3p

A külgazdasági  és külügyminiszter szerint  két év alatt másodszor fog megbomlani a világgazdasági status quo, és erre a magyar gazdaságnak is fel kell készülnie.

Amúgy sem volt könnyű két évünk, de amikor azt hittük volna, hogy nagyjából kontroll alatt vannak az események, beütött a háború a szomszédban – 2020 februárja óta tart egy embert próbáló időszak, mondta Szijjártó Péter ma a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) külgazdasági évnyitó konferenciáján Budapesten.

Hozzátette, hogy két év alatt másodszor fog megbomlani világgazdasági status quo: korábban a Covid-járvány, most pedig a szomszédunkban zajló háború ennek az oka. Mint fogalmazott:

új korszakra kell készülnünk.

Szijjártó Péter (Korábbi felvétel. Forrás: Facebook)
Szijjártó Péter (Korábbi felvétel. Forrás: Facebook)

Most azon dolgoznak a kamarával és a magyar cégekkel, hogy a gazdaság az új világgazdasági korszakban is sikeres legyen. Ennek érdekében stratégiai megállapodást írt alá az MKIK-val az együttműködésről külgazdasági területen.

Szerinte az új világgazdasági rendben gazdasági szempontból két dolog kell a sikerhez:

minél több gyártókapacitást kell Magyarországra csábítani, és le kell csapni a piaci résekre, tehát ösztönözni kell a magyar cégek exportját és a kinti befektetéseket.

Ami a kifektetéseket illeti, a magyar cégek 1,8 milliárd euró profitot tudtak elérni külföldön tavaly - eközben a külföldi tulajdonú vállalatok 8,2 milliárd euró nyereséget termeltek Magyarországon.  Szeretnék, ha ez a profitmérleg kiegyensúlyozódna: a cél, hogy a külföldön is versenyképes magyar cégek növekedjenek kint, növeljék profitjukat, és ezzel is segítsék a hazai gazdaságot. Ennek érdekében külföldi befektetéseikhez is ad majd a kormány vissza nem térítendő támogatást, valamint hiteleket kínál majd például cégvásárláshoz.

Kitért arra is, hogy a Covid-járvány alatt 1380 vállalat befektetését támogatták, és ezzel hozzájárultak 290 ezer munkahelyet megmentéséhez. Szeriinte a magyar gazdaság tripla rekordot ért el (beruházások, foglalkoztatás, export). Most 4,7 millió ember dolgozik, ami soha nem látott rekord, 2010-ben 3,7 millió volt ez a szám, jegyezte meg.

Parragh László, az MKIK elnöke köszöntőjében azt mondta: szomorú látni, ami a szomszédban történik. Beszélt arról is, hogy

a külügyminisztériummal együtt kívánnak dolgozni majd a kármentésen, hiszen a háború számos, Ukrajnában jelen lévő magyar cégnek is veszteséget okoz.   

Szijjártó Péter ezúttal is megerősítette a magyar kormány álláspontját: mindent megtesznek, hogy Magyarország ebbe a háborúba ne sodródjon bele.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hernádi Zsolt: Folyamatos a tárgyalás az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 06:41
A Mol elnöke szerint a vezeték nem sérült.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nagyot üt Indián az iráni csapásokkal, de nem ezért tüntetnek
Bózsó Péter | 2026. március 2. 18:31
India számos részén tüntetésekre került sor, ahol az emberek gyászolták Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetőjének halálát, és elítélték a gyilkosságot. Delhiben is fokozták a biztonsági intézkedéseket, miközben az ország gazdasága felkészül a háború súlyos negatív hatásaira.
Makro / Külgazdaság Fájó áremelkedés jöhet a benzinkutaknál
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 14:22
Az iráni háború miatt durván megugrottak az olajárak, ezt viszont hétfőn még nem reagálta le az üzemanyagpiac. Ugyanakkor szinte biztos, hogy hétközben akár nagyobb áremelkedés is jöhet a magyar piacon. Az, hogy a következő hetekben a helyzet tovább eszkalálódik-e, vagy elindul a békés megegyezés felé, egyelőre kérdéses, ettől ugyanis érdemben függ, hogy milyen mértékben és milyen tartósan drágul itthon a tankolás. Többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Makro / Külgazdaság Csak valamivel lettek optimistábbak a feldolgozóipari menedzserek
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 09:00
Januárhoz képest mérsékelt bővülésről számolt be a megkérdezett száz beszerzési menedzser, noha a februári BMI így is ugyanakkora lett, mint az előző három évben.
Makro / Külgazdaság Nem örülhetünk: jóval kevesebb áru hagyta el Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 08:36
Közel 10 százalékkal esett az export januárban, a termék-külkereskedelmi többlet pedig 12 millió euró volt úgy, hogy a behozatal 2,3 százalékkal lett magasabb az előző év azonos időszakiénál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Nem fognak a szívükhöz kapni a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. március 2. 05:57
Beköszöntött a stagnálás időszaka a diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Vészhelyzet a Hormuzi-szorosban: találat ért egy hajót
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 13:54
A híradások ellentmondóak, de az biztosnak látszik, hogy találat ért egy kereskedelmi olajtankert a Hormuzi-szorosban. 
Makro / Külgazdaság Újabb csapást szenvedett el a tengeren Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 11:07
Belgium lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, az orosz „árnyékflotta” egy feltételezett tagját.
Makro / Külgazdaság Váratlan fordulat: mégis mi történt az Ausztriában dolgozó magyarokkal?
Kollár Dóra | 2026. március 1. 06:49
Nem sikerült elérni a 150 ezres szintet, több éves tendencia fordult meg 2026 januárjában.
Makro / Külgazdaság Örülhet Merz kancellár: pöttömnyi lett az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 15:01
Februárban a vártnál kevésbé nőttek a fogyasztói árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált, előzetes adatokon alapuló jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG