2p
A mexikói állam öt milliárd dolláros mentőcsomaggal segítette ki, immár sokadszorra a nyakig eladósodott és folyamatos pénzügyi gondokkal küzdő állami olajvállalatot. A Pemex így talán lélegzetvételnyi szünethez juthat és felfuttathatja évek óta csökkenő termelését.

A Reutersnek nyilatkozva Gabriel Yorio pénzügyminiszter-helyettes elmondta, hogy az ügylet, amelynek része egy adósságrendezési terv is, idén az utolsó ilyen jellegű támogatás, amelyet a kormány nyújt a világ egyik legjobban eladósodott olajvállalata számára.

Az állami tulajdonban lévő olaj- és gázkitermelő cég évek óta csökkenő kibocsátással küld. Az összesen 104 milliárd dollárnyi adósságot maga előtt görgető Pemex-et az év elején a Fitch hitelminősítő spekulatív besorolású osztályozta, míg a Moody's figyelmeztetett, hogy a pénzügyi kondíciókat figyelembe véve Mexikó legnagyobb cégét akár meg is foszthatják a befektetésre ajánlott besorolásától.

Yorio szerint ez lenne a második ilyen mértékű leminősítés, ami már veszélyeztetné Mexikó államadósságának besorolását is, amelyet a Fitch jelenleg BBB-nek, míg a Moody's negatív kilátásúnak minősített.

A Pemex esetleges leminősítésének megakadályozása érdekében a mexikói kormány ebben az évben több adókedvezményt és pénzbeli támogatást is nyújtott a cég számára, és további 4,4 milliárd dolláros támogatást terveztek be a következő évre is.

A mostani csomag, amely magában foglalja az 5 milliárd dollárt, a 2020 és 2023 között lejáró kötvények előtörlesztésére szolgál, és csupán egyszeri akció  – közölte a pénzügyi tárca helyettes vezetője.

A Pemex a pénzügyi csomag bejelentésekor közölte, hogy hét, 10 és 30 éves futamidejű új kötvényt bocsát ki rövid lejáratú adóssága refinanszírozására. Még júniusban az olajtársaság pénzügyi vezérigazgatója elmondta, hogy 2,5 milliárd dollár refinanszírozására törekszik az adósság lejártának 2019-es esedékességekor.

A pénzügyminiszter helyettes szerint a mostani támogatás elegendő lesz, hogy rövid távon kiküszöbölje a cég pénzügyi kockázatait.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
Makro / Külgazdaság A magyar euróval kapcsolatban az Európai Központi Bank is bizakodó
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 07:01
Az EKB elnöke, Christine Lagarde a magyar euróról beszélt a Bloombergnek, de ehhez még nehéz feltételeket kell teljesítenie a Tisza-kormánynak.
Makro / Külgazdaság Mutatjuk, hogy milyen gazdasági helyzetet örököl a Tisza: szinte azonnal lépnie kell az új kormánynak
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 05:59
Már a vasárnapi országgyűlési választások előtt nagyon sok hazai és nemzetközi elemző elmondta, bárki is alakíthat majd kormányt április 12-e után, a korábbihoz képest egy fegyelmezettebb költségvetési politikát kell folytatnia, hogy Magyarország elkerülhesse a legrosszabb, bóvli-forgatókönyvet. De vajon mennyivel örököl most nehezebb gazdasági helyzetet a Tisza-kormány, mint az elmúlt 16 évben a Fidesz-KDNP?
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás marad hivatalában
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 19:21
Sulyok Tamás köztársasági elnök Magyar Péter felszólítása ellenére sem mond le tisztségéről. A Sándor-palota közlése szerint az államfő szigorúan az alkotmányos előírásokat követve hívja majd össze az új Országgyűlést, és tesz javaslatot a miniszterelnök személyére.
Makro / Külgazdaság Híre hamva sincs a Magyar Pétert bennfentes kereskedelemmel vádoló vizsgálatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 18:59
Megszüntette a főügyészség a Magyar Péterrel kapcsolatos büntetőeljárást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG