2p
Megpróbálták megvonni a támogatást a szaúdi koalíciótól Jemenben.

Donald Trump amerikai elnök kedden este megvétózta azt az április elején elfogadott kongresszusi határozatot, amelynek értelmében megvonnák a Szaúd-Arábia vezette koalíció támogatását a jemeni háborúban.

Nem hagyta, hogy korlátozzák a hatalmát

Az elnök döntése várható volt, a kongresszusi szavazás után ugyanis a Fehér Ház jelezte, hogy Trump vétót emel ellene. „Ez a határozat felesleges és veszélyes kísérlet alkotmányos jogköreim korlátozására, és veszélybe sodorja amerikai állampolgárok életét” - fogalmazott kedden este kiadott közleményében Donald Trump.

A képviselőház és a szenátus egy 1973-ban elfogadott törvényre hivatkozva szavazta meg a határozatot. A törvény lehetőséget ad a kongresszusnak, hogy külföldi konfliktus esetében korlátozza az elnök hatalmát.

Az Egyesült Államok 2015 óta logisztikai segítséget nyújt a jemeni földön harcoló, Szaúd-Arábia irányította koalíciónak, azaz az Egyesült Államok hadereje nem vesz részt a háborúban, de hadianyagok utánpótlásával, a szaúdi harci repülőgépek utántöltésének biztosításával támogatja Rijádot.

Mindent elnéznek a szaúdiaknak?

Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró tavaly októberi meggyilkolása óta - amelyet Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán egy rijádi kommandó követett el - az amerikai törvényhozók többször is sürgették Szaúd-Arábia felelősségre vonását és az amerikai-szaúdi kapcsolatoknak ha nem is a jegelését, de intenzitásának csökkentését. Ennek jegyében született a kétpárti kongresszusi határozat.

A jelenlegi amerikai adminisztráció azonban - egyébként az előző kormányzathoz hasonlóan - történelmi szövetségesének tartja Szaúd-Arábiát. Donald Trump elnököt és tanácsadóját, Jared Kushnert, aki egyben a veje is, kifejezetten jó személyes viszony fűzi a szaúdi uralkodóház tagjaihoz, kivált Mohamed bin Szalmán trónörököshöz, és a Fehér Ház elemzők szerint lagymatagon reagált a Hasogdzsi-gyilkosságban játszott szaúdi szerepre.

A vétót bejelentő közleményben Donald Trump azt hangsúlyozta: az amerikai kormányzat több okból is támogatja a jemeni háborúban Szaúd-Arábiát, és egyik okként a térségben élő amerikai állampolgárok életének védelmét említette. Az elnöki vétót a kongresszus kétharmados többséggel felülírhatná, ám elemzők szerint ez a többség nem lesz meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Döntött egy hitelminősítő: jó hírt kapott Izrael
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 08:46
Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Izrael elsőrendű államadós-besorolásainak kilátását az S&P Global Ratings, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a Hamász radikális iszlamista szervezettel kötött tűzszünet enyhítette az Izraelt közvetlenül fenyegető biztonsági kockázatokat.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: Trump megadta, amit kért, jön a szankciómentesség
Kollár Dóra | 2025. november 7. 21:31
Sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: van néhány ötletem, hogyan gyakoroljak nyomást Putyinra
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:58
Washingtoni látogatása során arról kérdezték a magyar kormányfőt, egyetért-e Trumppal abban hogyan lehetne tárgyalóasztalhoz kényszeríteni Vlagyimir Putyint. Azt mondta, van néhány ötlete, és ezeket meg is osztja Trumppal.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Ha Orbán Viktor választási tűzijátékához kell a békecsúcs, azt nem támogatom
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 19:14
Az ukrán elnök hosszan beszélt Orbán Viktorról pénteken, és azt mondta: a magyar kormányfő most Oroszország élő üzenetküldő szolgáltatása az Egyesült Államokban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton: Dolgozunk a Budapest-New York járat helyreállításán
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 16:42
A nemzetgazdasági miniszter a turizmusról tárgyalt az Egyesült Államokban. 
Makro / Külgazdaság Szigorítja az orosz állampolgárok vízumfeltételeit az EU
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 14:32
Az orosz állampolgároknak minden alkalommal új vízumot kell igényelniük, ha az Európai Unióba akarnak utazni. Az EU a kérelmezők szoros és gyakori ellenőrzése miatt döntött így.
Makro / Külgazdaság Mol: Lehetséges a leválás az orosz olajról
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 13:58
Változtatott álláspontján a Mol, most már lehetségesnek tartják, hogy az Adria-kőolajvezetéken keresztül is ellássák a százhalombattai finomítót. A bejelentés éppen az Orbán-Trump találkozó napján érkezett.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a nagy deal: kiszivárgott, miről állapodhatott meg Orbán Viktor és Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:40
A Bloomberg szellőztette meg a várható megállapodás részleteit.
Makro / Külgazdaság Ha csak Varga Mihályon múlna, egy ideig még nem lenne kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 12:00
A közép-kelet-európai országok az elmúlt években kiemelkedő eredményeket értek el az infláció csökkentésében, ugyanakkor továbbra is fontos feladat az inflációs várakozások mérséklése, az árstabilitás helyreállítása és megőrzése – erről beszélt Varga Mihály a 7. Magyar – Lengyel Jegybanki Konferencián Varsóban.
Makro / Külgazdaság Nyílt levelet kapott Orbán Viktor a Trump-találkozó előtt
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 11:40
Erőteljes üzenetet küldtek az amerikai szenátorok, méghozzá az orosz olajvásárlásokkal kapcsolatban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG