Hakan Fidan török külügyminiszter kijelentette: ahhoz, hogy a Hamász lefegyverzése egyáltalán megvalósulhasson, létre kell hozni egy működőképes palesztin közigazgatást és egy előzetesen átvilágított, kiképzett rendőri erőt. Úgy fogalmazott, hogy ennek megvalósítása után véleménye szerint a szervezet kész lesz átadni a Gázai övezet irányítását.
Dohában Fidan úgy fogalmazott: ha ezek az előfeltételek nem teljesülnek, akkor nem reális elvárni, hogy a Hamász a tűzszünet első szakaszában tegye le a fegyvert, ez nem kivitelezhető.
Elmondása szerint a javasolt rendőri erőben nem kapnának helyet a Hamász tagjai, és egy nemzetközi stabilizációs misszió támogatná a működését. Hozzátette, Washington nyomást gyakorol Izraelre, hogy fogadja el Törökország részvételi szándékát a misszióban.
Fidan arra is figyelmeztetett: ha a nemzetközi közösség nem lépteti át a tűzszüneti tervet a következő fázisba, az „óriási kudarcot” jelent majd a világ és az Egyesült Államok számára egyaránt.


