5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az amerikai ingatlanmogul ötlete akár még nagyobb sikert is arathat. Egy biztos: a jelenlegi helyzetnél még ez is jobb lenne.
A debreceni menekülttábor. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A kaliforniai Szilicium-völgy egy ingatlanmogulja szerint van megoldás a globális menekültválságra: új országot kell létrehozni a számukra - írja a Washington Post.

Világszerte 60 millió ember volt kénytelen elhagyni otthonát, akik jelenleg menekültként szegény országokban nehéz körülmények között élnek. Nincs hová menniük, de sokan akár életük kockáztatásával is útra kelnének a jobb élet reményében. A válság borzasztóan komoly következményekkel jár. Erre kínál - a nézőponttól függően - pofonegyszerű vagy meglepően naiv választ Jason Buzi: a világnak össze kell fognia, és létre kell hoznia egy új országot a menekültek számára.

"Az elképzelés az, hogy adhatnánk nekik egy saját országot, ahol biztonságban lehetnének, és lehetőségük lenne arra, hogy úgy éljenek és dolgozzanak, mint bárki más" - mutatta be az ingatlanmágnás a Refugee Nation (menekült ország) elnevezésű tervét.

Tiszta Sci-fi

Miközben mindez látszólag a tudományos fantasztikum világába tartozik, menekültügyi szakértők meglepően szimpatikusnak találják az elgondolást, még akkor is, ha nem feltétlenül hisznek abban, hogy egy új állam létrehozása felé kellene elindulni. Jason Buzi jól érzi: az a mód, ahogy a világ a menekültkérdést kezeli, nem tűnik működőképesnek, sokan vélik úgy, hogy merőben új megközelítésre lenne szükség - írta a lap.

A férfi, aki ingatlanok vásárlásával, eladásával és építésével foglalkozik, üzletei miatt korábban néhányszor kedvezőtlen színben tűnt fel a hírekben. A vállalkozó azonban saját bevallása szerint már 10-15 ezer dollárt ölt bele a menekültkérdés megoldását kínáló tervének megvalósításába: felállított egy csoportot és létrehozott egy honlapot a Refugee Nation-projekt támogatására. Úgy tervezi, hogy további összegeket is áldoz arra, hogy az ötlet lendületet kapjon. "Nem vagyok milliárdos. De vagyok abban a helyzetben, hogy saját forrásaimból költhessek a terv promóciójára és segíthessek az előrejutásában" - fogalmazott az üzletember.

Majd Bill Gates segít?

A végső célja, hogy óriási földterületeket vásároljon vagy béreljen, ám ehhez szerinte legalábbis dollár tízmilliárdokra lenne szükség, ezért abban reménykedik, hogy a világ leggazdagabb emberei és a kormányok felkarolják a programját. A megvalósítás érdekében hírességeket is be akar vonni. "Senki sem kíváncsi arra, hogy én ki vagyok, de ha például Angelina Jolie áll a terv mögé, az sokakra hat és sokaknak el tudja mondani, miről van szó" - mondta az ingatlanmágnás.

A vállalkozó szerint egy lakatlan szigetekkel rendelkező ország például vevő lehet az ötletre. A Fülöp-szigeteken már ajánlottak is neki egy szigetet, ami a San Franciscó-i árakhoz képest nem is volt megfizethetetlen. De arra is gondolt, hogy kisnépességű országokkal - mint Dominika - is lehetne próbálkozni, amelyek fizetség fejében megengednék a menekültek betelepedését. A lebonyolítás részletei azonban még nem körvonalazódtak.

Béke vagy vérfürdő

Kérdés, hogy mennyire lenne életképes egy ilyen sokféle menekültet befogadó ország. Buzi szerint a különböző kulturális háttérből érkező emberek toleránsak lesznek egymás iránt. A nagyszabású infrastrukturális projektek és a külföldi befektetők pedig munkát adhatnak az új ország lakosságának. A népjóléti és politikai kérdéseket ráérnek később kidolgozni. "Egyelőre az első randevúnál tartunk. Még nem azon töröm a fejem, hogy mi lesz a gyerek neve" - mondta Buzi.

A Washington Post újságírója által megkérdezett menekültügyi szakértők zömmel lelkesen fogadták az ötletet, bár aggodalmaikat sem hallgatták el. Az ENSZ menekültügyi hivatalában korábban nem is hallottak az elképzelésről.

Akarják egyáltalán?

Az Oxfordi Egyetem menekültügyi tanulmányokkal foglalkozó központjának igazgatója, Alexander Betts professzor arra hívta fel a figyelmet: kérdés, hogy a menekültek le akarnak-e telepedni a számukra teremtett országban. Egy ország mesterséges létrehozása akár erőszakhoz is vezethet. Betts szerint nem valószínű, hogy az emberek örökre letelepednének egy ilyen országban, hacsak nem lenne "többé-kevésbé utópisztikus". A Mitchigan Egyetem szakembere szerint pedig emberi jogi kérdéseket is felvet az éca: akár az lehet a vége, hogy a menekültek egy óriási fogolytáborba lesznek bezárva.

A szakértők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy Buzi felvetése a globális menekültválság kezelésének jelenlegi problémáira irányítja a figyelmet: Kenya, Libanon vagy Jordánia túlterheltté vált, a nyugati országok nem tesznek eleget a menekültek elhelyezéséért, a menekülttáborok gyakran el vannak vágva a társadalomtól és lehetőségektől, a nemzetközi menekültügyi szervezetek pedig pénzügyileg a jelenlegi rendszer lekötelezettjei, akkor is, ha az gyengélkedik, és a helyzet egyre rosszabbá válik.

Buzi szerint a politikai akarat nincs meg arra, hogy a menekülteket különböző országokban befogadják és támogassák letelepedésüket. "Úgy vélem, a Refugee Nation megteremtése jelenleg sokkal könnyebben elérhetőnek látszik" - értékelte.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint sokkal drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 12:27
Ezúttal mindkét üzemanyagtípusnál jelentősebb emelés érkezik.
Makro / Külgazdaság Kapitány István döntött: kirúgta a Posta vezérét is
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 14. 11:29
Láng Géza utódját még keresik.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Nem abból a kőbányából érkezik a paksi beruházásra a több tonna kő, amire sokan gondolnak”
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 17:30
Magyar Péter miniszterelnök és két szakember tartott sajtótájékoztatót a paksi helyzettel kapcsolatban. Arról is beszélt, hogy a két beruházásról döntöttek a Duna vízszintjének megemelése érdekében.  
Makro / Külgazdaság Mi vár az autósokra a benzinkutakon? Itt az előrejelzés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:46
Péntekre sem érkezik újabb nagykereskedelmi árváltozás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: újra apadásnak indult a Duna
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:02
Erről a kormányzati tájékoztatón beszélt.
Makro / Külgazdaság Új fejlemény az MNB-botrányban: dokumentumokat adtak át az ügyészségnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 15:02
Az előző jegybanki vezetés idején történt ügyben.
Makro / Külgazdaság Teljesen leálíltják Románia egyetlen atomerőművét a vízállás miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 11:40
Túl alacsony a Duna, és a vízállás folyamatosan és jelentősen csökken. Románia jelentős, 2000 megawattot meghaladó áramimportra szorul a leállítás után az esti csúcsidőben.
Makro / Külgazdaság Nem tétlenkedett Krausz Ferenc: új vállalkozást alapított
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 10:42
Az államhoz kerülnek a Nobel-díjas fizikushoz, Krausz Ferenchez köthető Élvonal Alapítvány közfeladatai és a hozzá tartozó Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) – mindeközben a tudós egy hónapja már létre is hozott egy új vállalkozást.
Makro / Külgazdaság Nagyot megy az autógyártás, de van egy magyar ágazat, ami ennél is meredekebben bővül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:59
A számítógép, perifériás egység gyártása 116 százalékkal emelkedett egy év alatt. Az ipar összességében bővült éves alapon, de májushoz képest júniusban visszaesést mért a KSH.
Makro / Külgazdaság Dübörög az út- és vasútépítés, de az építőipar összességében így is visszaesett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:30
Kevesebb új építőipari szerződést is kötöttek, és az épületek építése is jelentősen csökkent. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG