3p

Kamatstoppal menti az ötéves kamatperiódusú jelzáloghiteleseket is a kormány az új rendelete szerint. Ebben hivatalossá tette a kamatstop meghosszabbítását jövő június végéig - írja a Bank360.hu. 

A péntek este közzétett rendeletében a kormány egyrészt a korábbi bejelentését foglalja jogszabályban. Azt ugyanis már szeptember közepén közölték, hogy a jelzáloghitelekre legutóbb 2022. december 31-ig meghosszabbított kamatstopot 2023. június 30-ig kitolják. 

Ez alapján a referenciakamathoz kötötten változó kamatozású lakáshitelek kamatát csak a 2021. október 27-i referenciakamat mértékének megfelelően lehet emelni.

Ez azokat a jelzáloghiteleket érinti, amelyek kamatperiódusa egyéves vagy annál rövidebb, és a BUBOR a referenciakamata. Az ilyen hitelt törlesztőknél a kamatfordulókor csak a tavaly október végi referenciakamatokat alkalmazhatják, így a törlesztőrészlet csak kisebb mértékben emelkedhet.

2023. június 30-ig szól a haladék. Fotó: Depositphotos
2023. június 30-ig szól a haladék. Fotó: Depositphotos

 A rendeletnek ez a része nem tartalmaz újdonságot, a korábbi bejelentésnek megfelelően rögzíti a kamatstop hosszabbítását. Az új jogszabály másik passzusa azonban ki is terjeszti az eddigi kamatstopot olyan hitelekre, amelyekre eddig nem vonatkozott. A rendelet ugyanis kimondja, hogy a kamatstop szabályait a lakáscélú állami támogatásnak minősülő, fogyasztóknak nyújtott kamattámogatott jelzáloghitel-szerződésekre, a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre, valamint 2022. november 1-től a legfeljebb 5 éves kamatperiódusokban rögzített hitelkamattal nyújtott nem kamattámogatott jelzáloghitelszerződésekre is alkalmazni kell - derül ki a Bank360.hu ismertetéséből.

A kamatstop eddig az utóbbi, ötéves kamatperiódusú, nem kamattámogatott jelzáloghitelekre azért nem vonatkozott, mert ezeknek a változó kamatát nem a referenciakamathoz, hanem valamelyik kamatváltoztatási mutatóhoz kötötték. A kamatstop kihirdetésekor ez nem tűnt lényeges dolognak, hiszen csak fél évre, 2022. június végéig tervezték azt. Az azóta végrehajtott újabb féléves, majd a mostani további féléves hosszabbítással viszont egyre több ilyen jelzáloghitelnek is erre az időszakra esik a kamatfordulója. A mostani módosítás nélkül az ilyen, például ötéves kamatperiódusú lakáshiteleknél beállna a magas kamat, miközben a referenciakamatos, rövidebb kamatperiódusú adósok továbbra is élveznék a védelmet.

A mostani változtatással lényegében az összes olyan jelzáloghitelesre kiterjesztik a kamatstop védelmét, akinek ezután lesz a kamatfordulója 2023. június 30-ig - írja a Bank360.hu.  

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Közel félmilliárd forintért újítják fel a Biodómot a nyitásra
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 13:36
A hányattatott sorsú Biodóm nyáron végre megnyithat, de előtta többszáz milliós karbantartáson kell átesnie. 
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az indiai rúpia
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 11:15
Az indiai rúpia szerdán története során először gyengült 92-es szint fölé a dollárral szemben, miközben a Közel-Keleten eszkalálódó háború megrázta a globális piacokat. A jegybank várhatóan igyekszik fékezni Ázsia idei legrosszabbul teljesítő devizájának további gyengülését.
Makro / Külgazdaság Februárban esett a regisztrált munkanélküliek száma
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 10:52
A csökkenés 6 ezer fő az előző év februárjához képest.
Makro / Külgazdaság Úgy érkeznek a használt autók, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 08:52
Februárban a DataHouse adatai szerint 12 206 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 26 százalékkal haladja meg a tavaly februárban regisztrált 9 692-es mennyiséget.
Makro / Külgazdaság Nagyobb pozitív szám érkezett e külkereskedelmi ágban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 08:31
A szolgáltatás-külkereskedelmi többlet a IV. negyedévben 469 millió euróval nőtt az egy évvel korábbi értékről, és elérte a 3,1 milliárd eurót.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Bod Péter Ákostól és Pleschinger Gyulától – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 08:17
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke, valamint a Monetáris Tanács korábbi tagja lesz. Szokás szerint ezúttal sem csak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Barátság vezeték: már az EU is kivizsgálná, mi történt pontosan?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 19:41
Az ukránok nem adták be a derekukat.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Szijjártó Péter bedunsztolta a Fideszt
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:35
A politikai kommunikáció újabb és újabb meglepetésekkel szolgál.  
Makro / Külgazdaság Az Aramco egyik kulcsvárosát támadhatja meg Irán?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:14
Az amerikai nagykövetség kongatta meg a vészharangot.
Makro / Külgazdaság Csípős üzenetben tette helyre a Mol a Janafot
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 13:57
Tranzitdíjakról ír a magyar olajvállalat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG