3p
Az ország teljesítménye mögött egy gondolkodásbeli változás áll, a magyarok megértették, hogy összeomlik az ország, ha nem változtatunk - mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Nem csak a bankoknak és a multiknak kellett változtatni, hanem minden embernek, még a falu végén is - mondta.

Egyre inkább magasabb hozzáadott érteket kívánó beruházásokat támogatna Orbán Viktor, és nem csak összeszerelő műhelyeket, hanem kutatással, fejlesztéssel foglalkozó üzemeket. Fontos, hogy a világ munkamegosztásába egy magasabb szinten kapcsolódjunk be, hogy a magyarok ne a világ segédmunkásai, hanem szakmunkásai, majd később mérnökei és kutatói legyenek - mondta a miniszterelnök.

Ne segédmunkások legyünk

A magyar vállalkozások nehéz helyzetben vannak, alig tudnak növekedni, de Orbán Viktor szerint ez most meg fog változni. Az, hogy a kormány és jegybank között összhang van segíteni fogja ezt - mondta. A Növekedési Hitelprogram és a csökkenő alapkamatnak köszönhetően a vállalatok olcsó hitelhez jutnak, elérhető lesz nekik a hitel és a miniszterelnök szerint ez lehet növekedésük kulcsa.

A bankok mindig azt mondták, hogy a vállalkozók azért nem vesznek fel hitelt, mert nincs lehetőségük a növekedésre, ezért nincs kereslet a hitelre. A vállalkozók viszont mindig azt mondtak Orbán Viktornak, hogy azért nem veszik fel a hitelt, mert 8-10 százalékos a kamatot legálisan nem tudnak kitermelni. Ekkor Matolcsy György meghirdette a hitelprogramot, amit a vállalkozók elkapkodtak. Ebből látszik, hogy nem a bankároknak volt igaza - mondta a kormányfő.

A sikeres gazdaság receptje

A válság és devizahitelesek tragédiái megváltoztatták a magyar emberek gondolkodását a pénzügyekről, takarékosságról, hitelről - mondta. Nem fognak újra eszetlenül hiteleket felvenni a magyarok, nem esnek újra ugyanabba a csapdába, a magyar háztartások sokkal reálisabbak pénzügyeikkel, Orbán szerint jó irányban változott a fogyasztói viselkedés. 

Először fizessük vissza az adósságainkat, szabaduljunk meg a hitelektől, utána ha keresünk pénzt, egy részét fogyasszuk el, egy részéből pedig képezzünk tartalékot, ez józan gondolkodásra vall. Minden tartósan sikeres gazdaság mögött ilyen gondolkodású háztartások állnak, most Magyarország belépett ebbe a körbe.

A pénzügyi rezsicsökkentésről Orbán Viktor azt mondta, lehet, hogy a bankok átterhelik a költségeket az ügyfelekre, de a törvényhozás feladata az, hogy ezt megakadályozza. "Meg fogjuk védeni a pénzügyi rezsicsökkentést" - mondta Orbán Viktor.

A NAV ügyről

Arra a kérdésre, hogy mi a miniszterelnök véleménye Horváth András, volt NAV-os vádjairól, Orbán Viktor úgy reagált, hogy Magyarországon mindenki tud az áfacsalásokról, annak mértékéről megoszlanak a vélemények. Az biztos, hogy vannak különösen veszélyeztetett területek, jelenleg ilyen például a cukor. A fordított áfa bevezetése lehetne megoldás, a gabonánál ez segített, de az unió nem engedte a sertésnél, ezért kellett az áfacsökkentés.

Arra, hogy itt konkrét adócsalási vádakról van szó, amelyek felett a NAV szemet hunyt, a miniszterelnök elmondta, hogy minden adócsalónak rács mögött a helye, törvénysértésről van szó, de konkrét dokumentumok nélkül nem lehet lépni az ügyben. Orbán Viktor szerint az ország elfogadható módon működik, ha lesznek konkrétumok, akkor lépnek. Azzal, hogy általában vannak ilyen gondok, én nem tudok mit kezdeni - mondta Orbán Viktor. 




A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
Makro / Külgazdaság Újabb 165 milliárd forintot gyűjtött be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:22
És még sokkal többet is ajánlottak a befektetők. A kamatok csökkentek.
Makro / Külgazdaság Kilenc éve nem volt ilyen alacsony az infláció Csehországban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 11:11
Az energiaárak közel 10 százalékkal csökkentek, ez is fontos szerepet játszott a 2016 decembere óta nem látott értékben.
Makro / Külgazdaság Mellár Tamás: 2012 óta kéthavi nyugdíjnak megfelelő összeggel lettek szegényebbek a nyugdíjasok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. február 5. 10:11
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke, közgazdász  a február 4-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 91. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Mellélőttek az elemzők: meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 09:17
Csökkenés helyett jelentős növekedés.
Makro / Külgazdaság 34 év, 34 millió forint – mihez kapcsolódnak ezek a számok?
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 08:58
Már 750 milliárdot helyeztek ki a programban.
Makro / Külgazdaság Valami megmozdult a kiskereskedelemben?
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 08:30
Itt vannak a tavaly decemberi adatok.
Makro / Külgazdaság Beröffentenék a román gazdaságot, de a gázárplafon marad
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 07:36
A kiigazítás után gazdaságélénkítést tervez a román kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG