4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Nikki Haley, az USA volt ENSZ-nagykövete arról ír friss memoárjában, hogy Donald Trump hatalmát Rex Tillerson volt külügyminiszter és John Kelly volt kabinetfőnök is megpróbálta aláásni. Előbbi arról beszélt, mindezt az ország érdekében tették, mert az elnök nem is tudja, mit csinál.
Donald Trump

Donald Trump amerikai elnök hatalmát két közeli munkatársa, Rex Tillerson volt külügyminiszter és John Kelly volt kabinetfőnök is megpróbálta aláásni - állítja kedden piacra kerülő emlékirataiban Nikki Haley, az Egyesült Államok volt ENSZ-nagykövete. A With all due respect (Minden tiszteletem) című memoár egyes részleteiből a The Washington Post című lap vasárnap hozott nyilvánosságra részleteket.

A könyvből kiderül, hogy Rex Tillerson és John Kelly megpróbálta Haleyt a maga oldalára állítani és Trump-ellenes állásfoglalásokra rábírni. "Tillerson bizalmasan elmondta nekem, hogy amikor ők ketten (Kellyvel) ellenálltak az elnöknek, ezt nem engedetlenségből tették, hanem azért, hogy megpróbálják megmenteni az országot" - írta Haley, aki a volt külügyminisztert fárasztó és dölyfös embernek írta le, John Kellyről pedig azt tartotta, hogy gyanakvással viseltetett iránta, mert szabad bejárása volt az elnökhöz.

A két volt kormánytag nézeteiről Nikki Haley megállapította:

"azt mondták, az ő döntésük és nem az elnöké, hogy mi a legjobb az amerikaiaknak, és az elnök nem is tudja, mit csinál".

Nikki Haley szerint Tillerson azt is fejtegette neki, hogy "ha Trump munkáját nem hekkelik meg, akkor emberek halnak majd meg".

A The Washington Post megkereste a két volt politikust. Tillerson nem reagált, Kelly pedig csak annyit mondott: "ha a döntéshozatalhoz szükséges legjobb és legnyitottabb jogi és etikai tanácsok Trump-ellenes tevékenységet jelentenek, akkor bűnös vagyok a felhozott vádakban".

Haley a könyvben kitért arra is, hogy az elnök számos külpolitikai döntésével egyetértett, de néhány kérdésben nem osztotta az álláspontját. Egyetértett például a kilépéssel a párizsi klímaegyezményből, az iráni atomalku felmondásával vagy az Egyesült Államok izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe helyezésével. Nem értett egyet viszont azzal, hogy Donald Trump szerinte átengedte a kezdeményezést, illetve az irányítást Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a Helsinkiben tartott csúcstalálkozón 2018-ban.

A volt nagykövet, aki korábban Dél-Karolina államkormányzója volt, nem helyeselte azt sem, ahogyan az elnök a charlottesville-i zavargásokra reagált 2017 nyarán, amikor az amerikai polgárháború (1861-1865) déli csapatait vezető Robert Lee tábornok szobrának áthelyezése miatt véres zavargások robbantak ki a virginiai városban. "Egy vezető szavai igenis számítanak ezekben a helyzetekben. És az elnök szavai bántóak és veszélyesek voltak" - fogalmazott a könyvben Haley, aki azt is megírta, hogy még a zavargások kitörésének napján felemelte a telefont, és beszélt az elnökkel.

A könyv megjelenése kapcsán a volt nagykövetnő vasárnap interjút adott a The Washington Post riporterének. Az interjúban kitért az elnök alkotmányos felmentését célzó eljárás (impeachment) előtti vizsgálatokra és meghallgatásokra is. Elutasította a képviselőház demokrata párti törvényhozóinak politikáját. Mint fogalmazott: nem ért egyet Donald Trump azon erőfeszítéseivel, hogy külföldi segítséget kérjen politikai vizsgálódásokhoz az ukrán elnöktől, de szerinte ez önmagában nem ok arra, hogy alkotmányos vádeljárást indítsanak ellene. "Nem kérte nyomatékosan, hogy történjék valami. Ezért nem is nagyon értem, hogyan alakult ki ez a helyzet, miért méltatlankodik mindenki valami miatt, ami nem is történt meg" - hangsúlyozta a lapnak Nikki Haley.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagyot durrant a kínai exporttöbblet
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 14:55
Kína kereskedelmi többlete meghaladta a várakozásokat, az első két hónapban elérte a 213,6 milliárd dollárt.
Makro / Külgazdaság A fix 3 százalékos hitelek módosításáról döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:32
A kormány döntése értelmében márciustól magasabb hitelösszeggel és hitelkiváltási lehetőséggel igényelhetik a hazai kis- és közepes vállalkozások a fix 3 százalékos hitelt.
Makro / Külgazdaság Nem kezdte túl erősen az évet Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:15
Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Nyugtat a minisztérium: marad árrés a kereskedőknél, ennyibe kerül a jövedékiadó-csökkentés
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 10:51
A védett árakkal és a jövedékiadó-csökkentéssel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetést Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára és Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
Makro / Külgazdaság Európa egyik leggyengébb teljesítményét hozta össze a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 09:10
A nemzetközi mezőny egyik legrosszabb adatát érte el 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulatot jelez a cégek toborzási kedve
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:45
Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
Makro / Külgazdaság Csak ámulunk-bámulunk: több mint kilenc éve nem fordult elő ilyen
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:30
Februárban az éves infláció 1,4 százalék lett, ennél utoljára csak 2016 novemberében tett közzé alacsonyabb adatot a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Jövedékiadó-csökkentést is bejelentett a kormány az éj leple alatt megjelent rendeletében
Imre Lőrinc | 2026. március 10. 06:45
Már olvasható a március 10-től hatályba lépett rendelet a Magyar Közlönyben a védett üzemanyagárakkal kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Vagy kompenzációt kérnek a kutak, vagy bezárnak – itt az első piaci reakció a védett árakra
Imre Lőrinc | 2026. március 9. 19:43
Magyarországot is elérte a nemzetközi üzemanyagárrobbanás, ezért a kormány védett árat vezetett be mindkét üzemanyagtípus esetében – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a kormány rendkívüli ülését követően. A Független Benzinkutak Szövetsége egészen mást javasolt, szerintük jelenleg még több a nyitott kérdés, mint a válasz. De vajon hogyan kerülhetők el az ellátási problémák?
Makro / Külgazdaság Putyin fontos üzenetet küldött Európának
Privátbankár.hu | 2026. március 9. 18:38
Az oroszok együttműködnének Európával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG