1p
Az első félévben M&A szempontból a profitvárakozások hét százalékkal nőttek, viszont sokfelé hihetetlenül alacsony a felvásárlási bizalom.

A világ legnagyobb vállalatai várhatóan majdnem minden szektorban növelni fogják profitjukat és csökkentik a hiteleik arányát, ezáltal valós kapacitást teremtenek a tranzakciókra – derül ki a KPMG legutóbbi Global M&A című kiadványából. Miközben a profitvárakozások és a készpénzpozíciók jók, az ár/nyereség szorzók, amelyek a felvásárlási étvágyat jellemzik, 3 százalékkal estek. Jelenleg az Egyesült Királyság az, ahol jelentős az M&A piac. Közép-Kelet-Európában Lengyelországban nevezhető egészségesnek az üzleti hangulat, de Oroszországban is aktív a piac. Magyarországon sokan rászánták magukat az eladásra, de vásárlóból annál kevesebb van.

A felvásárlási bizalom, vagy étvágy néhány országban hihetetlenül alacsony. A legnagyobb M&A országok közül Japán kilátásai a legnegatívabbak, a szigetországban 13 százalékkal csökkent az ár/nyereség szorzó. Ez részben magyarázza, hogy a japán felvásárlók miért inkább külföldi célpontokat keresnek a hazai helyett. Az Egyesült Királyság az egyetlen a főbb piacok közül, ahol nőtt az ár/nyereség szorzó, igaz csupán 1 százalékkal.

Magyarországon az eladók közül sokan megértették, hogy nincs mire várni, rosszak a kilátások, ezért sokan rászánták magukat az eladásra. A nehézség az, hogy a legtöbb szereplő hasonlóan vélekedik, ezért bármilyen olcsón kínálnak, mégsem vásárol. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a hazai piacon sok tranzakció van folyamatban, amelyek – ha megvalósulnak – alacsonyabb árszinten irányt mutathatnak sok kételkedőnek.

Az egyes iparágak közül az energiaszektorban volt a legnagyobb csökkenés az ár/nyereség szorzónál, amely elérte a 10 százalékot, ezt a fogyasztói piacok szektora követi 9 százalékos csökkenéssel. Legnagyobb felvásárlási étvággyal az egészségügy rendelkezik, itt 4 százalékkal nőtt az ár/nyereség szorzó, és leginkább az ázsiai-óceániai és az észak-amerikai régióban.

A fogyasztói cikkek piacán a profitvárakozások nagyon pozitívak, 20 százalékkal nőttek, de a folyamatos bizonytalanság miatt a nehezen megszerzett pénzt nem fordítják felvásárlásokra. Bár a kis és közepes termelőcégek felvásárlási aktivitásokat mutatnak az energiaszektorban, a nagyvállalatokat korlátozzák a feszített mérlegek, a bizonytalan gazdasági és politikai környezet, valamint a nyomott nyersanyagár-kilátások – olvasható a KPMG Global M&A kiadványában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ausztriában sincs kolbászból a kerítés: több mint egyéves csúcsra pörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,5 százalék, tavaly április óta a leggyorsabb volt júliusban, miután júniusban 3,3 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) pénteken közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentette, hogy mit lépnek a nagy vámmegállapodásra
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 15:16
A kormány munkacsoportot hozott létre tíz stratégiai partnervállalattal az amerikai-európai vámmegállapodás negatív következményeinek kiküszöbölése érdekében – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
Makro / Külgazdaság Kiosztott 45 milliárd forintot a kormány
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 12:51
45 milliárd forintot már kifizettek.
Makro / Külgazdaság Sokan örülhetnek, újabb európai nagyvárosba indít járatot a Wizz Air
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 12:17
Az első menetrend szerinti járat 2025. október 28-án indul.
Makro / Külgazdaság Infláció a kutakon, még drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 10:32
A héten szombaton tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Aggasztó jelek: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 09:29
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 50,7.
Makro / Külgazdaság Volt jegybankelnök: Jobb az óvatosság
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 09:05
Bod Péter Ákos a hitelezési folyamatokat mutatta be közelebbről.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor élőben jelentette be: két új akcióterv jön
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 08:47
Az állami médiában beszélt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Megdöbbentő adatot közölt a KSH a lakásépítésekről
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 08:33
Nagyon kevés új lakás épül, főleg vidéken.
Makro / Külgazdaság Mit ártott Donald Trumpnak a szélenergia?
Litván Dániel | 2025. augusztus 1. 05:59
Elképesztő állításokkal támadta a szélenergiát az amerikai elnök még az Ursula von der Leyennel folytatott vámtárgyalásokon is. De mi igaz abból, amit mond, és miért zavarják ennyire a szélerőművek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG