2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Keleti szomszédunk 2029-re fogja kitűzni az euró bevezetésének újabb határidejét - nyilatkozta Florin Georgescu, a Román Nemzeti Bank első kormányzó-helyettese.

A román jegybank második embere a Mediafax hírügynökség szerint emlékeztetett, hogy eddig Románia az eurózónához való csatlakozás valamennyi lehetőségét elszalasztotta, így az euró bevezetésére vonatkozó következő jelentésben várhatóan 2029 szerepel majd legújabb határidőként. Románia 2007. január 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz. Azóta több határidő is létezett, az első hivatalos 2014 volt, ezt később kitolták 2019-re, majd 2024-re.

A feneketlen állami bendő az oka, hogy nem lehet előbb bevezetni az eurót. Fotó: MTI
A feneketlen állami bendő az oka, hogy nem lehet előbb bevezetni az eurót. Fotó: MTI

Georgescu szerint ezt a legutóbbi határidőt sem tudja tartani Bukarest, mert jelenleg nem teljesíti a csatlakozási feltételeket. Úgy vélte, 2015 és 2017 között lett volna lehetőség, hogy Románia kérje az európai árfolyam-mechanizmusba (ERM-II) való felvételét, akkor ugyanis teljesítette a csatlakozási feltételeket. Most azonban egyre inkább távolodik a cél - mondta. Emlékeztetett, hogy a román államháztartási hiány tavaly GDP-arányosan elérte a 9,2 százalékot, az idei infláció pedig várhatóan 7 százalék lesz. Florin Georgescu felidézte, hogy tizenegy volt szocialista ország közül öt már az eurózóna tagja, további kettő, Bulgária és Horvátország pedig tavaly lépett be az eurózóna előszobájába.

(MTI)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínából rendel? Akkor készüljön, vége a jó világnak!
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:46
A vásárlók, a webshopok és a logisztikai cégek is meg fogják érezni az új uniós szabályozást.
Makro / Külgazdaság Tételes beszámoló helyett már csak nyilatkozatot kér a kormány a pénzért cserébe
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:04
Bizonyos támogatások esetén elég lesz ezzel igazolni, hogy jól költötték el az állam pénzét.
Makro / Külgazdaság Ilyet még soha nem láttak Japánban – főhet a kormány feje
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 08:47
Amióta léteznek ilyenek, azóta nem volt ilyen magas a húszéves államkötvények hozama.
Makro / Külgazdaság Aggódhat a kormány egy újabb közvélemény-kutatás eredménye miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 08:34
A Fidesz-szavazók egy jó része is úgy érzi, hogy rosszabbul él, mint négy éve. A bizonytalanok körében pedig elsöprő többségnek megy rosszabbul a sora.
Makro / Külgazdaság Jókora gyomrost kap januárban Vlagyimir Putyin rendszere
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 07:14
Közel felére esik vissza a háborút is finanszírozó bevételi forrás.
Makro / Külgazdaság Felmentik a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkárát
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 06:58
Dr. Darnai Ferenc már az elődminisztériumban is ugyanezt a pozíciót töltötte be.
Makro / Külgazdaság Putyin erre az adatra elégedetten csettinthet
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 19:33
Lassult a fogyasztói árak emelkedése.
Makro / Külgazdaság Egyre félelmetesebb tempóban gazdagodnak a leggazdagabbak
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 17:14
A növekedés üteme meredek.
Makro / Külgazdaság Elszegényednek a nyugdíjasok, a 13. és 14. havi nyugdíj csak sebtapasz a problémára
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 15:04
Hiába emelik az infláció mértékével a nyugdíjakat, sőt kapnak az idősek 13. és 14. havi járadékot, egyre jobban leszakad a nyugdíjak értéke a fizetésekhez képest – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában. 
Makro / Külgazdaság Jobb éve lehet a gazdaságnak, mint várták?
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 14:17
Az IMF szerint igen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG