3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Szeptemberben az új és használt tégla építésű lakások ára is csökkent az előző három hónaphoz képest, országos átlagban a legnagyobb mértékű, 8,5 százalékos áresést az új építésű lakásoknál tapasztalták az Otthon Centrumnál.

Az új építésű lakások ára a nagyvárosokban és a kistelepüléseken eltérően változott: Budán, valamint a megyei jogú városokban 10 százalék körüli visszaesést, a kisebb városokban viszont több mint 5 százalékos áremelkedést mértek. A használt téglalakásoknál az áresés rekordere a felkapott XIII. kerület mellett az észak-budai körzet volt, ahol a lakást vásárlók akár több mint 10 százalékos csökkenést is tapasztalhattak. A megyei jogú városokban és külső pesti kerületekben viszont 10 százalékkal nőttek a négyzetméterárak.

Kevesebbet kellett fizetni az új lakásokért szeptemberben. Fotó: Mester Nándor
Kevesebbet kellett fizetni az új lakásokért szeptemberben. Fotó: Mester Nándor

A közlemény szerint a panelek továbbra is toplistás ingatlanok, hiszen tömegek számára érhetők el: az állandó kereslet miatt országos átlagban 7 százalékkal többet kellett fizetni egy négyzetméterért, mint az előző három hónapban.

Az Otthon Centrum szerint ez akár árkorrekciónak is felfogható, ugyanis a vírus első, tavaszi hullámában ennek az ingatlantípusnak esett a leginkább az ára. A mostani sem általános árnövekedés, a kisebb városokra és a külső pesti kerületekre volt jellemző.

A családi házak ára országos átlagban nem nagyon mozdult, de az előző hónapban mért 2,5 százalékos növekedés mögött nagy eltérések voltak az egyes régiókban: Budapesten 10-20 százalékkal nőttek, míg a kisebb városokban nemritkán 5-10 százalékkal csökkentek a fajlagos árak.

Az átlagos értékesítési idő a panellakásoknál szeptemberben 10 nappal csökkent, jelenleg 90 nap. A téglalakásoknál országosan nem történt változás, az értékesítési idő átlagosan 110 nap. A családi házaknál 170 napról 166 napra csökkent a piacon eltöltött idő, Budapest a kivétel, itt már átlagosan 100 nap is elég az eladáshoz.

A közlemény idézte Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét, aki elmondta, hogy a piacra rövid távon hatással lehet még a kormány új otthonteremtési programja, amelynek nyomán a 2022 végéig zajló építkezéseknél ismét 5 százalék lesz a lakásépítés áfája. Mindez bár elősegítheti az év elején leállt projektek folytatását, az időbeni korlátozás miatt azonban leginkább az építő cégek tárgyalási pozícióját erősíti, így várhatóan csak ott lesz érdemi hatása, ahol nagyobb számban versenyeznek egymással az új lakásprojektek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Török Gábor: az állás a valóságban szorosabb lehet, bejöhet a Fidesz kampánya
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 12:36
Minimális esélyt ad a Tisza kétharmados győzelmének a politológus, a győzelemre is csak kicsit tartja esélyesebbnek Magyar Péteréket.
Makro / Külgazdaság Szerdától még drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 12:04
Tovább nőnek a piaci árak, lassan literenként száz forintot lehet spórolni a védett áras gázolajjal.
Makro / Külgazdaság 2,3 millió magyar revolutos élete változik meg
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 11:41
Kell félteni az ingyenes átutalásokat? Fiókteleppel és „rendes” magyar bankszámlákkal újit a cég.
Makro / Külgazdaság Ön is szívhatja a fogát a Hormuzi-szoros lezárása miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 11:22
A fontos szállítási útvonal lezárásának hatásait Magyarországon is érezni.
Makro / Külgazdaság Nagy változások jönnek a BUX indexben
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 10:56
Három részvény be, egy ki. Az MBH Banknak is nagy lépés ez.
Makro / Külgazdaság Kimerült a keret a Demján Sándor Programban
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 10:26
Gyorsan elkapkodták a legutóbbi keretbővítést is a cégek.
Makro / Külgazdaság Így készülhetünk az orosz gáz utáni időkre? Szépen összejöttek az állami tízmilliók
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 09:54
Már 70 milliárd felett jár a maximum tízmillió forintos felújítási programban igényelt támogatások összege.
Makro / Külgazdaság Nem lassul a hepatitis A-járvány, de jönnek az újabb vakcinák
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 09:21
Sokmilliós vakcinatendert írt ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a hepatitis A vírus megfékezésére, pedig már tavaly is közel 70 millió forintot költöttek erre. 
Makro / Külgazdaság A magyar kormány most tényleg kihúzta a gyufát Brüsszelben – írja a Politico
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 09:03
A Politico forrásai szerint egyre dühösebbek és egyre keményebben fogalmaznak uniós körökben amiatt, hogy a magyar kormány továbbra is blokkol Ukrajna ügyében.
Makro / Külgazdaság Zsiday Viktor: Ebből komoly mélyrepülés lehet
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 08:04
Ebből akár komoly válság is lehet a szakértő szerint, hosszan elnyúló hatásokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG