4p

A windsori kastély kertjében tartott, világsztárokkal megspékelt szuperkoncerttel ért véget III. Károly brit uralkodó koronázási ünnepségsorozata.

Világsztárokat felvonultató szuperkoncerttel ért véget vasárnap éjjel a brit uralkodó koronázását ünneplő rendezvénysorozat. A kétórás koncertet, amelyet száznál több országban közvetítettek, a legnagyobb és legősibb brit királyi rezidencia, a London nyugati határában emelkedő windsori kastély hatalmas parkjában tartották húszezer néző jelenlétében. A közönséget a BBC brit közszolgálati médiatársaság által szervezett országos sorshúzáson választották ki.

III. Károly királyt és feleségét, Kamilla királynőt 2300 vendég, köztük kilencven államfő jelenlétében szombaton koronázta meg Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház első számú vallási vezetője a londoni Westminster-apátságban, az angol-brit monarchia ősi koronázó templomában.

III. Károly édesanyja, II. Erzsébet királynő hosszas betegeskedés után tavaly szeptember 8-án, skóciai nyári rezidenciáján, Balmoral kastélyában hunyt el. Halálának pillanata óta Károly addigi trónörökös az Egyesült Királyság és tizennégy további nemzetközösségi ország uralkodója.

A vasárnap esti koronázási szuperkoncerten, amelyet a BBC rendezett, állított színpadra és közvetített, mások mellett fellépett a Take That, Lionel Richie, Katy Perry, Andrea Bocelli, Sir Bryn Terfel, Olly Murs, Freya Ridings, Alexis Ffrench, Lang Lang, Nicole Scherzinger és Tiwa Savage. A Take That - amelynek eredeti tagjai közül Gary Barlow, Howard Donald és Mark Owen lépett fel vasárnap - négy éve először jelent meg élő koncerten. 

Eddig példátlan, egyszeri közös fellépésre összeálltak a brit Királyi Balett, a Királyi Operaház, a Royal Shakespeare Company, a Királyi Zenekollégium és a Királyi Művészeti Kollégium társulatai is.

Fellépett emellett egy 300 fős kórus, amely szintén kizárólag erre az alkalomra állt össze, és amelyben különböző szakmai és társadalmi közösségek tagjaiból verbuválódott énekegyüttesek tagjai kaptak helyet.

A nagyszabású showműsorban egy rövid, de hatalmas sikert arató tréfás jelenet erejéig feltűnt a Muppet Show két sztárja, Kermit és Miss Piggy is.

A windsori kastály parkjában tartott szuperkoncertre sorsolás útján lehetett bekerülni. Fotó: EPA / MARTIN DIVISEK
A windsori kastály parkjában tartott szuperkoncertre sorsolás útján lehetett bekerülni. Fotó: EPA / MARTIN DIVISEK

Videófelvételekről köszöntötte az uralkodót és hitvesét Joan Collins, Pierce Brosnan, Tracey Emin, Sir Tom Jones és Tom Cruise. Cruise, a Top Gun-filmek főszereplője a tavaly bemutatott Top Gun: Maverick című Top Gun-folytatásban is szereplő, P-51 Mustang típusú repülőgépének pilótafülkéjéből, repülés közben üzente III. Károlynak, hogy "Felség, bármikor csatlakozhat hozzám kísérőpilótaként". Tom Cruise üzenete arra utalt, hogy Károly fiatalkorában a brit királyi légierő és a haditengerészet kötelékében is szolgált.

A műsor közben színpadra lépett Vilmos trónörökös, walesi herceg, III. Károly király és első felesége, a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia is, aki szívhez szóló beszédben köszöntötte édesapját. Vilmos megemlékezett néhai nagymamájáról, II. Erzsébet királynőről is, kijelentve: a néhai uralkodó "odafentről szeretettel tartja rajtunk szemét, és nagyon büszke édesanya lenne". A herceg rövid beszédében elkötelezte magát "a király, az ország és a Nemzetközösség" szolgálata mellett.

A vasárnap éjszakában nyúló koncerttel véget ért a nagyszabású koronázási rendezvénysorozat. Az ünnepi események fő elemei közé tartozott a Nagy Koronázási Ebédek (Coronation Big Lunches) nevű hatalmas össznépi utcabálsorozat, amelyet a helyi lakóközösségek szerveztek többmilliós részvétellel.

A Koronázási Ebéd nevű össznépi pikniken megjelent a trónörökös felesége, Katalin hercegné is. Fotó: EPA / MARTIN DIVISEK
A Koronázási Ebéd nevű össznépi pikniken megjelent a trónörökös felesége, Katalin hercegné is. Fotó: EPA / MARTIN DIVISEK

Hivatalos becslések szerint országszerte több mint 50 ezer utcabálon ünnepelték az uralkodó és felesége koronázását.

Hétfőre a brit kormány soron kívüli munkaszünetet hirdetett, és ez a nap a meghirdetett célok szerint a jótékonykodásé, a helyi közösségek érdekében vállalt önkéntes jószolgálati tevékenységeké lesz, The Big Help Out címmel.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tapasztalt segítőt kaphat maga mellé Kapitány István
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 15:50
Az MVM korábbi vezérigazgató-helyettese, Tótth András lehet az energetikai államtitkár a Portfolio szerint. Korábban az EON-nál is szerzett tapasztalatot, most pedig Paks II. ügyével is foglalkoznia kell, ha valóban ő lesz a pozícióban.
Makro / Külgazdaság Beindult a tőzsdén a Mol, már a 4000 forintot közelíti az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:43
Több mint 2,5 százalékos erősödés után 3968 forinton áll péntek délután a Mol árfolyama. A vezető részvényeknél azonban vegyes a kép: a Richter több mint 1,5 százalékot gyengült. 
Makro / Külgazdaság Jelentős a külföldi „hot money” jelenléte a forintpiacon
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:13
Barlai Róbert támogatja az euró bevezetését Magyarországon, de az edigi árfolyammozgás okait szerinte nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az új kormány részéről hiányolja a megtakarítási intézkedéseket, és arról beszélt: az uniós források hazahozatala önmagában nem megoldás.
Makro / Külgazdaság A reptér állami visszavásárlását is megvizsgálja majd a Tisza-kormány?
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 11:15
Orbán Viktor az állami vagyon megmentésének egyik zálogának nevezte, ám szakértők és a vele nem egy táborba tartozó politikusok ezt másként látják.
Makro / Külgazdaság Újra levelet írt a Mol – szerintük lesz elég üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:58
Mint korábban laptársunk, az Mfor.hu megírta, május 11-én még arról ment ki értesítés, hogy hamarosan korlátozásokra lehet számítani, pár napon belül elfogyhat a stratégiai készletből származó üzemanyag. Ehhez képest a Telex cikke szerint az ópusztaszeri kormányülés után, de Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter újabb készletintézkedése előtt arról értesítette a Mol a partnereit, hogy „újra elérhetővé vált stratégiai tartalékból származó, ”(MSZKSZ)„ jelöléssel megkülönböztetett normál dízel és normál benzin termékek vételezési lehetősége.”
Makro / Külgazdaság 12 közgazdász a védett üzemanyagár ellen
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:08
Bár az esti órákban Kapitány István energetikai és gazdasági miniszter újabb 575 millió liter üzemanyagot szabadított fel a biztonsági kőolajtermék-készletből, közgazdászok szerint ez hosszabb távon súlyosabb problémát idézhet elő, ha folytatódik. Tartanak attól, hogy megismétlődik a 2022-es időszak, amikor üzemanyaghiány lépett fel. Arra kérik a minisztert, hogy szüntesse meg a védett árak intézményét. 
Makro / Külgazdaság Újra „jóárasított” üzemanyag érkezik a magyar kutakhoz
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 07:11
Megvan Kapitány István első komoly döntése. Az energetikai és gazdasági miniszter este megjelent rendelete alapján, a kormány 575 millió liter üzemanyagot szabadít fel a biztonsági kőolajtermék-készletből. Így marad „jóárasított” a hazai üzemanyag. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, indulnak a vizsgálatok
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 17:19
Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Kármán András speciális jogköröket kapott a nehéz költségvetési helyzet miatt
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 16:52
Megszületett az erről szóló határozat.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk Szalay-Berzeviczy Attilát – a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 15:12
A Budapesti Értéktőzsde volt elnökével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG