4p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Holnap jön a KSH inflációs adata, mire számítanak a londoniak?

A City elemzőinek előrejelzési konszenzusa szerint 1,2 százalékos éves inflációt valószínűsít a múlt hónapra. A londoni prognózisok alapján január lenne sorban a negyedik olyan hónap, amelyben gyorsult az infláció.

Decemberben 0,9 százalékkal, novemberben 0,5 százalékkal, októberben 0,1 százalékkal volt magasabb a fogyasztói árindex, mint egy évvel korábban. Szeptemberen átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak éves összevetésben.A januárra várt gyorsulást a londoni előrejelzések egyöntetűen a belépő éves bázishatásoknak tulajdonítják, hangsúlyozva, hogy az alacsony olajárak átszűrődő kiskereskedelmi hatásai továbbra is lefelé ható nyomást gyakorolnak az inflációra.

A Royal Bank of Scotland londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői is ezt emelték ki a konszenzustól valamelyest elmaradó prognózisukat indokolva. A ház januárra 1 százalékos tizenkét havi magyar inflációt vár, 0,1 százalékos havi összevetésű visszaesés mellett. Az RBS londoni elemzői közölték, hogy becslésük szerint az üzemanyagok kiskereskedelmi ára a múlt hónapban csaknem 5 százalékkal csökkent az előző hóhoz képest, és véleményük szerint ez volt a fő lefelé ható tényező a január inflációban.

A cég elemzői szerint emellett valószínűleg megjelent a múlt havi inflációban a sertéshús áfájának csökkentése is.

Nemsokára jön a fordulat

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői 1,1 százalékos tizenkét havi inflációt jósolnak januárra. A ház szerint a felfelé induló magyar inflációs pályában a belépő éves bázishatások játszanak elsődleges szerepet.

A JP Morgan londoni elemzőinek várakozása szerint ugyanakkor a jelenlegi olajár-dinamika miatt az idei második negyedévben a teljes kosárra számolt tizenkét havi magyarországi infláció ismét mínuszba fordul.

A ház nyersanyagpiaci elemzőinek felülvizsgált prognózisa szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára az idei év egészében mindössze 31,25 dollár lesz.

Mást látnak, mint a jegybank

A JP Morgan elemzői ebben a környezetben 2016 egészére mindössze 0,7 százalékos átlagos magyarországi inflációt jósolnak, hangsúlyozva, hogy ez egy teljes százalékponttal alacsonyabb a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által az idei átlagos inflációra jelenleg érvényben tartott előrejelzésnél.

A cég londoni közgazdászai mindent egybevetve jelenleg azzal számolnak, hogy az MNB márciusban újabb kamatcsökkentésekbe kezd, és a ciklus végére 1,00 százalékig, vagy ennél is alacsonyabbra csökkenti alapkamatát a jelenlegi 1,35 százalékról.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének közgazdászai a konszenzusnak megfelelő, 1,2 százalékos éves összevetésű inflációt várnak januárra. A ház elemzői alapesetben az idén nem várják az MNB alapkamatának módosítását, hangsúlyozták ugyanakkor, hogy - tekintettel az MNB enyhe alapállására - ők is látnak enyhítési mozgásteret abban az esetben, ha a további inflációs vagy növekedési adatok elmaradnak a várakozástól.

Bejátszik a rezsicsökkentés

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a konszenzust jelentősen meghaladó, 1,7 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak januárra. A cég elemzői szerint ezt az előrejelzést elsősorban a korábbi közműdíj-csökkentésekből eredő, most belépő bázishatások támasztják alá.

A GS londoni közgazdászai is hangsúlyozták mindazonáltal, hogy az alacsony üzemanyagárak változatlanul dezinflációs tényezőként hatnak, és a kilengésre hajlamos élelmiszerárak is lefelé ható meglepetést okozhatnak a januári inflációs adatban.

A Goldman Sachs londoni elemzői szerint az összességében továbbra is enyhe inflációs kilátások valószínűleg nem lesznek elégségesek ahhoz, hogy kamatcsökkentésre késztessék az MNB-t. A szilárd gazdasági növekedés, valamint az a tény, hogy a legutóbbi negatív ársokkok költségoldalról jelentkeztek, várhatóan jelentős akadályt képez a kamatpolitika enyhítése előtt - fogalmaznak a GS londoni közgazdászai.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tovább osztogat a kormány: örülhetnek a lakásfelújítók is
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 09:14
Nagyobb összeg, hosszabb futamidő, kisebb törlesztőrészletek. Itt vannak az energetikai korszerűsítés állami támogatásának új feltételei.
Makro / Külgazdaság Nem kell az új autó az oroszoknak
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 08:11
Vagy csak nem tudják megvenni? Nagy visszaesést mutatnak a számok.
Makro / Külgazdaság Beáldozná a francia kormány a nyugdíjreformot a stabilitásért
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 06:56
Felfüggesztenék a reformot, hogy ne bukjon rögtön az újabb francia kormány.
Makro / Külgazdaság A Fed elnöke, Powell szerint a mennyiségi szigorítás vége is látszik
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 19:55
Az amerikai munkaerőpiac szeptemberben is az alacsony felvételi és elbocsátási arányú pangásban ragadt, bár összességében a gazdaság „a vártnál némileg szilárdabb pályán haladhat” – mondta Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke kedden.
Makro / Külgazdaság Elszállt az IMF tavaszi optimizmusa hazánkkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 16:55
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb előrejelzésében rontotta az idei és jövő évi magyar növekedésére vonatkozó előrejelzését, miközben javította a világgazdaság idei és jövő évi növekedésére vonatkozó várakozását az áprilisi prognózisához képest.
Makro / Külgazdaság Németországban javult, bár még ennél is jobbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 15:01
Októberben a ZEW gazdaságkutató intézet németországi gazdasági hangulatindexe emelkedett, míg az euróövezeti gazdasági várakozásokat tükröző hangulatmutató romlott az előző havihoz képest.
Makro / Külgazdaság Ebben leköröztük a németeket szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 13:15
Idei csúcsára gyorsult a németországi éves infláció szeptemberben a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden ismertetett végleges adatai szerint, míg hazánkban az augusztusi 4,3 százalékos értéken stagnált.
Makro / Külgazdaság Von der Leyen: Itt az ideje befektetni Montenegróban
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 12:41
A balkáni ország 2028-ban szeretne csatlakozni az Európai Unióhoz, de az Európai Bizottság elnöke azt szeretné, hogy a befektetők már előre számoljanak ezzel. Itt épülhet az első kikötő zéró kibocsátással az Adriai-tengeren.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: ha áprilisig nem lesz béke, idehívjuk a békekonferenciát
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 12:13
Megbízható NATO-szövetségesként képzeli el a jövőben Magyarországot a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter. Azt ígérte, több tízezer közpénzes szerződést fognak felülvizsgálni, a vagyonadó pedig önbevallásos rendszerben működik majd.
Makro / Külgazdaság A Trump-megállapodás után kedden is ropognak a fegyverek a Gázai övezetben
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 11:33
Az izraeli hadsereg szerint a palesztinok átlépték a határvonalat, amiben megállapodtak. A határsértőkre tüzet nyitottak, hat ember vesztette életét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG