3p
Jövőre öt alkalommal érkezik korábban az utalás, de kérdés, lesz márciust követően. Az azonnali átutalás bevezetése bekavarhat.

Amennyiben a nyugdíj folyósításának rendje nem változik, akkor jövőre öt olyan hónap is lesz, amikor a megszokottnál hamarabb érkeznek meg az utalások az idősek számláira. Kérdés, hogy mit hoz az azonnali utalás bevezetése tavasztól.

A nyugdíjasok ahhoz szoktak hozzá, hogy minden hónap 12.-én megérkezik a nyugdíjuk a számlájukra (a Magyar Posta kézbesítése más ütemezés szerint történik). Abban az esetben, ha hétvégére esik ez a dátum, akkor már pénteken elutalja a pénzeket a Magyar Államkincstár. Egy esetben fordult elő, hogy ebben fennakadás volt, idén januárban, amikor a központi utalás rossz beállítása okozott zavart, ami miatt nem mindenkihez érkezett meg időben a nyugdíj.

Jövőre öt olyan hétvége lesz, amikor 12.-e hétvégére esik. Mindjárt az új év első hónapjában, januárban előáll ez a helyzet, majd áprilisban, júliusban és szeptemberben is már pénteken megérkezik a pénz, ha nem változik az utalás rendje. Végül decemberben is így pörögnek ki a napok a naptár szerint, de abban a hónapban rendszerint már az első napokban sor kerül az utalásokra, hogy a nyugdjíjasok minél hamarabb pénzhez jussanak karácsony előtt.

Összességében tehát öt olyan hónap lesz jövőre, amikor más lesz az utalási rend, mint ami megszokott. Igaz, a hivatalos naptárat még nem közölte az államkincstár, de a naptári rend alapján ez az ütemezés adódik. Változhat viszont a helyzet az azonnali utalás bevezetésével. A tervek szerint márciustól élesedő rendszerben az utalások az indítástól számított 5 másodpercen belül megérkeznek a célszámlára, de ami a témánk szempontjából fontosabb, hogy hétvégén is végrehajthatók lesznek a tranzakciók, vagyis nem lesz akadálya a nyugdíjak elutalásának.

Kérdés azonban, hogy a bankrendszer valóban készen áll-e a feladatra erre a határidőre. Ez ugyanis már egy elcsúsztatott időpont, az előző határidőt nem sikerült tartani. Részben azért, mert a bankoknak párhuzamosan több más uniós feladatot kellett kipipálniuk, köztük az ügyfelek azonosítását.

De ha el is indul a rendszer, még mindig kérdéses, hogy abban hol lesz a helye a nyugdíjaknak, vagy ezt - tekintettel a feladat összetettségére és az állomány mértékére - külön kezeli az állam. Szólnak érvek amellett, hogy a nyugdíjak maradjanak a mostani utalási rendszerben, megkönnyítve ezáltal az azonnali utalások végrehajtását. Amikor ez ügyben kérdeztük a pénzügyminisztert még május végén egy Kormányinfón, az vol a válasza Varga Mihálynak, hogy "hamarosan tájékoztatást adnak ebben a kérdésben". Erre azóta sem került sor.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kellemetlen adat jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 14:34
Nincsen jó időszaka a német cégeknek.
Makro / Külgazdaság „A kétharmados győzelem a csodák világába tartozik, de vannak csodák” – jelentette ki Gulyás Gergely a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:57
Nem csak a választások előtti utolsó, hanem a jubileumi 200. Kormányinfót vezényelte le Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. 
Makro / Külgazdaság Itt a fordulat? Péntektől olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:42
Annak, aki piaci árat fizet – és ha a benzinkutakon is megmutatkozik az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Ezúttal csak 47 milliárdot fogadott el a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:24
Pedig adtak volna még bőven pénzt a befektetők.
Makro / Külgazdaság Somogyi Zoltán: Van oka Orbán Viktornak aggódni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 9. 10:57
A Political Capital szociológus alapítója az április 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 95. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy üzleteket kötött J. D. Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:44
Sok-sok milliárd forint értékben vesz fegyvert, olajat és erőművet Magyarország, illetve magyar cégek.
Makro / Külgazdaság Leesett az elemzők álla: váratlan fordulat Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:21
Pont az ellentétét várták.
Makro / Külgazdaság Jöhet a fordulat az amerikai kamatoknál?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 08:34
Egyre inkább fontolgatják a kamatemelés lehetőségét a Fed döntéshozói.
Makro / Külgazdaság Megreccsent a román gazdaság egyik fontos pillére
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 08:19
Csökken a termelés, de még így is hatodik helyen vannak az unióban.
Makro / Külgazdaság A világ szenved, Kína nevet – de miért nem hiányzik nekik az olaj?
Litván Dániel | 2026. április 9. 05:41
Évtizedek óta készülnek erre a helyzetre, és most több szempontból is learatják a babérokat. Miért nem fáj annyira a világ legnagyobb olajimportőrének az iráni válság?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG