3p

Rishi Sunak az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, miután III. Károly király kedden hivatalosan megbízta őt a kormányalakítással. És már megtörtént az első nyilványos nyilatkozata is.

Sunakot előző nap választotta meg nagy többséggel a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőjévé az alsóházi tory frakció. A tisztségről Liz Truss volt miniszterelnök múlt csütörtökön mondott le, miután szeptember végén előterjesztett, a költségvetés bevételi oldalán jórészt fedezetlenül hagyott adócsökkentési programja hatalmas piaci felfordulást kavart.

Truss távozása a párt éléről kormányfői tisztségének megszűnését is jelentette, és lemondását III. Károly kedden, nemsokkal Sunak kinevezése előtt formálisan elfogadta.

Rishi Sunak megtette első nyilvános nyilatkozatát. Fotó: Nortfoto
Rishi Sunak megtette első nyilvános nyilatkozatát. Fotó: Nortfoto

A 42 esztendős Rishi Sunak az Egyesült Királyság 57., egyben 1812 óta a legfiatalabb miniszterelnöke kinevezése alkalmából a következőket mondta: 

"Nem riadok meg a kihívásoktól, és pártom legjobb hagyományai szerint fogok kormányozni" - írja a The Guradian.

Sunak tiszteleg Boris Johnson előtt „hihetetlen miniszterelnöki teljesítményéért”. A párt 2019-ben megszerzett mandátuma nem jár magánszemélynek – mondja, ezzel ellensúlyozva azt az állítást, hogy kinevezése új választást igényelne.

"Erősebb egészségügy, jobb iskolák, biztonságosabb utcák, határaink ellenőrzése, környezetünk védelme, fegyveres erőink felemelkedésének támogatása és egy olyan gazdaság felépítése, amely felkarolja a Brexit lehetőségeit, ahol a vállalkozások befektetnek, újítanak és munkahelyeket teremtenek" - hangsúlyozta beszédében. 

"A helyzet nehéz. A sok milliárd font után, amibe a Covid elleni küzdelem került, a felfordulások után, amelyeket egy szörnyű háború okoz(ott), és amelyet sikeresen végig kell vinni. És azt is megértem, ha sokan úgy gondolják, hogy van dolgom a bizalom helyreállítása érdekében. Csak azt tudom mondani, hogy nem vagyok megriadva.

Tisztában vagyok a magas pozícióval, amelyet elfogadtam, és remélem, hogy megfelelek az elvárásoknak. De amikor elérkezik a lehetőség, hogy szolgálj, nem kérdőjelezheted meg a pillanatot, csak a hajlandóságodat" - teszi hozzá Sunak.

"Tehát itt állok önök előtt, készen állva vezetni országunkat a jövőbe. Az Önök igényeit a politika fölé helyezni, elérni és felépíteni egy olyan kormányt, amely pártom legjobb hagyományait képviseli. Együtt hihetetlen dolgokat érhetünk el. Olyan jövőt fogunk teremteni, amely méltó azokhoz az áldozatokhoz, amelyeket oly sokan hoztak, és reménnyel töltjük meg a holnapot és az azt követő minden napot" - szólt a brit néphez Rishi Sunak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG