1p
A trojka 31,5 milliárd eurót parkoltat, miközben a görög kormánypártok azon tanakodnak, hogyan spóroljanak meg 11,5 milliárd eurót. A kormányfő időt kérhet Merkeltől és Hollande-től.

A takarékossági program két éves meghosszabbítását fogja kérni Görögország a Financial Times információi szerint. A brit üzleti lap a birtokába került görög kormánydokumentum alapján azt írja, Antonisz Szamarasz jövő heti berlini és párizsi találkozóján fog előállni a kéréssel.

Antonisz Szamarasz időt kér. Fotó: zimbio



11,5 milliárd euró forrását keresik

A hárompárti koalíciós kormány feje a mentőcsomagért cserébe vállalt takarékossági program 2 éves elnyújtását fogja kérni Angela Merkel német kancellártól és Francois Hollande francia elnöktől. Szamarasz a jövő héten maga megy Berlinbe és Párizsba, hogy tárgyalásokat folytasson a mentőcsomagról. A görög állam legnagyobb magánhitelezői között vannak a német és francia bankok és biztosítók, valamint a Görögországnak eddig megszavazott európai mentőcsomagból minden hetedik eurót Németország állt.

A görög kormánynak nagy fejtörést okoz, hogy miként takarítson meg 11,5 milliárd eurót, a GDP 5%-ának megfelelő összeget az elkövetkező két évben - miközben idén is 7%-kal fog csökkenni a gazdaság.

A megszorító intézkedéseket Görögország továbbra is vállalja, de azok bevezetését elnyújtaná 2016-ig az eredetileg vállalt 2014 helyett. A kiigazítás nemcsak a társadalmi elégtelenséget növelné tovább, de gátja lehet a görög gazdaság növekedésének is - Athénban arra számítanak, hogy a következő négy évben sikerül feléleszteni a tetszhalott állapotban lévő gazdaságot.

Parkol a pénz, nő a feszültség

Az EKB-EU-IMF alkotta trojka azonban addig nem hajlandó átutalni a mentőcsomag soron következő 31,5 milliárd eurós részletét, amíg a kormány nem dönt az újabb megszorításokról. Ez az a pénz, aminek a kifizetését a trojka a tavaszi választásokkor függesztette fel.

A megszorítások részeként ismét csökkenthetik a közszolgák bérét és jelentősen megvághatják a nyugdíjakat is. Ezek bevezetésével tovább nőhet a társadalmi feszültség Görögországban, görög kormánykörökben attól is tartanak, hogy a mentőcsomagért vállalt intézkedések túl feszes bevezetése kontraproduktív lehet és épp eredeti céljával ellentétes hatást válthat ki.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ön is vehet olyan táskát, mint amilyet Rogán-Gaál Cecília
László Éva Lilla | 2025. június 28. 17:17
A mesterségesen generált Hermès-őrület nem csitul: egyre többen szeretnének lecsapni az évtizedek óta státuszszimbólumnak számító Birkin- vagy Kelly-táskákra. Egy bennfentes elárulta, milyen akadályokat kell leküzdeni a sikerért, és milyen hibákat követnek el a táskavadászok. Rogán-Gaál Cecíliának például sikerült.
Makro / Külgazdaság Kiderültek az első részletek a hazai közgazdászelit találkozójáról
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:46
Varga Mihály jegybankelnök, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, valamint a Költségvetési Tanács, az Állami Számvevőszék és a KAVOSZ elnöke is megerősítette már a részvételét a 63. Közgazdász-vándorgyűlésen. A hazai közgazdász szakma legnagyobb éves konferenciáját 2025. szeptember 4-5-én Veszprémben, a Pannon Egyetemen rendezi meg a Magyar Közgazdasági Társaság.
Makro / Külgazdaság Tankolna? Változik az üzemanyagok ára!
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:02
Ha figyel, spórolhat.
Makro / Külgazdaság Rekordot döntött az egészségpénztári taglétszám, gyorsan nőnek a befizetések is
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 08:46
Egyre többen választják az öngondoskodást.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon, itt vannak a KSH számai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 08:30
A munkanélküliség stagnál.
Makro / Külgazdaság MNB: minél tovább tart az árrésstop, annál inkább átháríthatják a fogyasztókra
Herman Bernadett | 2025. június 26. 15:01
Magas infláció, alacsony GDP, és gyenge vállalati hitelezés – erről ír az MNB a friss Inflációs jelentésében. Az árrésstopok meghosszabbításánál nagy a kockázat, hogy a veszteséget áthárítják a kereskedők a fogyasztókra, az inflációs hatás csak átmeneti lesz. 
Makro / Külgazdaság Vészjósló hír érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 13:09
Nem állnak jól a cégek.
Makro / Külgazdaság Már nyár előtt elkezdték a kikapcsolódást a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 08:31
Megérkeztek a turisztikai szálláshelyek adatai.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton kapott egy új feladatot
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 08:08
A miniszter Kínában tárgyalt.
Makro / Külgazdaság Jött egy ígéretes hír: a kanyarban már ott van a gazdaság erősödése?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 06:18
Erre utalnak a jelek egy londoni elemzőház szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG