A német kormány besegítené a Szputnyik V-t az EU-ba
Németország támogatást biztosít Oroszországnak az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) ellen Oroszországban kifejlesztett Szputnyik V oltás európai uniós engedélyeztetéséhez - mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön Berlinben.
A kancellár rendkívüli nemzetközi sajtóértekezletén kérdésre válaszolva elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a témában folytatott megbeszélésén kiemelte, hogy a világjárvány közepette a "pillanatnyilag nagy politikai nézeteltérések" mellett is van lehetőség a humanitárius együttműködésre.
A német kormány így a vakcinákért felelős szövetségi szakhatóság, a Paul Ehrlich intézet (Paul Ehrlich Institut, Bundesinstitut für Impfstoffe und biomedizinische Arzneimittel - PEI) révén kész támogatást nyújtani ahhoz, hogy az orosz fél megszerezze az EU gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyét a Szputnyik V EU-s forgalmazására.
"Ha az EMA engedélyezi ezt az oltóanyagot, akkor a közös gyártásról vagy a vakcina használatáról is beszélhetünk"
- mondta Angela Merkel.
Magyarország egyébként egy lépéssel előrébb jár: az orosz Szputnyik V oltóanyag az Astra Zenecával együtt szerda este megkapta a magyar hatóságok ideiglenes engedélyét.
Egyre nagyobb politikai nyomás a szakértőkön
Az engedélyezésért felelős hatóságok egyébként egyre nagyobb politikai nyomás alatt állnak az EU-ban, miután az Unió a lakosságarányos beadott oltások számában lemaradásban van egyebek mellett az Egyesült Államokhoz, Nagy-Britanniához vagy épp Izraelhez képest. Sebastian Kurz osztrák kancellár is a koronavírus elleni oltóanyagok minél gyorsabb engedélyeztetését szorgalmazta csütörtökön, sőt: további három uniós kormányfővel - a dán Mette Frederiksennel, a görög Kiriákosz Micotákisszal és a cseh Andrej Babissal együtt - levelet intézett Charles Michelhez, az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnökéhez.
"Véleményünk szerint az Európai Tanácsnak csütörtökön határozott jelzést kell adnia az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) felé annak biztosítása érdekében, hogy az oltóanyagok engedélyeztetési eljárása - nemcsak az Oxford/AstraZeneca, hanem minden más, a jövőben bejelentkező gyógyszergyártó cég esetén - olyan hatékonyan működjön, amennyire ez lehetséges"
- írták a levélben.