4p
Salma Hayek férje 100 millió euróval száll be, 200 milliót ajánl fel az LVMH luxusbrand-konglomerátum, és Japán is jelezte segítő szándékát. Itthon Szeged mozdult elsőként, 10 ezer eurót ajánlottak fel viszonzásul, amiért száznegyven éve Párizs segítséget nyújtott a nagy árvíz után Szeged újjáépítéséhez.
A leégett Notre-Dame-székesegyház Párizsban, 2019. április 16-án reggel. (Fotó: EPA/IAN LANGSDON)

Kedd hajnali négy óra körül végre sikerült megfékezni a lángokat a tegnap este kigyulladt Notre Dame-ban, de az épület megmentésének lázas tervezgetése már hétfőn megindult.

Pénzgyűjtő alap az újjáépítésre

Emmanuel Macron francia elnök tegnap jelentette be, hogy azonnal nemzetközi alapot nyitnak a durva tűzkárokat szenvedett, ikonikus székesegyház újjáépítésére, nem sokkal később pedig meg is került a projekt első komoly mecénása: Francois-Henri Pinault francia milliárdos közölte, hogy 100 millió eurót adományoz a célra.

Pinault a mexikói-amerikai színésznő, Salma Hayek férje, valamint a Gucci és az Yves Saint Laurent divatmárkákat birtokló Kering Group vezérigazgatója. Az üzletember az AFP-hez eljuttatott közleményében azt is tudatta, hogy a katedrális újjáépítésére szánt adományt családi befektetőcégük, az Artemis fizeti majd.

Kedd reggel a Louis Vuittont és a Christian Diort is a sorai között tudó francia luxusbrand-konglomerátum, az LVMH is előlépett. Ők 200 millió eurót ajánlottak fel, valamint építészek, kreatívok és pénzügyesek segítségét a renováláshoz.

Szeged is beszáll

Itthon elsőként Szeged mozdult meg, a város önkormányzata tízezer eurót ajánl fel a francia fővárosnak. Az önkormányzat közleménye szerint száznegyven éve Párizs segítséget nyújtott a nagy árvíz után Szeged újjáépítéséhez, most az európai szolidaritás jegyében Szeged segít Párizsnak. A 10 ezer eurós adomány mellett Szeged adománygyűjtést is indít, a párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépítéséhez nyújtott hozzájárulásokat a Szeged Város Közösségéért Közalapítvány számlájára várják.

Segítő szándékát jelezte már Japán is. Yoshihide Suga kabinetminiszter egy keddi sajtótájékoztatón azt mondta, a japán kormány kész támogatást nyújtani a székesegyház újjáépítéséhez, ha a francia kormány erre kéri.

Óriási károk

A közel kilenc órán át tomboló tűz óriási károkat okozott a Notre Dame épületében. Összeomlott a katedrális huszártornya, és leégett a teljes tetőszerkezete - a székesegyház homlokzata és két fő torony viszont megmenekült a pusztulástól.

Erre utalva Emmanuel Macron francia elnök röviddel hétfő éjfél előtt, a még lángoló katedrális előtt azt mondta, hogy "a legrosszabbat elkerültük." Ezt követően jelentette be, hogy elindítják a nemzetközi alapot, és újjáépítik a Notre Dame-ot.

"Ezt a katedrálist együtt fogjuk újjáépíteni. Kétségkívül része a francia sorsnak, és ez a projekt évekig fog tartani. Ezt várják el a franciák, és ez az, amit a történelmünk is megérdemel"

- mondta a láthatóan felzaklatott elnök, majd "szörnyű tragédiának" nevezte a tűzesetet.

A 850 éves gótikus épületben tárolt kegytárgyakat sikerült biztonságba helyezni a sekrestyében lévő Kincstárban, mondta Anne Hidalgo, Párizs polgármestere. A megmentett relikviák között ott van egy töviskorona, melyről úgy tartják, Jézus Krisztus viselte keresztre feszítése előtt, és Szent Lajos király tunikája is, melyet a hiedelmek szerint a király akkor viselt, amikor a töviskoronát a Szentföldről Párizsba vitte.

Donorkonferencia is lesz

Hidalgo kedd reggel bejelentette, hogy nemzetközi donorkonferenciát szerveznek az újjáépítés ügyének megsegítésére.

Anne Le Breton, a francia főváros negyedik kerületének - itt áll a Notre Dame - vezetője pedig arról beszélt, hogy az adakozás már kedd délben megindul az újjáépítésre. A segíteni vágyók a www.fondation-patrimoine.org oldalon küldhetnek pénzt.

(BBC, France24, Mainichi, TheLocal.fr, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG