2p

A legfőbb az északi ország NATO-csatlakozása, és Ukrajna fegyverekkel való támogatása, de azt is rebesgeti Moszkva, hogy ők csak válaszoltak Helsinkinek orosz diplomaták korábbi kiutasítására. 

Bekérette Finnország moszkvai nagykövetét, Antti Helanterát az orosz külügyminisztérium amellett, hogy a kormány bezáratja északi szomszédjának szentpétervári konzulátusát, és kiutasít kilenc finn diplomatát. Az orosz magyarázat szerint a lépés válasz arra, hogy Helsinki június elején szintén kiutasított kilenc orosz diplomatát, és a tárca még azt is hozzátette, hogy a konzulátus működését lehetővé tévő egyezményt október 1-jével szüntetik meg - írja a Népszava.

Moszkva tiltakozását fejezte ki Helanterának Finnország „Oroszország-ellenes politikája miatt, amely évtizedek virágzó finn-orosz kapcsolatait rombolja le, bírálta Finnország közelmúltbeli NATO-csatlakozását is, amely – mint fogalmaztak – a harcok folytatására bátorítja Kijevet.

Szentpétervárról menniük kell. Fotó: Pixabay
Szentpétervárról menniük kell. Fotó: Pixabay

Sauli Niinistö finn elnök hivatala június 6-án rendelkezett kilenc, hírszerzési tevékenységgel gyanúsított orosz diplomata kiutasításáról.

A döntést a finn kül- és biztonságpolitikai miniszteri bizottság megbeszélését követően hozták meg, korábban pedig, még februárban Finnország februárban határkerítés építésébe kezdett az Oroszországgal közös határon.

Finnország májusban további fegyvereket és katonai felszerelést, többek között légvédelmi rakétákat és lőszert küldött Ukrajnának mintegy 109 millió euró (40 milliárd forint) értékben, miután az agresszor Oroszország szomszédja idén április 4-én hivatalosan a NATO 31. tagországa lett. Másnap Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője bejelentette: Oroszország „kénytelen lesz” válaszlépéseket tenni Finnország NATO-csatlakozása miatt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jön az önálló Egészségügyi MI stratégia
Kormos Olga | 2026. április 7. 10:31
Magyarország 2020-ban kidolgozott első Mesterséges Intelligencia (MI) Stratégiája után készül az egészségügyi területet érintő MI Stratégia, ennek megjelenése a nyárra várható – jelentette be Kádár Magdolna, a Belügyminisztérium Egészségügyi Fejlesztéspolitikai és Ágazati Informatikai Főosztályának vezetője a Klasszis Média Longevity és Egészséggazdaság című konferenciáján.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború világszerte elhozza a háborús inflációt
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 06:26
A közel-keleti konfliktus a Nemzetközi Valutaalap (IMF) értékelése szerint magasabb inflációt és lassabb globális növekedést fog eredményezni – közölte hétfőn Kristalina Georgieva, az IMF vezetője.
Makro / Külgazdaság Bezuhantak a Szegeden is jelen lévő kínai autógyár eladásai
Privátbankár.hu | 2026. április 6. 14:31
Csökkentek márciusban a kínai BYD Co. és az XPeng járműeladásai az egy évvel korábbihoz képest, eközben növelte értékesítését a Li Auto és a Nio.
Makro / Külgazdaság Minimálisan csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 6. 13:01
A vártnál több munkahely jött létre az Egyesült Államokban márciusban a mezőgazdasági szektoron kívül, miközben a munkanélküliség csökkent februárhoz képest a munkaügyi minisztérium adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Félmilliárd forinttal több jut a hungarikum pályázatokra
Privátbankár.hu | 2026. április 6. 12:46
Az agrártárca 500 millió forint többlettámogatást biztosít a hungarikum pályázatokra – jelentette be az agrárminiszter húsvéthétfőn közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Főleg a marketingesek használják a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 15:15
A vállalati edukációban még jelentős tartalékok vannak.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter is beülne Orbán Viktor mellé a Védelmi Tanácsba
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 13:38
A Tisza Párt elnöke felszólította a miniszterelnököt, hogy haladéktalanul tájékoztassa a fejleményekről.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Megtámadták a szuverenitásunkat!
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 12:53
A külügyminiszter szerint megvédik a rezsicsökkentést.
Makro / Külgazdaság „Nem lehetetlen a hosszú élet, de tenni is kell érte” – mondja Kóka János, a Doktor24 alapító tulajdonosa
Kormos Olga | 2026. április 5. 11:31
A hosszú élet titkáról, a longevity egyszerűen vagy kicsit nehezebben megvalósítható feltételeiről beszélt Kóka János, a Doktor24 Medicina Zrt. alapító tulajdonosa a Klasszis Média Longevity és egészséggazdaság című konferenciáján.
Makro / Külgazdaság Részletes ábra érkezett a tojás áráról
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 09:07
Érdekesen alakult a tojás ára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG