4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar tárcavezető a montenegrói kollégájával, Filip Ivanoviccsal találkozott Montenegró fővárosában, Podgoricában, ahol kijelentette, hogy a nyugat-balkáni ország felkészült az EU-tagságra.

Szijjártó szerint friss energiára van szükség

A magyar kormány álláspontja szerint Montenegró felkészült az európai uniós tagságra, amellyel maga a közösség is sokat nyerne, hiszen a jelenlegi nehézségek közepette friss energiára lenne szükség, amit a nyugat-balkáni államok felvétele hozhatna el - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Podgoricában - számolt be róla az MTI. A  tárcavezető a montenegrói kollégájával, Filip Ivanoviccsal közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy Magyarország az idei év második felében tölti be az EU soros elnöki tisztségét, olyan időszakban, amikor a blokk súlyos gazdasági és biztonsági kihívásokkal szembesül.

Filip Ivanovics montenegrói külügyminiszter már az EU-n belül szeretné látni országát.
Filip Ivanovics montenegrói külügyminiszter már az EU-n belül szeretné látni országát.
Fotó: Gov.me

„Ezek a fenyegetések egyfajta negatív spirálba lökték az Európai Uniót, amiből csak úgy tudunk kijönni, ha ahhoz kívülről kapunk friss erőt, új energiát, új dinamikát” - vélekedett.

„Ez az Európai Unió számára létfontosságú új energia a Nyugat-Balkán ambiciózus, feltörekvő, gyorsan fejlődő országaiból tud megérkezni. És ezért Magyarország fő célja az elnökségi féléve során a bővítés felgyorsítása lesz” - tette hozzá. Rámutatott, hogy a bővítés csigalassúsággal halad, aminek szavai szerint az az első számú oka, hogy az EU-tagállamok többsége jelenleg nem támogatja a folyamatot, és pláne nem annak felgyorsítását. „Ne tévessze meg önöket, hogy a nyilvánosság előtt ez másként látszik, mivel zárt ajtók mögött számos tagország a kifogásait és az aggodalmait fogalmazza meg a bővítéssel kapcsolatban” - mondta.

Méltatlan helyzet, de a magyar elnökség lezárja

Aláhúzta: ha nem így lenne, akkor Montenegró sem került volna abba a méltatlan helyzetbe, hogy már tizenhat éve tagjelölt, és tizenkét éve folytatja a csatlakozási tárgyalásokat, de máig egyetlen fejezetet sem sikerült lezárnia. Hazánk álláspontja egyértelmű, e szerint Montenegró már felkészült az európai uniós csatlakozásra, amivel maga a közösség is sokat nyerne. „Ezért itt az idő, hogy elkezdjük lezárni a csatlakozási tárgyalási fejezeteket önökkel” - jelentette ki, és arra is kitért, hogy a magyar EU-elnökség alatt sort kívánnak keríteni az első fejezetek lezárására.

„Minél többet, annál jobb. Úgy látjuk, hogy a tízet is megközelíti azon csatlakozási tárgyalási fejezetek száma, amelyek kellőképpen kitárgyalásra kerültek. Önök teljesítettek minden feltételt, és ezeket a mi elnökségünk alatt szeretnénk is lezárni önökkel” - fogalmazott.

A Wizz Air rendszeres járatai talán még sűrűbbek lesznek.
A Wizz Air rendszeres járatai talán még sűrűbbek lesznek.
Fotó: Privátbankár/Mester Nándor

A magyar jelenlét új dimenziót kapott

Tudatta, hogy csatlakozást előkészítő folyamatban segítséget nyújtott az a két magyar diplomata is, akik már rég Podgoricában dolgoznak a helyi kormány mellett a folyamat előmozdítása érdekében. A miniszter érintette a mára”teljesen új dimenzióba került” kétoldalú gazdasági együttműködést is. Emlékeztetett, hogy a kereskedelmi forgalom tíz év alatt a másfélszeresére nőtt, értéke már nagyon közel van az évi százmillió euróhoz. Emellett - mint hangsúlyozta - két kulcsfontosságú szektorban is a piacvezetők közé kerültek a magyar vállalatok Montenegróban: az OTP a legnagyobb szereplő a helyi bankszektorban, míg a 4iG a második legnagyobb telekommunikációs céggé vált. Jó hírnek nevezte, hogy Wizz Air áprilisban újraindítja a Podgorica-Budapest járatot, ezzel hozzájárulva a gazdasági-kereskedelmi együttműködés fejlesztéséhez, amelynek a beruházásvédelmi megállapodás aláírása is új lendületet adhatna. Közölte azt is, hogy évente harmincöt montenegrói hallgató tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken, és a rendkívül népszerűnek bizonyult programot a jövőben is fenn fogják tartani.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
Makro / Külgazdaság Új ország születik – vagy mégsem?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:13
Független is lesz, de francia is marad Új-Kaledónia.
Makro / Külgazdaság Hétfőtől újra szembejön a valóság a magyar kormánnyal
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 08:34
Fontos adatok érkeznek, vajon lesz köztük derűlátásra okot adó?.
Makro / Külgazdaság Trump szombati meglepetése: 30 százalékos vámot vet ki az EU-ra és Mexikóra
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 15:45
Donald Trump amerikai elnök a saját social felületein jelentette be.
Makro / Külgazdaság Vannak, akiket gazdaggá tett volna Zelenszkij, ha rendesebben felöltözik
Litván Dániel | 2025. július 12. 14:07
Vannak akik szerint meg is tette. Öltönyt viselt vagy nem az ukrán elnök? Tudta, hogy ilyesmire is lehet ám fogadni?
Makro / Külgazdaság Oroszországban tovább romlik a rubel – csak kicsit lassabban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 12:12
Oroszországban lassult az infláció júniusban éves és havi összevetésben a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG