3p

Visszaesett a kínai feldolgozóipar teljesítménye januárban az utóbbi időben megjelent újabb Covid-19-es esetek következtében egy privát felmérés szerint.

A Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös, kis- és középvállalatokra összpontosító felmérésének vasárnap közzétett adatai szerint a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a decemberi 50,9 pontról 49,1 pontra csúszott vissza januárban. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal.

A januári adat a leggyengébb volt azóta, hogy 2020 februárjában a koronavírus-járvány következtében a Caixin/Markit felmérése alapján a kínai feldolgozóipari BMI 40,3 pontra zsugorodott. Elemzők 50,4 pontot jósoltak, vagyis a növekedés enyhe lassulására számítottak csupán.

(Kép: Pixabay)
(Kép: Pixabay)

A termelés a múlt év utolsó két hónapjában regisztrált élénkülést követően januárban visszaesett. A zsugorodás mértéke ugyan enyhe volt, ám a legnagyobb mértékűnek számított tavaly augusztus óta. A visszaesést a felmérésben részt vevő vállalatok a belföldi és külföldi járványhelyzet miatt gyengülő kereslettel kötötték össze.

Az új megrendelések állományának enyhe visszaesését elsősorban a külföldi kereslet gyengülése okozta januárban. Az új exportmegrendelések állományának részindexe a legnagyobb mértékű zsugorodást jelezte 2020 májusa óta.

A foglalkoztatottság részindexe fokozódó ütemben esett vissza januárban, elsősorban a létszámleépítések és a költségkímélő intézkedések miatt, mindazonáltal egyes vállalatok nehézségekről számoltak be a megüresedések betöltését illetően.

Bár januárban nagyobb mértékben emelkedtek a beszerzési kiadások, a vállalatokra nehezedő inflációs nyomás enyhébb volt a tavalyi átlagnál.

A feldolgozóipari kis- és középvállalatok jellemzően arra számítanak, hogy a piaci körülmények javulni fognak és csökkennek a fennakadások az ellátási láncban a járvány mérséklődésével. Az üzleti várakozások részindexe javuló optimizmusról árulkodott decemberhez képest.

A döntéshozóknak idén a stabilitásra kell helyezniük a hangsúlyt

Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza úgy vélekedett: a kínai döntéshozóknak idén a stabilitásra kell helyezniük a hangsúlyt, előtérbe helyezve a foglalkoztatottság javítását és a gazdaság szerkezetének optimalizálását. A kormányzatnak továbbá - tette hozzá, - fokoznia kellene a kis- és mikrovállalatok támogatását, csökkenteni a vállalatok finanszírozási költségeit, javítani a politikák kiszámíthatóságát, és megfelelő időben kellene megválaszolniuk a piaci aggodalmakat.

A Caixin/Markit felmérése alapján számított feldolgozóipari BMI-vel egy napon adta ki a kínai statisztikai hivatal is a kínai logisztikai és beszerzési szövetséggel (CFLP) együtt készített felmérés alapján számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexet is. A hivatalos felmérés zömében a nagyobb, állami kézben lévő vállalatok bevonásával készül, míg a Caixin/Markit-féle inkább a kis- és középvállalatokra fókuszál. A hivatalos feldolgozóipari BMI 50,1 ponttal a teljesítmény növekedésének lassulását tükrözte.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lázár János nem bírt a saját párttársaival
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:29
Az építési és közlekedési miniszter szerint az autópálya-koncessziós szerződések sincsenek kőbe vésve.
Makro / Külgazdaság Csak egy dolog csúfíthatja el az inflációt – a nagybevásárlás és a tankolás olcsóbb lett
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:09
Kedvez a bázishatás az inflációs adatoknak, a kormány beavatkozása is lefelé húzza az élelmiszerek mutatóját – érdekes lesz azonban, amikor márciusban letelik az első év, és árrésstopos árakat hasonlítunk majd árrésstopos árakhoz. A Trend FM Reggeli Monitor című műsorában munkatársunk, Gáspár András a legfrissebb felmérések eredményei mellett igyekezett prognózist is adni a friss inflációs adatra – de szóba került az EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény is, amely komoly tiltakozást váltott ki sok európai gazda körében. Mi volt akkor a cél az egyezmény megkötésével?
Makro / Külgazdaság Jön az új lendület Európában? Erre utal egy felmérés
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 13:30
Erősödött a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe januárban, amikor Németországban is hasonló folyamatot mértek.
Makro / Külgazdaság Kicsinálja az Exxon olajvállalatot Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 12:08
Amerika egyik legnagyobb olajtársasága, az Exxon Mobil az amerikai elnök miatt kiszorulhat a venezuelai piacról.
Makro / Külgazdaság Az év egyik leggyengébb teljesítményét produkálta az ipar novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 08:30
Havi és éves alapon is csökkent az ipari termelés még tavaly novemberben Magyarországon. Októberhez viszonyítva 2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,4 százalékkal mérséklődött a szektor kibocsátása.
Makro / Külgazdaság Brutális támadás alatt a Fed: eljárás indult az elnök ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 06:01
A Fed elnöke maga jelentette be, hogy idézést kapott, melyre kemény, már-már leleplező válasszal reagált. 
Makro / Külgazdaság Kamatstop Amerikában? – Donald Trump plafont sürget a hitelkártya-kamatokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 12:30
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Kínában is megtorpant az autóeladás
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 14:23
Kínában három éve a legkisebb ütemben, 3,9 teljes, 23,7 millió darabra nőtt a személygépkocsik kiskereskedelmi eladása tavaly. Egy évvel korábban, 2024-ben az éves növekedés 5,3 százalék volt – közölte a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA).
Makro / Külgazdaság Visszavettek a tempóból a románok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 13:49
Romániában 2,6 százalékkal kevesebb személygépkocsit gyártottak tavaly mint egy évvel korábban – közölte a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG