3p

Egy háborúellenes rajzot közzétevő lány édesapját börtönbüntetésre ítélték a közösségi médiában közzétett posztjai miatt.

  • Két év börtönbüntetésre ítélte a bíróság az ukrajnai inváziót kritizáló internetes bejegyzései miatt azt az orosz férfit, akinek tinédzser lánya háborúellenes képet rajzolt az iskolában. Alekszej Moszkaljovot „az orosz hadsereg hiteltelenítésével” vádolták, és házi őrizetben volt Tula régióban, miután azzal vádolták, hogy ismételten háborúellenes üzeneteket tett közzé. A vád szerint Moszkaljov „személyi számítógépe segítségével közösségi oldalain olyan kijelentéseket tett közzé a közösségi oldalakon szöveges-grafikus kiadványok formájában, amelyek lejáratják az Orosz Föderáció fegyveres erőit” – jelentette a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség.
  • Egy magas rangú ukrán tisztviselő bírálta azt a „szimbolikus csapást”, hogy Oroszország átveszi az ENSZ Biztonsági Tanácsának soros elnöki tisztét. Andrij Jermak, az ukrán elnök kabinetfőnöke szombaton a Twitteren azt írta: „Ez nem csak szégyen. Ez egy újabb szimbolikus csapás a nemzetközi kapcsolatok szabályalapú rendszerére.” A Kreml azt mondta, hogy „minden jogát gyakorolni kívánja” ebben a szerepben.
  • A brit védelmi minisztérium (HM) legfrissebb hírszerzési frissítése szerint az orosz vezérkari főnök, Gene Valerij Geraszimov teljesítménye „az orosz politikai vezetés tűrésének határait feszegeti”. Hozzáteszi: „Geraszimov hivatali idejét az a törekvés jellemezte, hogy általános téli offenzívát indítsanak azzal a céllal, hogy az oroszok ellenőrzését kiterjesszék a Donbász egészére. Nyolcvan nap elteltével egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy ez a projekt kudarcot vallott.”
  • Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter az Ukrajnában harcoló moszkvai csapatok főhadiszállásán tett látogatása során ígéretet tett arra, növeli az ország ukrajnai haderőinek hadianyag-ellátását – derül ki a védelmi minisztérium szombaton közzétett felvételéből.

Sojgu (b) még több hadianyagot küldene Ukrajna ellen. Fotó: EPA/PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN
Sojgu (b) még több hadianyagot küldene Ukrajna ellen. Fotó: EPA/PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN

  • A Nemzetközi Valutaalap igazgatósága négy évre 15,6 milliárd dolláros hitelprogramot hagyott jóvá Ukrajna számára, amely egy 115 milliárd dolláros globális gazdasági támogatási csomag része. A döntés megnyitja az utat mintegy 2,7 milliárd dollár azonnali kifizetése előtt, ám Ukrajnának jelentős változtatásokat kell végrehajtania, különösen az energiaszektorban – közölte az alap.
  • Mark Milley amerikai tábornok azt mondta, nem valószínű, hogy Ukrajna idén az összes orosz csapatot kiszorítja a területéről – írja a Kyiv Independent a Defense One-nak adott interjúra hivatkozva. Mint fogalmazott: „Nem tartom valószínűnek, hogy ebben az évben ez a közeljövőben megvalósul”.
  • Az ügyészek arra kérték a bíróságot, hogy helyezzék házi őrizetbe a Kijev–Pecserszka Lavra kolostor apátját, Pavel metropolitát. Azzal vádolják, hogy támogatja Oroszország ukrajnai invázióját, és vallási gyűlöletet szított. Pavel tagadja a jogsértést.

(CNN, The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatékonyabb lesz a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, mint az elszámoltatási biztosok?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 19:01
A vagyonvisszaszerzés lehetőségéről, az új Fidesz-frakció friss tagjairól és nagy hiányzóiról, a „poloskázás” miatti bocsánatkérésről, illetve az eddigi kormánypropaganda háttérbe szorulásáról is beszélgetett az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán Rangos Katalinnal és Rónai Egonnal.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes lépésre szánta el magát az Egyesült Arab Emírségek
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 17:45
Az Egyesült Arab Emírségek kilép a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC), valamint az OPEC+ -ból is – közölte kedden az emírségek energiaügyi minisztere.
Makro / Külgazdaság Záporoztak az új kormánnyal és az euróval kapcsolatos kérdések Varga Mihály felé
Imre Lőrinc | 2026. április 28. 16:45
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a várakozásoknak megfelelően 6,25 százalékon hagyta az irányadó rátát a választások utáni első kamatdöntő ülésén. A 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatón Varga Mihály jegybankelnök a monetáris politikai irányvonalai mellett számos kérdést kapott a legfontosabb aktuálpolitikai kérdésekkel és a Tisza gazdasági ígéreteivel kapcsolatban is.
Makro / Külgazdaság Tényleg jó ötlet az euró bevezetése?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:35
A Tisza-kormány elkötelezett az euró bevezetését illetően, a leendő pénzügyminiszter, Kármán András szerint 2030-ra elérhetőek a csatlakozás feltételei. Hogy milyen hatása lehet a magyar gazdaságra ennek, arról munkatársunk, Király Béla beszélt az ATV Start műsorában. Az euróbevezetés mellett a Tisza agrárprogramjának központi eleme, a zöldségek és gyümölcsök áfacsökkentése is terítékre került.
Makro / Külgazdaság A Patrióták nekimentek, de így is elfogadta az Európai Parlament a hétéves költségvetés tervét
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 15:11
Egységes tervvel állhat az Európai Parlament a tagállamok állam- és kormányfői elé: elfogadták az MFF-jelentést. Az ellentét azonban nem csak a Parlament és a Bizottság között éleződött ki, a pártcsaládok is eltérő irányba húznak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor volt szövetségese is uniós bírósághoz fordult
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:45
Szlovákia pénteken beadta panaszát az Európai Unió bíróságához az orosz gáz importját tiltó és az orosz kőolaj behozatalának leállítására való felkészülést előirányzó, idén januárban hozott uniós döntés miatt – jelentette be Boris Susko szlovák igazságügy-miniszter közösségi médiaplatformján kedden.
Makro / Külgazdaság Először döntöttek a kamatokról Varga Mihályék a választás óta
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:01
Első kamatdöntő ülését tartotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az április 12-i választás és a Tisza Párt kétharmados győzelme óta. A jegybank a politikai változás ellenére nem módosított a 6,25 százalékon álló alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Még drágább lesz a tankolás szerdától
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 10:47
Persze csak annak, aki piaci áron tankol.
Makro / Külgazdaság Fontos hírt közölt a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 06:58
A felek közös célja az európai piaci jelenlét további erősítése.
Makro / Külgazdaság Széthúznak az uniós intézmények, és ezt a gazdák és a leszakadó térségek bánhatják
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 05:59
Az Európai Parlament azt szeretné, ha még ebben az évben véglegessé válna az Európai Unió 2028 és 2034 közötti költségvetése. A tervei azonban nagyságrendekkel többe kerülnének, mint az Európai Bizottságé. A legnagyobb különbség a mezőgazdasági támogatások és a felzárkóztatáshoz szükséges források területén van, amelyeket a Bizottság jelentősen visszavágna a versenyképességre hivatkozva.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG