2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Durván elkezdett visszaesni Horvátország lakossága.

Jelentősen csökkent Horvátország népessége: egyre kevesebb gyermek születik, egyre többen halnak meg, kitolódott a házasságkötések ideje és még soha ennyien nem hagyták el az országot, mint tavaly - derült ki a horvát statisztikai hivatal véglegesített 2017-es adataiból.

2008-ban a lakosság száma még elérte a 4,3 milliót, tíz év alatt, 2017 végéig, ez a szám a becslések szerint 4,1 millióra csökkent.

Kevesebb gyerek

1998 óta egyre kevesebb gyermek születik. 2003-ban ez a szám először csökkent 40 ezer fő alá, a legfrissebb adatok szerint pedig a trend folytatódott: 2017-ben 36,6 ezer gyermek született.

Horvátországban a nők átlagosan 29 éves korukban szülik meg első gyermeküket. 1990-ben még 24 évesen szültek először. Az Európai Unióban a nők átlagosan 30,6 éves korukban szülnek.

Ami a természetes fogyást illeti, tavaly 2,6 százalékkal, azaz 981 gyermekkel kevesebb született, mint 2016-ban. Az elhunytak száma 2017 végén 3,8, azaz 1935 fővel volt több, mint egy évvel korábban. A valamivel több mint négymilliós országban 17,6 ezerrel több ember halt meg, mint ahány született. Ez a legnagyobb természetes fogyás a második világháború óta.

Horvátország 2013-ban csatlakozott az Európai Unióhoz, így lakosai számára korlátozottan ugyan, de megnyílt az uniós munkaerőpiac. Azóta egyre több fiatal dönt úgy, hogy elhagyja az országot, Nyugat-Európában próbál szerencsét, és Zágráb nem tudja megállítani a kivándorlást.

Becsült adatok szerint csak Németországban és Ausztriában 450 ezer horvát állampolgár dolgozik. Köztük olyanok is, akik ugyan horvát állampolgárok, de előtte Boszniában vagy Szerbiában éltek. Csak 2017-ben ugyanakkor 47 ezer állampolgár hagyta el Horvátországot. A demográfiai problémák megoldásának hanyagolása miatt a nyugdíjrendszer, a munka- és az egészségügyi rendszer összeomlása fenyeget az országban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb figyelmeztetést kapott a kormány arról, hogy nem állnak jól a dolgok
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 09:00
A száz hazai feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetőjének megkérdezésén alapuló októberi index a szeptemberinél alacsonyabb lett.
Makro / Külgazdaság Országon belül tartaná Trump a legfejlettebb mesterségesintelligencia-chipeket
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 07:51
Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy az Nvidia legújabb mesterséges intelligencia (MI) chipjeit, a Blackwell-sorozatot kizárólag amerikai vállalatok számára engedné értékesíteni, míg Kína és más országok nem juthatnának hozzá a legfejlettebb technológiához.
Makro / Külgazdaság Idén még növeli az olajkitermelést az OPEC+
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 06:16
Az OPEC és a vele szövetséges olajtermelő országok, az úgynevezett OPEC+ csoport vasárnap bejelentették, hogy 2025 decemberében napi 137 ezer hordóval (bpd) emelik olajkitermelésüket, majd 2026 januárjától márciusig szüneteltetik a további növeléseket – közölte a szervezet bécsi központja az online megtartott ülés után.
Makro / Külgazdaság Közel az árcsökkenés vége a diszkontokban? Sötét felhők gyülekeznek egy alapélelmiszer felett
Kollár Dóra | 2025. november 3. 05:37
A legfrissebb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés csak enyhe áresést talált.
Makro / Külgazdaság Reklámadó: egyeztetést szorgalmaznak az érintettek az újbóli bevezetésről
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 16:12
Az MRSZ a korábbi eredményes tárgyalások tapasztalatai alapján számít az érintett döntéshozókkal a konstruktív egyeztetések mielőbbi létrejöttében. A Reklámszövetség javaslatát – a sajtó számára kiadott közleményt megelőzően– a módosítót benyújtó miniszterelnök-helyettesnek és a Nemzetgazdasági Minisztériumnak eljuttatott levelében kezdeményezte.
Makro / Külgazdaság A piac- és technológiavásárlásban bíznak a nemzetközi cégvezetők
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 14:12
A KPMG idén is elkészítette a globális vezérigazgatói felmérését. A 2025-ös kutatásból kiderült, hogy saját cégük növekedésében sokkal jobban bíznak a cégvezetők, mint a világgazdaságéban, vagy saját országuk fejlődésében. Ugyanakkor nem a vállalatuk organikus előrelépésében látják a fő potenciált, hanem a piac- és technológiavásárlásban, együttműködésekben és más cégek akvizíciójában – röviden így foglalható össze a KPMG 2025-ös CEO Outlook kutatásának eredménye.
Makro / Külgazdaság Csütörtökön fontos számok jönnek, Nagy Márton is készül már a magyarázattal
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 13:23
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) több adatot is közöl, ismerteti az ipar és a kiskereskedelem teljesítményét, valamint a lakásépítések alakulását.
Makro / Külgazdaság Végre nem Magyarország szerepel Ursula von der Leyenék szégyenlistájának elején
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 13:56
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat szerint októberben az éves infláció Észtországban, Lettországban, Horvátországban és Ausztriában volt.
Makro / Külgazdaság Véget érhet a dízelesek rémálma a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 11:06
Néhány nap alatt a gázolaj ára 15 forinttal ugrott meg, de most a drágulás megtorpanhat az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint.
Makro / Külgazdaság Szörnyű hírt kapott Brüsszel Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 08:47
Negatívra rontotta az EU pénzügyi stabilitási mechanizmusának osztályzati kilátását a Moody's.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG