3p

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) közleményt adott ki az orosz vakcinával kapcsolatban.Ebben azt írják, tisztázták a gyártóval az aggályokat, és minden gyártási tételt ellenőrizni fognak a magyar hatóságok.

Az elmúlt napokban az orosz Szputnyik V vakcinával kapcsolatosan számos információ jelent meg a sajtóban. Ezért az OGYÉI hangsúlyozza, hogy bő kéthónapos értékelői munkát és a gyártóhely megtekintését követően engedélyezte az oltóanyag veszélyhelyzeti behozatalát és alkalmazását. Az OGYÉI munkatársai szerint a vakcina gyártási körülményeinek ellenőrzése során modern és jól felszerelt gyárat láttak, ahol garantált a minőség biztosítása, és minden, a gyártást illető kérdésükre is választ kaptak.

Ellenőrzik a Szputnyik V minden tételét. Fotó: Depositphotos
Ellenőrzik a Szputnyik V minden tételét. Fotó: Depositphotos

A gyógyszerbiztonságot garantálja, hogy az OGYÉI által kiadott engedély feltételei között szerepel, hogy a vakcinának át kell esnie a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laboratóriumi vizsgálatán, amely körülbelül 3 hetet vesz igénybe.

Az oltóanyag csak abban az esetben használható fel hazánkban, ha a laboratóriumi vizsgálat eredménye alapján a vakcina megfelelő minőségű. Annak érdekében, hogy minden beérkező vakcinaszállítmány minősége biztosított legyen, az NNK minden gyártási tételt külön ellenőriz majd.

Az OGYÉI a vakcinával kapcsolatos döntését – csakúgy, mint más gyógyszer esetében - a kockázatok és előnyök maradéktalan mérlegelésével, több belső, illetve külső szakértői vélemény figyelembevételével hozta meg.

Mint közleményükben írják, bármilyen készítmény engedélyezési folyamata során felmerülhetnek véleményütközések, amelyek kijelölik a tisztázandó kérdések körét is. Az OGYÉI ennek megfelelően tisztázta a gyártóval a kérdéseket és az aggályokat. Az OGYÉI minden kérdésre megnyugtató választ kapott, a vakcinát hatékonynak és biztonságosnak találta, és az ideiglenes engedély kiadását követően is figyelemmel kíséri a vakcina hatásosságát és biztonságosságát.

Az NNK gyártási tételenként történő ellenőrzése pedig szintén a megfelelőséget biztosítja.

Az OGYÉI közleménye minden bizonnyal a Népszava által feltett kérdésre született. A lap arra kereste a választ, hogy miért adta ki  annak ellenére a felhasználási engedélyt a magyar hatóság, hogy külső szakértői erős kétségeket fogalmaztak meg az orosz vakcina engedélyezési eljárása, az adatok, és a vakcina klinikai próbáival kapcsolatban?

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szabadesésben az indiai rúpia
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 11:15
Az indiai rúpia szerdán története során először gyengült 92-es szint fölé a dollárral szemben, miközben a Közel-Keleten eszkalálódó háború megrázta a globális piacokat. A jegybank várhatóan igyekszik fékezni Ázsia idei legrosszabbul teljesítő devizájának további gyengülését.
Makro / Külgazdaság Februárban esett a regisztrált munkanélküliek száma
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 10:52
A csökkenés 6 ezer fő az előző év februárjához képest.
Makro / Külgazdaság Úgy érkeznek a használt autók, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 08:52
Februárban a DataHouse adatai szerint 12 206 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 26 százalékkal haladja meg a tavaly februárban regisztrált 9 692-es mennyiséget.
Makro / Külgazdaság Nagyobb pozitív szám érkezett e külkereskedelmi ágban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 08:31
A szolgáltatás-külkereskedelmi többlet a IV. negyedévben 469 millió euróval nőtt az egy évvel korábbi értékről, és elérte a 3,1 milliárd eurót.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Bod Péter Ákostól és Pleschinger Gyulától – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 08:17
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke, valamint a Monetáris Tanács korábbi tagja lesz. Szokás szerint ezúttal sem csak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Barátság vezeték: már az EU is kivizsgálná, mi történt pontosan?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 19:41
Az ukránok nem adták be a derekukat.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Szijjártó Péter bedunsztolta a Fideszt
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:35
A politikai kommunikáció újabb és újabb meglepetésekkel szolgál.  
Makro / Külgazdaság Az Aramco egyik kulcsvárosát támadhatja meg Irán?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:14
Az amerikai nagykövetség kongatta meg a vészharangot.
Makro / Külgazdaság Csípős üzenetben tette helyre a Mol a Janafot
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 13:57
Tranzitdíjakról ír a magyar olajvállalat.
Makro / Külgazdaság Soha nem volt még ilyen drága olajat és gázt szállítani – jönnek a horrorárak?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 12:27
Kilőttek a szállítási árak, a hajók és az áru hiánya miatt nem csak a Közel-Keletről szállított áruért kell a többszörösét fizetni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG