2p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdasági hanyatlás helyett Hszi inkább a nyugati materializmusról szónokolt. Akár a magyar miniszterelnök is reagálhatott volna így a szerdai GDP-adatra.

Hszi Csin-ping kínai elnök türelemre intett a héten kiadott beszédében, miközben a kormányzó Kínai Kommunista Párt (KKP) igyekszik stabilizálni az országban eluralkodó, egyre mélyülő gazdasági hanyatlást. Az elnök beszédében azt is elmondta, hogy a nyugati országok materializmusuk és szellemi szegénységük miatt egyre nagyobb bajba kerülnek.

A nyugati stílusú modernizáció a tőkeérdekek maximalizálását követi, és nem a többség érdekeit szolgálja - mondta Hszi Csin-ping. Az elnök beszéde a párt vezető politikaelméleti lapjában, a Csiusiben jelent meg, néhány órával azután, hogy júliusban annak ellenére tovább gyengült a fogyasztói és ipari tevékenység, hogy korábban hivatalos ígéretek hangzottak el a küszködő vállalkozók támogatására.

Hszi Csin-ping kínai elnök az Országos Népi Gyűlés, a parlament harmadik plenáris ülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2023. március 10-én. A kínai parlament 2952 tagja akkor szavazta meg egyhangúlag, hogy harmadszorra is a 69 éves Hszi Csin-ping legyen Kína elnöke. Más jelölt nem volt. Fotó: MTI/EPA pool/Mark R. Cristino
Hszi Csin-ping kínai elnök az Országos Népi Gyűlés, a parlament harmadik plenáris ülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2023. március 10-én. A kínai parlament 2952 tagja akkor szavazta meg egyhangúlag, hogy harmadszorra is a 69 éves Hszi Csin-ping legyen Kína elnöke. Más jelölt nem volt. Fotó: MTI/EPA pool/Mark R. Cristino

Hszi beszédében arra is kitért, hogy Kínának erős összetartás révén szocialista ideológiát kell felépítenie, valamint az ország 1,4 milliárd lakosáért a hangsúlyt olyan hosszú távú célokra kell helyeznie, mint az oktatás, az egészségügy és az élelmiszerellátás fejlesztése a rövid távú anyagi jólétre való törekvés helyett.

Nincsen sok ok az örömre

A júniusi gazdasági növekedés 0,8 százalékra csökkent, szemben az első negyedév 2,2 százalékos növekedéséhez képest. Ez 3,2 százalékos éves növekedésnek felelne meg, amely évtizedek óta az egyik leggyengébb eredmény lenne. Egy júniusi felmérés szerint a 16 és 24 év közötti városi munkavállalók körében a munkanélküliség 21,3 százalékos rekordszintre emelkedett. A statisztikai hivatal a héten közölte, hogy a mérések pontosításának idejére nem közlik az ifjúsági munkanélküliségről szóló friss információkat.

A kormány igyekszik megnyugtatni a bizonytalan lakásvásárlókat és a befektetőket a mélyen eladósodott ingatlaniparral kapcsolatban, miután Kína egyik legnagyobb ingatlanfejlesztő vállalata a Country Garden felfüggesztette a kötvényeivel való kereskedést és nem fizetett osztalékot befektetőinek. 

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vámháború: mi lehet augusztus 1-je után? Ma délután Klasszis Klub Live Győrffy Dórával
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 07:46
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG