3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az autógyárak termelésének felfutása és az európai konjunktúra javulása is fűtötte februárban az ipar termelését az MTI-nek nyilatkozó elemzők értékelése szerint, akik úgy vélték, a járműipar továbbra is nagyban segíti a termelés bővülését.

A Központi Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint februárban az ipari termelés 8,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit és 1,6 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest.

Néhány autógyár belehúzott

Balatoni András

Balatoni András, az ING Bank elemzője kiemelte: nagyon markánsan nőtt az ipari termelés februárban. Különösen a havi növekedés kiugróan magas, 1,6 százalékos, ami mögött néhány autógyár termelésének felfutása állhat - mutatott rá. Hozzátette: az első félévben ez erősen fűtheti az ipari termelés és az export további gyorsulását. 

Elmondta, hogy a bizalmi indexek folyamatosan emelkednek, a beszerzési menedzser index messze a növekedési küszöbérték felett van, és az Eurostat által kalkulált bizalmi indexek is történelmi csúcson állnak. Ezek mellett a megrendelés-állományok is jól alakulnak, ami szintén azt mutatja, hogy a következő háromnegyed évben érdemi növekedés lesz az ágazatban - vélekedett. 

Európából jött gyárak

Robosztus és masszív ipari konjunktúrát látunk, ami mindenképpen kedvező - fogalmazott Balatoni András. Véleménye szerint a növekedéshez hozzájárult az is, hogy a termelés Nyugat-Európában bekövetkezett átalakulása miatt globális vállalatok Magyarországra helyeztek bizonyos termelési kapacitásokat, például az autóiparban. 

A februári ipari adat ugyanakkor erősíti a bank GDP-előrejelzésére ható felfelé mutató kockázatokat az ipari termelésnek köszönhetően a gazdaság növekedése esetleg az eddig prognosztizált 2,3 százalékosnál nagyobb lehet - mondta. Balatoni András szerint éves átlagban 5-6 százalék között növekedhet idén az ipari termelés.

Mekkora lesz a növekedés?

Németh Dávid

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy tovább gyorsult az ipari termelés, a kedvező eredményt a 2013-as alacsony bázis is segítette. Látszik, hogy felgyorsult Európa, és javul a felvevőpiacunk is - fogalmazott. Hozzátette, hogy továbbra is a járműgyártás kapacitásának felfutása húzza az ipart. Ő is kiemelte, kedvező, hogy havi összevetésben is nőtt a termelés, mivel az előző negyedévben rendre minden hónapban csökkenés volt az előző hónaphoz képest. Tovább lassult az elektronikai eszközök gyártásának visszaesése, ami már a januári statisztikában is megjelent. 

A vezető elemző éves átlagban 6 százalék körüli növekedésre számít az iparban. Megjegyezte, hogy elsősorban a következő hónapok lehetnek erősebbek, március-május között az ipari kibocsátás növekedése 8-9 százalékot is elérheti, a többi hónapban pedig a várakozásai szerint 5-6 százalékosra lassul az ütem. Kérdésesnek mondta, vajon hogyan talál magára a belföldi piac - a kiskereskedelmi forgalom alakulása élénkülést mutat. Ha a belföldre történő termelés év közben tovább nő, akkor ez tovább segíti az ipari termelés stabilizálódását - fűzte hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt még a hőség sem tudta megállítani: ismét olcsóbb lett a családi nagybevásárlás
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2026. augusztus 6. 05:44
Júliushoz képest augusztusban mérséklődött az éves árcsökkenés üteme, de még így is – immár a kilencedik egymást követő hónapban – negatív maradt a Privátbankár Árkosár-felmérés árindexe. A rekordokat döntögető hőhullám ellenére ezúttal is akadtak mínuszok: nemcsak éves, hanem havi összevetésben is valamelyest alacsonyabb kosárértéket mértünk a hazai hipermarketekben. A családi nagybevásárlást most 36 ezer forint alatt is meg lehetett úszni, ráadásul számos terméknél kétszámjegyű áresést találtunk.
Makro / Külgazdaság Szerbiában is rekordalacsony a Duna, lépnie kellett a kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 16:35
A szerb kormány lehetővé teszi, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) operatív üzemanyagkészleteinek egy részét felhasználják az augusztusi megnövekedett kereslet kielégítésére, miközben az állami stratégiai tartalékokat továbbra is rendkívüli helyzetekre tartják fenn. Dubravka Djekovic Handanovic kiemelte, elsődleges céljuk továbbra is a hazai üzemanyagpiac ellátása és a lakosság megóvása a hirtelen áremelkedésektől. Eközben a szlovén-horvát tulajdonú Krsko Atomerőmű teljesítményét is csökkentik a szárazság és a hőhullám következtében.
Makro / Külgazdaság Megérkezett a válasz az orosz Amazont ért támadásokra
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 15:40
Több ukrajnai áruházlánc logisztikai központját érintette Oroszország éjszakai támadása: csapás érte Ukrajna legnagyobb barkács- és lakberendezési üzlethálózatát, az Epicentr vállalatot, valamint a Novus és a Szilpo élelmiszer-kiskereskedelmi láncot; a támadásoknak halálos áldozatai is vannak.
Makro / Külgazdaság Erre vártunk: nagyon jó hírek jöttek az euróövezet gazdaságából
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 13:47
Júliusban nyolc hónapja a leggyorsabb ütemben nőtt az euróövezeti gazdasági aktvitás a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges értékei alapján, miután júniusban stagnálást jegyeztek fel.
Makro / Külgazdaság Románia tényleg mindent bevet, de kihúzza úgy, mint Paks?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 13:22
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál, a szerb-román határnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Makro / Külgazdaság Sokkal olcsóbb lesz végre a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 12:10
 A nemzetközi piaci folyamatok kedvező irányba mozdultak el.
Makro / Külgazdaság Elmaradt a várakozásoktól az OTP Bank nyeresége a második negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 06:59
Az eredmény- és mérlegdinamikákat jelentősen befolyásolta a forint euróval szembeni erősödése.
Makro / Külgazdaság Visszafogták a fogyasztást a gigagyárak, a kormány számokat közölt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 16:29
Hétfőre 7000 megawatt csúcsidei terhelést várt a Gazdasági és Energetikai Minisztérium, ebből 6438 lett. Kedden ennél is magasabb terhelésre számítanak.
Makro / Külgazdaság Beszólt Magyar Péternek az orosz állami hírügynökség
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 13:20
A RIA Novosztyi rákérdezett, még mindig túl drágának tartja-e a magyar kormányfő Paks II. építési költségeit.
Makro / Külgazdaság Megint ugyanarra számíthat a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 11:18
Szerdától lehet számolhat ezzel a fejleménnyel a töltőállomásokon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG