a háború: 679 milliárd dollárt kerestek tavaly
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 07:54
A száz legnagyobb hadiipari cégnek jó éve volt 2024-ben.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést hoztak olajügyben
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 07:23
Döntöttek a legnagyobb olajkitermelők: így alakítják a termelést 2026 első hónapjaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG