2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

8 ország lekerülhet az Európai Unió listájáról. Vannak, akik szerint a lépés aggasztó és nevetséges.

Az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek december elején fogadták el a listát, amelyre az adóelkerülés ellen nem elég hatékonyan fellépő országok kerültek fel, miután az EU szerint közel egy év párbeszéd után sem voltak hajlandók együttműködésre.

Az EUObserver információi szerint azonban a szakminiszterek jövő heti ülésükön máris el fogják távolítani a feketelistáról:

  • Barbadost,
  • Dél-Koreát,
  • az Egyesült Arab Emírségeket,
  • Grenadát,
  • Makaót,
  • Mongóliát,
  • Panamát
  • és Tunéziát

Feketéből a szürkelistára

Névtelenséget kérő uniós források szerint ezek az államok új kötelezettségvállalásokat jelentettek be, ezért kerülhet sor a lépésre. A felsorolt nyolc ország így átkerül az EU úgynevezett szürkelistájára, melyen most negyvenhét olyan állam szerepel, amely ígéretet tett rá, hogy összhangba hozza szabályozását az uniós normákkal.

A feketelistán marad

  • Amerikai Szamoa,
  • Bahrein,
  • Guam,
  • a Marshall-szigetek,
  • Namíbia,
  • Palau,
  • Saint Lucia,
  • Szamoa,
  • Trinidad,
  • Tobago

Nevetséges lépés

Markus Feber német néppárti európai parlamenti képviselő élesen bírálta, nevetségesnek nevezte a tervezett lépést, kiemelve, hogy Panama hosszú idő óta tudatosan egy adóparadicsom képét alakítja ki magáról, és ennek ellenére most le fog kerülni a szankciókat egyelőre még csak nem is tartalmazó feketelistáról.

Aurore Chardonnet, az Oxfam nemzetközi civil szervezet szakértője szerint az intézkedés aggasztó, amellyel kiüresítik a listát, meggyengítik a hitelességét.

Pierre Moscovici uniós pénzügyi biztos decemberben azt mondta, a lista elfogadását szankcióknak kell követniük, a szürkelistán szereplő országoknak pedig mielőbb hitelt érdemlően eleget kell tenniük a vállalásaiknak, senki nem kaphat szabad utat.

Magyarország az egyik legnagyobb vesztes

Nemrég kiszámolták, mekkora pénztől esnek el az EU-tagállamok az offshore-ozás miatt: a hiány 600 milliárd euróra rúg. Magyarország a harmadik legnagyobb vesztes: 23 százalékkal nagyobb bevételre tennénk szert a társasági adóból adóparadicsomok nélkül. Részletek >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A tiszás kétharmad könnyedén elzárhatja a NER-es pénzcsapokat
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 08:38
35 évre kiosztott koncessziókat vehet vissza a Tisza-kormány az Orbán-rezsim által kiválasztott cégektől.
Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Pogátsa Zoltántól – ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:27
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Simor András: az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét, ezért távoztam a bank bécsi felügyelőbizottságából
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:02
A 2023 decemberében megtörtént esetről szerda este számolt be az MNB 2007-2013 közötti elnöke.
Makro / Külgazdaság Hazudnak az orosz gazdaság állapotáról – de az igazi baj az lehet, hogy ők sem tudják, mekkorát
Litván Dániel | 2026. április 23. 05:44
Sokkal rosszabb bőrben lehet az orosz gazdaság, mint a kifelé mutatott adatokból látszik. De mi van akkor, ha még az adatokat kozmetikázók sem ismerik a valóságot?
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG