2p

Elemzők által vártnál jelentősebben csökkent az amerikai kiskereskedelmi forgalom decemberben novemberhez képest, jelentősebben lassult a termelőiár-emelkedés is.

A decemberi kiskereskedelmi forgalom 1,1 százalékkal alacsonyabb volt a novemberinél, amikor 1 százalékos havi visszaesést regisztráltak. Az elemzői várakozások átlagában szerényebb, 0,4 százalékos kiskereskedelmi forgalomcsökkenés szerepelt decemberre havi szinten.

Jobb számokra számítottak. Fotó: Depositphotos
Jobb számokra számítottak. Fotó: Depositphotos

Az autóeladások nélkül számított, úgynevezett kiskereskedelmi mageladások ugyancsak 1,1 százalékkal estek vissza a múlt hónapban a novemberi 0,6 százalékos csökkenés után. Az autók és üzemanyagok nélkül számított decemberi kiskereskedelmi eladások 0,7 százalékkal zsugorodtak novemberrel összevetve, amikor 0,5 százalék volt a csökkenés.

Éves szinten az amerikai kiskereskedelmi forgalom novemberhez hasonlóan decemberben is 6 százalékkal nőtt. Tavaly az amerikai kiskereskedelmi eladások 9,2 százalékkal bővültek 2021-hez képest.

Lassult a termelőiár-emelkedés 

 Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai intézete (BLS) szerdán azt közölte, hogy 2021 decemberéhez képest 6,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak tavaly decemberben a novemberi 7,3 százalék után. Elemzők kevésbé lassuló növekedést, 6,8 százalékos decemberi ütemre számítottak.

A gyakran változékony élelmiszer-, energia- és kereskedelmi szolgáltatási árakat nem tartalmazó termelői maginfláció éves összevetésben 5,5 százalék volt a novemberi 6,2 százalék után. Elemzők 5,7 százalékkal számoltak.

Havi összehasonlításban 0,5 százalékkal csökkentek a termelői árak decemberben a novemberi 0,2 százalék emelkedés után. Elemzői várakozások átlagában kisebb, 0,1 százalék csökkenés szerepelt.

Az ipari termelői árak megbízhatóan jelzik előre a fogyasztói árak alakulásának trendjét, mivel közvetlenül megjelennek az áruk és szolgáltatások végső árában.

Az amerikai munkaügyi minisztérium a múlt héten ismertette a fogyasztói árak decemberi alakulására vonatkozó adatot: a decemberi éves szintű fogyasztói áremelkedés 2021 októbere óta a legkisebb, 6,5 százalék volt a novemberi 7,1 százalék után. Havi összevetésben a fogyasztói árindex 0,1 százalékkal csökkent a novemberi 0,1 százalékos emelkedést követően.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pénzügyi békéltetőkhöz mentek, kifizette kárukat a biztosító
dr. Nagy Olga – dr. Rózsavölgyi Orsolya | 2026. május 18. 19:28
Tanúk, szakértők nélkül is több ügyfél sikeresen egyezett meg biztosítójával anyagi jogvitájában a pénzügyi békéltetési eljárásban. Sokat segíthetnek a fogyasztóknak az általuk hozott fényképek, videók, műszaki szakvélemények a bizonyításhoz. A biztosítók egyedi döntéssel is egyezséget köthetnek, amivel mindkét fél számára elkerülhető a hosszú, költséges bírósági per.
Makro / Külgazdaság Semmi gond a költségvetéssel, a Fidesz szerint csak bűnbakot keresnek Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 19:14
A megszorításoknak próbál megágyazni a vádakkal a Tisza-kormány? A Fidesz szerint ez a helyzet.
Makro / Külgazdaság Le a függőséggel: nagy földgázmezőt kezdenek kiaknázni a szomszédban
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 18:11
100 ezer háztartás igényeit tudják fedezni a wittaui projekt első szakaszában, de ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Most érdemes újépítésű lakást venni Kínában
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 16:49
A világ második legnépesebb országában 11 hónapja a legmeredekebben esett az új lakások ára áprilisban.
Makro / Külgazdaság Miniszterek egész csoportja kíséri el Lengyelországba Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:51
Kedden délután landolnak Krakkóban, onnan vonattal érkeznek Varsóba. Szerdán jönnek a csúcstalálkozók.
Makro / Külgazdaság Csökkenti az állampapírok kamatait az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 14:43
Lezárja a fix kamarozású állampapírok futó sorozatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és péntektől újakat indít azok helyett. A kamatokat is csökkentik 0,5 százalékkal.
Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG