3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Alábecsülte a szavazó kedvet a legtöbb előrejelzés. Trump sikeréhez a demokraták meghódítása is hozzájárult. A Republikon Intézet stratégiai igazgatóját, Dr. Tóth Csabát kérdeztük az eredmények után.

Nem lehet előre megmondani, hogy milyen politikát visz majd Donald Trump - mondta el lapunknak Dr. Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Szerinte “egyrészt teljesen kiszámíthatatlan Trump, másrészt akkor lehet erről többet mondani, ha kiderül, milyen személyeket jelöl a különböző kormányzati posztokra. Ebből megállapítható, hogy mennyiben lesz mérsékelt, vagy éppen konzervatív, nacionalista iránya az Egyesült Államok politikájának.”

A politológus szerint a korábban ellenséges republikánus elit támogatja majd az elnökjelöltet, de ez jól felfogott érdekük is: “rengeteg területen nincsenek kiérlelt szakpolitikai elképzelései Trumpnak, inkább csak irányai vannak. A republikánus elit még arra is lehetőséget kaphat, hogy ezt befolyásolja.”

Hogy sikerült nyerni?

A szakértő szerint Trump sikere abban áll, hogy új szavazókat hozott be, sikeresen mozgósított, és még a demokratákról is le tudott szakítani egy jó adag, jellemzően alacsony középosztálybeli fehér férfit. Ha a republikánus párt meg tudja őket tartani, akkor még jól is kijöhetnek ebből.

Tóth Csaba ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ettől még valóban számolniuk kell azzal a demográfiai jelenséggel, amelyben Hillary Clinton is bízott, miszerint hosszú távon csökkenni fog a fehérek aránya az Egyesült Államokban, de ma még bőven elegen vannak ahhoz, hogy választást lehessen velük nyerni.

Miért lőttek ennyire mellé?

Csak bizonyos államokban mértek félre a közvélemény-kutatók - mondta a szakértő arra a kérdésünkre, hogy mi volt az oka annak, hogy szinte mindenki Hillary Clintont hozta ki előzetesen győztesnek. “Úgy tűnik, hogy alulbecsülték elsősorban az idősebb, aluliskolázott nők választás hajlandóságát szavazók. Míg a csatatér államok közül Virginiában és Coloradóban jól mértek, addig Wisconsinban, Minnesotában és Michiganben rosszul, ezek pedig pont azok az államok, ahol ez a szavazói csoport erőteljesebben van jelen a előbbieknél.”

Tóth Csaba komoly önvizsgálatra számít a demokratáknál és már most hallani azokat a hangokat, amelyek azt mondják, hogy Bernie Sanders jobb jelölt lett volna. “Egy határozottan baloldalibb, populistább irányba mozdulhat el a párt, de ez egy nagyon hosszú folyamat lesz” - véli az elemző.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött az Orbán-kormány ukrajnai gázstop rendelete
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 06:47
Júliustól nem kap gázt Ukrajna.
Makro / Külgazdaság Megugrott a kokainfogyasztás Európában
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:45
Az Európai Drog Ügynökség (EMCDDA) közzétette a legfrissebb, szennyvízvizsgálaton alapuló felmérés eredményeit. 2025-ben Európában átalakultak a drogfogyasztási szokások: az MDMA-fogyasztás ugyan csökkent 2024-hez képest, a kokain és a ketamin használata drámaian nőtt. De Magyarországról jött egy jó hír is.
Makro / Külgazdaság Holoda Attila elárulta, mit gondol Orbán Viktor szerdai bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:22
Az energetikai szakember szerint a gázstop több ponton is aggályos.
Makro / Külgazdaság Tovább várakozik a kormány, már csak Magyarország vár az EU-s hitelre
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 18:15
A cseh és a francia SAFE-igényléseket elfogadták.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Brüsszelben: ezekre a célokra csoportosítanak át eurómilliárdokat
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:04
Az Európai Bizottság és a tagállamok a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló kohéziós alapból 34,6 milliárd eurót csoportosítottak át az Európai Unió más stratégiai prioritásaira – közölte az uniós bizottság szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezen múlhat a választás? Megjött az utolsó látlelet a magyar lakosság és a vállalatok hangulatáról
Imre Lőrinc | 2026. március 25. 15:08
Közzétette az április 12-i választások előtti utolsó, a magyar lakosság és a vállalatok gazdasági hangulatát tükröző felmérését a GKI Gazdaságkutató Zrt. A cég márciusi konjunktúraindexe 0,4 százalékponttal csökkent, azonban a lakossági és az üzleti bizalom ellentétes pályán halad. Ami biztos, hogy hurráoptimizmusról egyik esetben sincs szó.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: kemény lépésre készül a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 13:52
Itt a legújabb kormánydöntés.
Makro / Külgazdaság Kínai banki központot hozna Magyarországra Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 10:41
A kínai Eximbank kész regionális központot létrehozni Magyarországon, valamint továbbra is támogatni fogja a kínai vállalatok beruházásainak idehozását, amiből hazánk már eddig is rendkívül sokat profitált, közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Makro / Külgazdaság Jaksity György: Az állami támogatás egy kábítószer, minél többet használja valaki, annál életképtelenebbé válik
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. március 25. 05:44
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítója, elnöke a március 24-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 94. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG