2p

Az incidens ugyanakkor nem fog a háború eszkalációjához vezetni.

Egy kiszivárgott dokumentum szerint Oroszország majdnem lelőtt egy brit kémrepülőt Ukrajna közelében. A Guardian sajtóértesülésekre hivatkozva arról ír, hogy az incidens, amelynek során egy orosz vadászgép tavaly majdnem lelőtt egy brit felderítőgépet szeptember 29-én történt a Krím partjainál.

A brit védelmi miniszter, Ben Wallace októberben hozta nyilvánosságra az incidenst a parlament előtt, amikor azt mondta, hogy egy orosz vadászgép „rakétát lőtt ki” a Fekete-tenger feletti nemzetközi légtérben járőröző, fegyvertelen brit kémrepülőgép közelében. Wallace akkor azt mondta, hogy az Egyesült Királyság nem tekinti az esetet az oroszok szándékos eszkalációjának, hanem technikai meghibásodásnak tulajdonítja, ugyanakkor Moszkvát vakmerő magatartással vádolta.

Aligha tett volna jót a két ország viszonyának. Fotó: Depositphotos
Aligha tett volna jót a két ország viszonyának. Fotó: Depositphotos

A brit RJ-incidens

A kiszivárgott Pentagon-dokumentum az incidenst „brit RJ majdnem lelövésének” nevezi, utalva az RC-135-ös felderítőgépeknél elterjedt "Rivet Joint" becenévre. A dokumentum számos más találkozást is részletez az orosz repülőgépek és az amerikai, brit és francia repülőgépek között, amelyek október és február között felderítő repüléseken vettek részt.

A NATO-szerződés 5. cikke szerint az egyik tag ellen intézett fegyveres támadás a szövetség egésze elleni támadásnak minősül. A jelentés szerint az incidens jelentősebb volt, mint azt korábban nyilvánosságra hozták, és ez közvetlenül bevonhatta volna az Egyesült Államokat és a NATO-szövetségeseket az ukrajnai háborúba.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Versenyfutás az idővel: mennyi pénzt szerezhetnek vissza Magyar Péterék Brüsszelben?
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 19:06
Még meg sem alakult az új kormány, leendő képviselői máris tárgyalnak a belga fővárosban arról, hogyan lehetne feloldani a távozó Orbán-kormány jogállam-ellenes lépései miatt befagyasztott eurómilliárdokat. Az idő ugyanis szorít, augusztus 31-éig teljesíteni kell az Európai Bizottság által szabott feltételeket, december 31-éig pedig le is kell zárni a kifizetéseket. Ezt járta körül a Trend FM-ben hétfő délelőtt főszerkesztőnk, Csabai Károly, aki az adás második részében a hazai ár- és kamatstopok lehetséges jövőjéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter és Vitályos Eszter is helyet kap a Fidesz padsoraiban
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 16:36
Megalakult a Fidesz frakciója.
Makro / Külgazdaság Negatívról stabilra – döntött a hitelminősítő
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:37
Jó hírt kapott a kínai gazdaság.
Makro / Külgazdaság Mosolyt csalt Magyar Péter arcára Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:17
Itt a válasz a hétfői levélre.
Makro / Külgazdaság Ukrán segítséggel épülne a lengyel drónarmada
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:58
Kell az ukránok szakértelme.
Makro / Külgazdaság Hiába a fölényes Tisza-siker, Varga Mihályék még nem lazíthatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:49
Ezt mutatja a Monetáris Tanács keddi kamadöntése előtt az Mfor Elemzői Konszenzus.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a Tisza-kormány egyik legnagyobb gazdasági kihívása
Imre Lőrinc | 2026. április 27. 12:18
Az Orbán-kormány 16 éve alatt összességében nem sikerült csökkenteni a Budapest és a vidéki régiók közötti gazdasági különbségeket. 2016 környékén valamelyest szűkült az olló, de a 2020-as évek után visszatértünk a startvonalra, vagy talán még azon is túlra. A Tisza most ismét nekikezdhet a felzárkóztatásnak.
Makro / Külgazdaság Érdekes közleményt adott ki a kormány, Orbán Viktorról szó van benne, a vagyonmentésről nem
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:04
Nem tűnik el hetekre a leköszönő miniszterelnök? De mi a helyzet a bécsi repülőtérről felszálló magángépekkel?
Makro / Külgazdaság Keddtől megint érdemes szemkötővel menni a benzinkútra
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 11:41
Itt a fordulat, újra meglódulnak felfelé a piaci árak.
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc a munkavállalói miatt aggódik, megkereste Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 10:51
Nem szeretik a bizonytalanságot a Mészáros Csoportnál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG