4p

A Nemzetközi Oltóközpont levelet küldött a honlapjukon keresztül beregisztrált embereknek: még 2 hónapot kell várniuk a lefoglalt vakcinákra. Most már árat is írnak: 28 ezer forintba fog kerülni a Pfizer-BioNTech vakcina.

A Nemzetközi Oltóközpont Kft. ügyvezetője levéllel fordult azokhoz, akik nem a kormánynál, hanem náluk regisztráltak privát oltásra. Mint írja, januárban az előjegyzési gyakorlatukat teljes mértékben rendben találták a fogyasztóvédelmi eljárás során, amit most újabb vizsgálat követ a kormányhivatal fogyasztóvédelmi főosztályán.

28 ezer forint lesz a Nemzeti Oltóanyaggyárban a privát Pfizer-BioNTech oltás. Fotó: Depositphotos
28 ezer forint lesz a Nemzeti Oltóanyaggyárban a privát Pfizer-BioNTech oltás. Fotó: Depositphotos

 

"Mivel sem a jogi környezet, sem a mi gyakorlatunk nem változott, arra számítunk, hogy az újabb vizsgálat is megerősít bennünket abban, hogy minden rendben van" - vélekednek a helyzetről.

A kormányhivatal tegnapi bejegyzése szerint azt vizsgálja, hogy a Nemzetközi Oltóközpont Kft. tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat-e azzal, hogy pénzért előjegyzést vesz fel, valamint a honlapján elhelyezett oltással kapcsolatos tájékoztatások teljes körűek és valósak-e. A társasággal szemben korábban folyt már fogyasztóvédelmi eljárás, azonban az országos oltási stratégia előrehaladtával felmerült új körülmények miatt ismét vizsgálatot indított a hatóság a céggel szemben.

A kormányhivatal adatszolgáltatásra is kötelezte a céget: többek között választ vár arra, hogy eddig milyen összegben szedett be előfoglalási díjat, és mikorra várható az oltás megkezdése a társaság részéről. A magán-egészségügyi szolgáltatónak nyilatkoznia kell arról is, hogyan és kitől kívánja megvásárolni a vakcinát, különös tekintettel arra, hogy jelenleg csak államok képesek a koronavírus elleni oltóanyagok beszerzésére.

A Nemzetközi Oltóközpont mind az öt, Magyarországon engedélyezett vakcina előállítójával tárgyalásokat folytat, s mintegy válaszul azt írja, hogy becsléseik szerint még legalább 2 hónapot várnia kell ügyfeleiknek. Úgy vélik, ha ennél hamarabb el is indulnak a szállítások, akkor is elfogadhatatlan lenne etikai szempontból rizikócsoportba nem tartozó fiatalokat és középkorúakat oltani mindaddig, amíg a magasabb kockázati csoportba tartozók vakcinára várnak.

"Mint mindenki, mi is reméltük, hogy sikerül az eredeti tervek szerint, március 15-re befejezni a veszélyeztetettek oltását – ez azonban nem következett be, és a késés a mi lehetőségeinkre is hatással van" - írja az ügyvezető.

A cég vezetője szerint az általuk megcélzott vakcina engedélyeztetése szintén késésben van. Bár a vakcinát ideiglenesen már engedélyezték, magáncégek csak végleges engedéllyel rendelkező vakcinával olthatnak a jelenlegi szabályozás szerint, ezért a Nemzetközi Oltóközpontnak tovább kell várnia, mint az állami egészségügynek. Abban bíznak, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ lehetővé teheti, hogy ők is olthassanak ideiglenes engedély alapján.

A sok kérdés mellett azonban van egy konkrétum is: a jelenlegi helyzetet figyelembe véve úgy kalkulálnak, hogy az oltás beadása 1450 forintba fog kerülni.

Ez azt jelenti, hogy például egy Pfizer–BioNTech vakcina esetében a kétszeri oltás teljes költsége mintegy 28 000 forint az előregisztrációs díjjal együtt (a már befizetett 5000 forinton felül tehát 23 ezer forint fizetendő).

Korábbi cikkünkben, amely a hazánkban használatos vakcinák árait elemzi, azt írtuk, hogy az Európai Unió 15,5 euróért szerzi be a Pfizer-BioNTech vakcináját dózisonként. Azaz két adag költsége nem egészen 12 ezer forint. Tehát a Nemzetközi Oltóközpont által kínált amerikai vakcináért privátban több mint a kétszereséért juthat hozzá az ott regisztrált állampolgár.

Elküldtük kérdéseinket a Nemzetközi Oltóközpontnak, hogy minek köszönhető ez a hatalmas árkülönség, illetve mit szólnak Gulyás Gergely miniszter korábbi szavaihoz. Egyelőre nem kaptunk válaszokat kérdéseinkre, de amint megérkeznek, frissítjük cikkünket.

 

A február 25-i kormányinfón Gulyás Gergely az ATV kérdésére válaszolva így fogalmazott arra a kérdésre, hogy lehetőség lesz-e magánorvosi intézményeknél kapható Covid-oltásokra:

"Ez teljesen kizárt. A magyar államnak van oltási programja, mi szerzünk be oltóanyagot és ennek megfelelően oltunk. Nem is fog kiadni a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) semmi másra engedélyt".

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Remeg a dollárvilágrend, gyengülnek a szuperhatalmak – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton – Havas Gábor | 2026. február 8. 17:44
Egyik nagyhatalmi devizának sem tesz jót a mostani geopolitikai átrendeződés, nemcsak a dollár veszít a globális súlyából – mondta el az Accordre Alapkezelő vezérigazgatója a Klasszis Podcast legújabb epizódjában. Gyurcsik Attila szerint a legfontosabb kérdés most az Egyesült Államokban, hogy miként fog dönteni a Legfelsőbb Bíróság a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett kereskedelmi vámokról. A szakértő a magyar euróról is kifejtette véleményét annak fényében, hogy a Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője, Kapitány István arról beszélt, hogy számukra, a kormányra kerülésük esetén, fontos cél lesz a közös európai deviza mielőbbi bevezetése.
Makro / Külgazdaság Jöhet a SAFE 2? Brüsszelben már a következő hitelprogramot tervezik
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 14:58
Újabb, a jelenleg is futó SAFE-hez hasonló hitelprogram indítását vizsgálhatja az Európai Bizottság. A SAFE még tavaszig tart, az érdeklődés túlnőtt a program keretein.
Makro / Külgazdaság Már a rendőrség is keresi a Győrből eltűnt 1,7 milliárd forintot
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 12:04
A győri önkormányzat lakáskasszájából eltűnt tetemes összeget gyorsan pótolták, miután híre ment a hiánynak. A polgármester elmondta: már büntetőeljárás kereteiben vizsgálják, mi történt a pénzzel. 
Makro / Külgazdaság Bemondta az S&P, hogy mi a legvalószínűbb forgatókönyv Grönlanddal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 09:10
Megerősítette Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” szintű besorolásait az S&P Global Ratings, ami mellé továbbra is stabil kilátást mellékelt. A nemzetközi hitelminősítő indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
Makro / Külgazdaság Pontosan kiszámolták, ki mennyire jár jól a rezsistoppal
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 20:10
A gázzal fűtők, és az egyedül élő előrefizetős mérőórások lehetnek a rezsistop nyertesei. Az elemzés alapján utóbbiaknak érdemes nyilatkozni arról, hogy a villanyszámlára kérik a jóváírást.
Makro / Külgazdaság Osztogat vagy fosztogat a kormány? Jégkockaként olvadt el a GDP-növekedés – Ez Viszont Privát Extra
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2026. február 6. 18:41
Különleges adással érkezik a héten az Ez Viszont Privát. Gyükeri Mercédesszel és Tóth Leventével beszélget a gazdaság és közélet aktuális témáiról Herman Bernadett főmunkatársunk. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG