3p

Az orosz-ukrán háború 86. napjának főbb eseményei röviden.

  • Az ukrán katonák végleg befejezték a mariupoli Azovsztal acélmű védelmét – közölte Denisz Prokopenko, az ukrán Azov-ezred parancsnoka. Prokopenko elmondta, hogy a civileket és a súlyosan sebesült ukrán harcosokat evakuálták az üzemből.
  • Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szerint 1908-an adták meg magukat az acélműben.
  • „Hát, ennyi volt. Köszönöm a menedéket, az Azovsztal életem és halálom helye” – írta Dmitro Kozatszkij ukrán katona, miután elhagyta a mariupoli Azovsztal acélművet.

  • Elzárják a gázcsapot Finnország felé. Oroszország május 21-én leállítja a gázszállítást Finnországba a két fél között amiatt kialakult viták nyomán, hogy a Gazprom orosz állami vállalat rubelben követeli meg a fizetést – jelentette be a finn állami Gasum gázszolgáltató vállalat. Bővebben laptársunk, az Mfor.hu oldalán>>>
  • Orosz csapatok tüzet nyitottak egy iskolára. Három ember meghalt, miután az orosz erők tüzet nyitottak egy iskolára a kelet-ukrajnai Szeverodonyeck városában. Az iskolában több mint 200 gyermek húzta meg magát.

Idős férfi a harkivi metró egyik állomásán az orosz csapatok kivonulása után május 19-én. Az állomásokat korábban óvóhelyként használták az ukrán várost érő orosz támadások miatt, a harcokban otthonukat elvesztő helybelieknek azonban nincs hova menniük, ezért a hatóságok nem tudják újraindítani a metróforgalmat. Fotó: MTI/AP/Bernat Armangue
Idős férfi a harkivi metró egyik állomásán az orosz csapatok kivonulása után május 19-én. Az állomásokat korábban óvóhelyként használták az ukrán várost érő orosz támadások miatt, a harcokban otthonukat elvesztő helybelieknek azonban nincs hova menniük, ezért a hatóságok nem tudják újraindítani a metróforgalmat. Fotó: MTI/AP/Bernat Armangue

  • Rakétacsapás érte a kijevi régiótól nyugatra fekvő Zsitomir megyében Malin várost, az eddigi információk szerint hárman sebesültek meg, és komoly károk keletkeztek.
  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy a keleti Luhanszk és Donyeck tartományok – amelyeket együttesen Donbásznak neveznek – "maga a földi pokol".
  • Németország júliusban szállítja le az első 15 Gepard harckocsit Ukrajnának – erősítette meg a védelmi minisztérium szóvivője. A szállításról Christine Lambrecht német, valamint Olekszij Reznyikovval ukrán védelmi miniszter állapodott meg.
  • A G7-országok 19,8 milliárd dolláros segélyt ajánlottak fel Ukrajnának.
  • Az Egyesült Államok azzal vádolta Oroszországot, hogy túszként tartja fogva a világ élelmiszer-ellátását. Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök arra figyelmeztetett, hogy Oroszország leállítja az élelmiszer-szállításokat, ha a Nyugat nem enyhíti a Kreml elleni szankciókat.
  • Ment az utolsó részlet Ukrajnának. Az Európai Bizottság átutalta Ukrajnának az 1,2 milliárd eurós sürgősségi makroszintű pénzügyi támogatás utolsó, 600 millió eurós részét is. A makroszintű pénzügyi támogatást az Európai Unió hosszú lejáratú hitelek formájában nyújtja Ukrajnának kedvező feltételekkel. Ukrajna 2022 második negyedévi finanszírozási hiányát 15 milliárd dollárra becsülik.
  • Schröder távozik a Rosznyefty igazgatótanácsából. A volt német kancellár ma bejelentette, hogy nem tudja meghosszabbítani mandátumát a Rosznyefty igazgatótanácsában. Az ügy előzménye, hogy a német szövetségi parlament csütörtökön megvonta Schröder több juttatását, mert az Ukrajna elleni háború kezdete óta nem határolódott el Putyintól. Erről további részletek itt >>>>
  • Szankciókra számíthatnak azok a sportolók vagy sportági tisztviselők, akik kifejezik támogatásukat az Ukrajnában háborúzó oroszok mellett - jelentette be a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke. A cikk szintén az Mfor.hu oldalán>>>

(Guardian, BBC, MTI)
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Döbbenetes lépése szánta el magát az Egyesült Arab Emírségek
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 17:45
Az Egyesült Arab Emírségek kilép a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC), valamint az OPEC+ -ból is – közölte kedden az emírségek energiaügyi minisztere.
Makro / Külgazdaság Záporoztak az új kormánnyal és az euróval kapcsolatos kérdések Varga Mihály felé
Imre Lőrinc | 2026. április 28. 16:45
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a várakozásoknak megfelelően 6,25 százalékon hagyta az irányadó rátát a választások utáni első kamatdöntő ülésén. A 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatón Varga Mihály jegybankelnök a monetáris politikai irányvonalai mellett számos kérdést kapott a legfontosabb aktuálpolitikai kérdésekkel és a Tisza gazdasági ígéreteivel kapcsolatban is.
Makro / Külgazdaság Tényleg jó ötlet az euró bevezetése?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:35
A Tisza-kormány elkötelezett az euró bevezetését illetően, a leendő pénzügyminiszter, Kármán András szerint 2030-ra elérhetőek a csatlakozás feltételei. Hogy milyen hatása lehet a magyar gazdaságra ennek, arról munkatársunk, Király Béla beszélt az ATV Start műsorában. Az euróbevezetés mellett a Tisza agrárprogramjának központi eleme, a zöldségek és gyümölcsök áfacsökkentése is terítékre került.
Makro / Külgazdaság A Patrióták nekimentek, de így is elfogadta az Európai Parlament a hétéves költségvetés tervét
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 15:11
Egységes tervvel állhat az Európai Parlament a tagállamok állam- és kormányfői elé: elfogadták az MFF-jelentést. Az ellentét azonban nem csak a Parlament és a Bizottság között éleződött ki, a pártcsaládok is eltérő irányba húznak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor volt szövetségese is uniós bírósághoz fordult
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:45
Szlovákia pénteken beadta panaszát az Európai Unió bíróságához az orosz gáz importját tiltó és az orosz kőolaj behozatalának leállítására való felkészülést előirányzó, idén januárban hozott uniós döntés miatt – jelentette be Boris Susko szlovák igazságügy-miniszter közösségi médiaplatformján kedden.
Makro / Külgazdaság Először döntöttek a kamatokról Varga Mihályék a választás óta
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:01
Első kamatdöntő ülését tartotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az április 12-i választás és a Tisza Párt kétharmados győzelme óta. A jegybank a politikai változás ellenére nem módosított a 6,25 százalékon álló alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Még drágább lesz a tankolás szerdától
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 10:47
Persze csak annak, aki piaci áron tankol.
Makro / Külgazdaság Fontos hírt közölt a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 06:58
A felek közös célja az európai piaci jelenlét további erősítése.
Makro / Külgazdaság Széthúznak az uniós intézmények, és ezt a gazdák és a leszakadó térségek bánhatják
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 05:59
Az Európai Parlament azt szeretné, ha még ebben az évben véglegessé válna az Európai Unió 2028 és 2034 közötti költségvetése. A tervei azonban nagyságrendekkel többe kerülnének, mint az Európai Bizottságé. A legnagyobb különbség a mezőgazdasági támogatások és a felzárkóztatáshoz szükséges források területén van, amelyeket a Bizottság jelentősen visszavágna a versenyképességre hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Versenyfutás az idővel: mennyi pénzt szerezhetnek vissza Magyar Péterék Brüsszelben?
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 19:06
Még meg sem alakult az új kormány, leendő képviselői máris tárgyalnak a belga fővárosban arról, hogyan lehetne feloldani a távozó Orbán-kormány jogállam-ellenes lépései miatt befagyasztott eurómilliárdokat. Az idő ugyanis szorít, augusztus 31-éig teljesíteni kell az Európai Bizottság által szabott feltételeket, december 31-éig pedig le is kell zárni a kifizetéseket. Ezt járta körül a Trend FM-ben hétfő délelőtt főszerkesztőnk, Csabai Károly, aki az adás második részében a hazai ár- és kamatstopok lehetséges jövőjéről is beszélt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG