3p

Közös gázbeszerzés és árplafon is jöhet egy kiszivárgott tervezet szerint.

A Reuters hírügynökség szerezte meg a héten tartandó EU-csúcs a tagállamok nagykövetei által előkészített zárónyílatkozat-tervezetét, amelyben eddig példátlan lépések szerepelnek.

A Portfolio összefoglalója szerint a tagállamok és az Európai Bizottság erőfeszítéseket tenne a földgáz, a cseppfolyósított földgáz és a hidrogén közös vásárlására. Az energiapolitika eddig tagállami hatáskörbe tartozott, és az egyes kormányok egyedül intézték az ehhez kapcsolódó ügyeket, ám a kialakult helyzetre való tekintettel lehetséges, hogy ez megváltozik, ez pedig az európai integrációnak is fontos mérföldköve lehet.

Közösen venné a gázt Európa? Fotó: Depositphotos
Közösen venné a gázt Európa? Fotó: Depositphotos

A Reuters szerint ebben a kérdésben konszensusközeli a tagállamok álláspontja. Hivatalosan ugyan továbbra is tagállami hatáskör maradna az energiapolitika alakítása, illetve az energetikai mix meghatározása, a közös vásárlás azonban növelné az ellátás biztonságát, valamint a nagy tételeknek köszönhetően akár kedvezőbb árak elérését is lehetővé tenné. A tervezet azt is előíráná, hogy október 1-ig legalább 90%-ra fel kellene tölteni az EU területén lévő gáztárolókat.

A másik, a gázellátással összefüggő nagy kérdésben, egy esetleges árplafon bevezetésében viszont - az orosz import beszüntetéséhez hasonlóan - egyelőre nincsen konszenzus. A zárónyilatkozat tervezetének jelenlegi állapota továbbá azt is tartalmazza, hogy a tagállamok lépéseket tesznek az elszabaduló energiaárak fogyasztókra gyakorolt hatásainak enyhítésére és azt is megvitatják, hogy hogyan lehet biztosítani az energiapiacok optimális működését. Utóbbi kapcsán a szöveg szerint felkérik majd az Európai Bizottságot, hogy fogalmazzon meg „szükséges javaslatokat”.

A cikk szerint legalább két táborra szakadtak a tagállamok: a spanyolok, portugálok, olaszok, görögök és a Politico információi szerint egyes kelet-közép-európai országok is támogatják a déliek által nagyon szorgalmazott gázpiaci beavatkozást, azaz a nagykereskedelmi gáz-, esetleg az áramárak plafonjának meghatározását. Ők a múlt héten 180 eurós árkorlátot javasoltak a nagykereskedelmi áramárra.

Növekszik azon államok tábora is, amelyek a gázpiacon is bevezetnének valamilyen árplafont, egy kiszivárgott belga tervezet szerint megawattóránként 120 euróban határoznák meg a maximális árat.

A fő cél a gázárak hatásának enyhítése lenne az áramárak alakulására, ezért olyan javaslat is van, amely nem az összes szereplő, hanem csak a gázzal működő erőművek számára szabnák meg a maximális árat.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint beadta a derekát az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 11:41
Állítólag eláll a vétójogtól a magyar kormány az orosz diplomaták ügyében.
Makro / Külgazdaság Szinte csak az államilag támogatott hitelek érdeklik az embereket
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 10:58
Többszörösére emelkedett a kereslet a jelzáloghitelek piacán, mindenki a 3 százalékos hiteleket keresi.
Makro / Külgazdaság Adócsökkentést helyezett kilátásba Nagy Márton – ki örülhet?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 10:43
Egy egész csomaggal készülnek novemberre.
Makro / Külgazdaság Figyelem: a THM szabályozása is változhat!
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 09:56
A teljes hiteldíj mutató feltüntetésének és kiszámolásának szabályaihoz is hozzányúlna a kormány.
Makro / Külgazdaság Csoda történt a brit autópiacon?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 09:03
2020 óta nem adtak el ennyi autót. a dízelekre mondjuk így is lasszóval fogták a vevőket.
Makro / Külgazdaság Munkáshitel: „túl sok ok nincs az örömre”
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 08:49
Fél év telt el, de máris sokan nem tudják fizetni a kedvezményes hitelt – és ez a jövőben is fájhat nekik.
Makro / Külgazdaság Tovább szenved a kormányprognózis teljesülésének egyik záloga
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 08:30
Azok után, hogy júliusban már a stagnáláshoz közelített az ipari termelés éves összevetésben, augusztusban ismét nagyot zuhant. Hogy lesz így meg az Orbán-kabinet által betervezett 1 százalékos GDP-növekedés?
Makro / Külgazdaság Váratlan ütést visz be Trump a vámháborúban – ez Európának is nagyon fájhat?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 07:14
A nehézgépjárműveket is megvédené a „tisztességtelen versenytől” az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság A pénztárcánkon múlik, bukik-e a magyar gazdaság – de mi lesz, ha külföldön költünk?
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 15:39
A friss kiskereskedelmi adatok mellett a kedden megjelenő Privátbankár Árkosárba is betekinthettek a Trend FM hallgatói hétfőn – munkatársunk a nyomdaipart ért csapás hatásairól és hátteréről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Üzbegisztán után Kazahsztánban terjeszkedik az OTP?
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 14:59
Egy hétvégi hírnek jártak utána az Erste Befektetési Zrt. elemzői.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG