3p

A települések önkormányzatainak hirdetett támogatási csomagot az osztrák kormány; a pályázaton induló városok és falvak között egymilliárd eurót osztanak szét - jelentette be Sebastian Kurz kancellár, aki példátlan méretűnek nevezte a támogatási csomagot.

Sebastian Kurz hozzátette: ezáltal nemcsak a fejlesztéseket ösztönzik, hanem egyben a helyi gazdaságokat is támogatják Ausztriában. A kancellár elmondta, hogy a koronavírus okozta válság miatt jelentősen csökkentek a települések bevételei, ennek következtében pedig több helyen felfüggesztik vagy elhalasztják a beruházásokat. Arról is beszélt, hogy a beruházások támogatásának célja egyebek mellett munkahelyek teremtése, de szempont az is, hogy a pénz legalább 20 százalékát ökológiai célú beruházásokra fordítsák.

A városok és a községek különféle projektekre nyújthatnak be pályázatot, így egyebek mellett a településeken lévő létesítmények, iskolák, óvodák, idősotthonok, sportlétesítmények, templomok, múzeumok felújítására, fejlesztésére, de a tömegközlekedés korszerűsítésére is, és emellett az energia megtakarítással kapcsolatos intézkedéseket, a szélessávú internet kiépítését is támogathatják.

A meglévő és a jövőbeni beruházásokat egyaránt támogatják; az állam átvállalhatja a projektek költségeinek akár a felét is, ha a projektet 2020. június 1-je és 2021 decembere között kezdik, vagy tavaly júniustól már megkezdték, és a koronavírus okozta válság miatt nem tudják tovább finanszírozni. A pályázatokat jövő év végéig lehet benyújtani.

A talpra állás építőköve

Gernot Blümel pénzügyminiszter szerint a csomag a talpra állás építőköve. Az elbírálásban szerepet játszik a települések lakosságszáma, valamint a népesség eloszlása is. A tárcavezető példaként említette, hogy egy kétezres lélekszámú település, mint a Tirolban fekvő Silian, legfeljebb 200 ezer eurót, míg a 40 ezer lakossal rendelkező felső-ausztriai Steyr 4,5 millió eurót kaphat, míg Bécs akár 238 millió eurót is nyerhet a pályázaton.

A csomagot néhány napon belül a parlament elé terjesztik, és a testület várhatóan még a nyári szünet előtt elfogadhatja azt.

Hogy áll a koronavírus?

Közben Ausztriában továbbra is csökken a koronavírussal fertőzöttek, illetve a betegek száma. Eddig 16 539-en kapták el a koronavírust; közülük 641-en haltak bele a betegség okozta szövődményekbe, 15 138-an ugyanakkor időközben meggyógyultak. Jelenleg 679 aktív beteget tartanak nyilván, közülük 139-en szorulnak kórházi kezelésre, és 31-en vannak az intenzívosztályon. Öt tartományban, Burgenlandban, Karintiában, Felső-Ausztriában, Salzburgban és Vorarlbergben már egyik fertőzöttnek sincs szüksége intenzív ápolásra.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pénzmosás gyanúja miatt razziáznak a Deutsche Bank háza táján
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 14:17
Kiszállt a szövetségi rendőrség Németországban.
Makro / Külgazdaság Több mérnökkel képzeli el az új gazdasági honfoglalást Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 10:22
A nemzetgazdasági miniszter arról írt, a magyar cégeknek be kell törnie a magasabb hozzáadott értékű tevékenységekbe, Európa ipari szerkezete pedig túl lassan alkalmazkodik a megváltozott piachoz.
Makro / Külgazdaság Tömeges az érdeklődés a huszonéves használt autók iránt
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:44
Több modell iránt mért 80 ezer feletti érdeklődést a Használtautó.hu tavaly, most kiderült, melyik típusú autóra kattintottak a legtöbben az egymillió forint alatti ársávban.
Makro / Külgazdaság Hatalmas tempóban termelte a milliárdokat a turizmus decemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:30
14 százalékkal több lett a bevétel a szálláshelyeken, mint tavaly decemberben.
Makro / Külgazdaság Aggódhat Donald Trump a fogyasztók miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:45
Az Egyesült Államokban 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkent a fogyasztói bizalom januárban.
Makro / Külgazdaság Szaúd-Arábia elveti a „Kockát”
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:00
Szaúd-Arábia felfüggesztette egy monumentális, kocka alakú felhőkarcoló tervezett építését Rijád belvárosának egyik fejlesztési központjában, miközben újraértékeli a projekt finanszírozását és megvalósíthatóságát – mondta az ügyet ismerő négy forrás.
Makro / Külgazdaság Majdnem szomorú rekordot döntött Románia
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 17:20
146 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a román központi költségvetés – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság A cseh devizakereskedő idén növekedési fordulatot vár Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:40
A magyar gazdaság 2026-ban a hároméves stagnálást követően várhatóan visszatér a növekedéshez. A GDP ütemének várható gyorsulását azonban elsősorban átmeneti tényezők hajtják: a választási fiskális ösztönzők, az alacsony infláció rövid időszaka és az új ipari kapacitások fokozatos beindulása – írja az Akcenta.
Makro / Külgazdaság A német vállalatok kínai beruházásai négyéves csúcsra emelkedtek Amerika kereskedelmi háborújának hatására
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:20
A Reuters számára összeállított adatok szerint 2025-ben négyéves csúcsra emelkedtek a német vállalatok kínai beruházásai, ami rávilágít arra, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelempolitikája arra ösztönzi az iparágakat és a kormányokat, hogy máshol erősítsék üzleti kapcsolataikat.
Makro / Külgazdaság Kipukkanhat a vámlufi? Nem véletlenül lett sietős Donald Trumpnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:21
Néhány napon belül, egészen pontosan február 1-jétől tovább szélesedhet a vámháború az Egyesült Államok és Európa között. Donald Trump amerikai elnök a Grönlanddal kapcsolatos területi és erőforrásigényeit hátráltató európai országokkal szemben 10 százalékos, pótlólagos vámokat jelentett be, amelyek adott esetben június 1-jétől még tovább emelkedhetnek. De az is könnyen elképzelhető, hogy az újabb kereskedelmi szankciókból végül semmi sem lesz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG