Aki azt mondja, hogy Amerika hanyatlik, az a képzelet világában él - fogalmazott Barack Obama amerikai elnök, aki hivatali idejének utolsó évértékelő beszédében a kormányzat gazdasági eredményeinek felsorolása mellett az Egyesült Államok világpolitikai vezető szerepét hangsúlyozta.
Full remarks: Watch @POTUS deliver his final State of the Union address. #SOTU https://t.co/AOyWjdFk4O
— The White House (@WhiteHouse) January 13, 2016
Ha nem hallgatná meg a teljes beszédet, akkor gyorsan összefoglaljuk:
- Obama szerint Amerika erős és biztonságban van a terrorizmustól,
- értékelte az elmúlt hét év kormányzatát,
- kérte a Kuba elleni embargó feloldását,
- letámadta a republikánus elnökjelölteket a muszlimellenesség miatt,
- és bejelentette az eddigi legnagyobb rákellenes programot.
Amerika még mindig erős
Hangsúlyozta: az Egyesült Államok a leghatalmasabb állam a világon. Az Egyesült Államoknak van a legerősebb és tartósan erős gazdasága. Úgy fogalmazott, hogy bár veszélyes időket élünk, ezek az idők nem azért veszélyesek, mert Amerika meggyöngült volna. "Változó időkben élünk" - mondta Barack Obama, s arra emlékeztetett, hogy az amerikaiak mindig képesek voltak túlélni a nehézségeket, az amerikai az optimizmus nemzete.
Kitért a terrorizmusra, amely szerinte az Egyesült Államokat is fenyegeti ugyan, de nem a létében. Az al-Kaida és az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel le kell számolni - hangsúlyozta Barack Obama, és arra kérte a kongresszust, hogy járuljon hozzá katonai erő alkalmazásához az Iszlám Állam ellen.
Obama szólt kormányzata eredményeiről is, így az egészségbiztosításról, a fegyverviselés-, és eladás szabályozásáról, vagy a minimumbér-emelésének ügyéről a kongresszus mindkét háza, a kormányzat tagjai, a Legfelső Bíróság tagjai, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának tagjai és meghívott vendégek előtt.
Javuló viszony Kubával
Felszólította a kongresszust, hogy oldja fel a Kuba ellen érvényben lévő gazdasági embargót, miután egy éve elindította a diplomáciai kapcsolatok normalizálását a szigetországgal. Ha meg akarják erősíteni vezető szerepünket és hitelességünket az amerikai földrészen, akkor ismerjék el, hogy a hidegháború véget ért és oldják fel az embargót - szólította fel az elnök a törvényhozókat.Obama egyben ismét sürgette a guantanámói haditengerészeti támaszponton működtetett, terrorizmussal gyanúsított külföldiek fogva tartására használt börtön bezárását." Ez a börtön drága, szükségtelen, csak arra jó, hogy ellenségeink felhasználják toborozó röplapjaikon - mondta.
Durván nekiment Trumpnak
El kell utasítanunk mindennemű politikát, amely az embereket faji vagy vallási alapon veszi célba, különbözteti meg - hangsúlyozta az elnök, szavait kimondatlanul a republikánusok egynémely elnökjelölt-aspiránsának címezve. Donald Trump amerikai elnökjelölt kampányáról és politikájáról Káncz Csabával beszéltünk korábban.
"Nem politikai korrektségről van szó. Hanem annak megértéséről, hogy mi tesz bennünket erőssé" - fogalmazott Barack Obama, az amerikai belpolitika jelenségeit is elemezve. Szerinte a világ nemcsak katonai arzenálja miatt tiszteli az Egyesült Államokat, hanem a sokszínűségéért és a nyitottságáért is, azért, ahogyan tiszteletben tart minden hitet, vallási meggyőződést.
Megkeresik az ellenszert
Végül új kezdeményezést jelentett be a rákbetegség elleni harcban: "tegyük Amerikát olyan országgá, amely egyszer és mindenkorra felszámolja a rákot" - mondta. Obama jelentőségében a Hold meghódításához hasonlította a meghirdetett nemzeti programot, és irányítására Joe Biden alelnököt kérte fel. Biden fia tavaly májusban, 46 éves korában rákban halt meg.
Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügy több millió oldalnyi iratát, valamint videók és képek ezreit tette közzé pénteken.

