3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Meglepetésre úgy tűnik, hogy a napokban sokat emlegetett kínai Sinopharm vakcinát egy váratlan fordulattal megelőzte az orosz Szputnyik V oltóanyag, amely az Astra Zenecával együtt tegnap este megkapta a magyar hatóságok ideiglenes engedélyét.

Tegnap késő este robbant a hír, miszerint a magyar hatóságok engedélyezték az Astra Zeneca és a Szputnyik V oltását. Vagyis az Európai Unióban Magyarországon indulhat meg először az oltás ezzel a két vakcinával - írja az Origo

Az orosz vakcina beelőzte a kínait. Fotó: Depositphotos
Az orosz vakcina beelőzte a kínait. Fotó: Depositphotos

Bár Magyarországon egyfajta bizalmatlanság tapasztalható az orosz vakcinával szemben, Oroszországban már másfélmillió embert oltottak be vele, és hat országban már bejegyezték (köztük a szomszédos Szerbiában), és további kilenc ország jelezte, hogy januárban erre készül. Háromezer ember beoltására elég vakcina már Magyarországra is érkezett, mellyel december végén a harmadik fázis kísérletei folytak. 

Az oxfordinak nevezett vakcinát Nagy-Britanniában már használják, az EU gyógyszerészeti hatóságai azonban csak a hónap végére tűzték ki az engedélyezését, amit több európai ország kormánya is sürget. Ennek a vakcinának kisebb az előállítási költsége, mint a Pfizer és a Moderna oltóanyagáé, és a szállítása, tárolása is egyszerűbb. 

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésügyi Intézet (OGYÉI) - melynek a járványügyi helyzetben speciális jogosítványai vannak -, tehát megadta az ideiglenes engedélyt a két vakcinára, a labda jelenleg a Nemzeti Népegészségügyi Központnál pattog. Az NNK szakvéleménye pár hét múlva várható a Szptnyik V-ről, ennyi idő alatt tudják megállapítani, hogy a vakcina megfelel-e a dokumentumban leírtaknak. 

Komáromi Zoltán háziorvos, a Demokratikus Koalíció szakértője ma reggel az ATV reggeli műsorában a váratlan bejelentéssel kapcsolatban azt furcsállja, hogy:

"Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) oldaláról jelenleg bárki letöltheti a vakcináról szóló 33 oldalas dokumentumot, de az OGYÉI honlapján egy árva szó nincs róla."

Való igaz, nem hogy a dokumentum, de a Szputnyik V ideiglenes engedélyezéséről sem lehet olvasni a honlapon, de még a koronavirus.gov.-hu oldalán sem. Bár a tegnapi bejelentés az AstraZeneca ideiglenes engedélyéről is szól, az ő dokumentációjuk még nincs fent az EMA oldalán.

„Nem vagyok oltásellenes, sőt, kifejezetten támogatom a védőoltásokat, még sem bízomaz orosz vakcinában addig, amíg nem látom az EMA engedélyét. A betegeknél is tapasztalható kételyek az influenza elleni oltásmennyiségnél zajló káosszal kezdődtek" - tette hozzá a háziorvos.

Tegnap Szijjártó Péter külügyminiszter napközben arról nyilatkozott, hogy miközben még kint van az OGYÉI magyar küldöttsége Oroszországban, a Szputnyik V értékesítéséért felelős orosz Állami Befektetési Alap megküldte a szerződéstervezetet, amely a vakcina Magyarországra szállításának alapját jelentheti.

Peter Liege, az Európai Unió járványügyi szakértője pár napja úgy nyilatkozott, hogy kínai vakcinára nincs szükség Európában, ám az orosz vakcinára lát esélyt. Ha a SzputnyikV-vel végigcsinálják a szükséges eljárást, és ugyanolyan eredményeket produkál, mint az AstaZeneca szere, akkor komoly oltóanyag lehet belőle.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Minden magyar iskolásnak 100 ezer forintot ígért Magyar Péter, a többieknek pedig 8 ezer milliárdot
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 18:11
Belföldön is lenne iskolakezdési támogatás. Vagyonadó, igazságos adórendszer, uniós pénzek 200 ezer forint a nyugdíjasoknak – ezeket ígéri Magyar Péter.
Makro / Külgazdaság Kezdődik: elkezdték emelni az árakat a légitársaságok
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 16:46
Az iráni háború hatására az európai légitársaságok is emelik az árakat. De ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint a kasszakulcsot kérik tőle
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 15:24
Beszédet mondott a nemzeti ünnepen a kormányfő.
Makro / Külgazdaság Újra atomot kaphat Bajorország
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 13:27
Mini erőművek telepítését tervezi a tartományi kormány.
Makro / Külgazdaság Az utolsó pillanatban visszavonulót fújt az Orbán-kormány Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 12:37
Mégis maradhat a szankciós listán két orosz oligarcha.
Makro / Külgazdaság Közel négy évvel él tovább egy budapesti, mint egy észak-magyarországi ember
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 09:51
Hatalmasak a különbségek.
Makro / Külgazdaság 42 milliárd forintot kaptak vissza a pénztártagok
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 09:09
Jelentős emelkedés.
Makro / Külgazdaság A Barátság vezetékhez nem jutott el, mégis hazatér a magyar vizsgálóbizottság
Privátbankár.hu | 2026. március 15. 08:31
Orbán Viktor szerint így is elvégezték a feladatukat.
Makro / Külgazdaság Az USA és Japán megállapodott potenciális közös atomenergia-projektjükről
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 12:02
Az Egyesült Államok és Japán megállapodott egy, a Westinghouse és a japán atomenergia-berendezés-gyártók részvételével zajló potenciális közös atomenergia-projektben betöltendő szerepükről – mondta Dan Lipman, a Westinghouse globális üzleti kezdeményezésekért felelős elnöke szombaton a Reutersnek.
Makro / Külgazdaság Segítettek az uniós pénzek is – felminősítette Horvátországot az S&P
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 09:30
Egy fokozattal emelte Horvátország besorolását az S&P Global Ratings.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG