1p
Az amerikai jegybankárok január végétől közzéteszik a kamatszint várható irányát, ami része annak az új jegybanki politikának, hogy az eddigieknél is több részletet hozzanak nyilvánosságra a monetáris politikáról.

Egyebek között ezt tartalmazza az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed legutóbbi, december 13-án tartott kamatdöntő ülésének kedden nyilvánosságra hozott jegyzőkönyve.

Három hete a Fed monetáris testülete, a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) 9:1-es szavazati aránnyal a 0,00-0,25 százalékos irányadó kamat szinten tartása mellett döntött.

A kamat 2008 decembere óta van a jelenlegi alacsony, gyakorlatilag nulla szinten. 2007 nyarán, a pénzügyi válság kitörése előtt a kamat még 5,25 százalékon állt.

A keddi közlemény szerint a Fed illetékesei a jövőben ismertetik a nyilvánossággal, hogy mikortól számítanak a rövid lejáratú kamatok emelkedésére, miközben továbbra is tájékoztatnak a gazdaság növekedésével, a munkanélküliség és az infláció alakulásával kapcsolatos várakozásokról.

A Fed a január 25-i kétnapos kamatdöntő ülést követően ismerteti először kamat előrejelzését.

A jegybank kamatalakítói szerint jobban átláthatóbbá teszi a bankot a kamat előrejelzés, ami a gazdaság számára is jó. Azzal, hogy közlik, a kamatok az emberek által vártnál tovább maradnak rekordalacsony szinten, a Fed élénkítheti a gazdaságot, növelheti a foglalkoztatottságot.

Szakértők rámutattak arra, hogy az új-zélandi, a norvég és egyebek között a svéd központi bank is közöl kamat előrejelzést. Lars Svensson, a svéd központi bank elnökhelyettese szerint "ha a saját előrejelzésed közlöd, jobban tudod irányítani a várakozásokat."

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az európai kiskereskedelem úgy csökkent, hogy mégis nőtt
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 17:01
Az előző hónaphoz képest szeptemberben csökkent, éves összevetésben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen üzleteket kötne Orbán Viktor Donald Trumppal?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 13:11
Amerikai rakétákat gyártanának Magyarországon?
Makro / Külgazdaság Már megint bezsákolt 108 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 12:44
És még többet is ajánlottak, de megint drágult a finanszírozás.
Makro / Külgazdaság Akár 200 millió is lehet a tét, már lehet előregisztrálni
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 11:11
Csütörtöktől már lehet előregisztrálni a Demján Sándor 1+1 program második ütemére.
Makro / Külgazdaság Súlyos figyelmeztetés érkezett a Nvidia vezérétől MI-ügyben
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:48
Trump Kína kezébe adja a győzelmet? 
Makro / Külgazdaság Végre ujjal mutogathatunk Romániára – itt egy friss adat
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:06
Már a második hónapja esik a kiskereskedelmi forgalom keleti szomszédunknál.
Makro / Külgazdaság Együtt szállt fapadosra Orbán Viktor és Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 09:08
Irány Washington!
Makro / Külgazdaság 1661 milliárdot költöttünk, de mire?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:46
Friss adatok a magyar kiskereskedelemi forgalomról.
Makro / Külgazdaság Csak első látásra jött jó hír a magyar iparról
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:31
Munkanaphatástól megtisztítva már megint csökkent a termelés tavalyhoz képest.
Makro / Külgazdaság Amerikai gázt hoznának Szlovákiába és Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:11
Folynak a tárgyalások.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG