3p
A liberálisok és a populisták megerősödését is hozta az Európai Választás.

Dániában baloldali és liberális győzelem van kialakulóban, viszont nagyon sokat erősödött a néppárt. A csak egy betűs rövidítésekkel megnevezett pártokon nem könnyű kiigazodni, de segítünk:

A szociáldemokraták győzelmét hozta az EP-választás az „A” 22,9 százalékot szerzett, őket szorosan követik a liberálisok „V”, 20,5 százalékkal. A dán szociáldemokrata párt sikerében közrejátszhatott az is, hogy a párt körülbelül 2 éve 180 fokos fordulatot vett, már ami a bevándorlás ügyét illeti, hiszen akkor a korábban hirdetett laza migrációs politika helyett sokkal szigorúbb intézkedésekről kezdtek beszélni.

Itt a választás legnagyobb győztese az „O”, a néppárt csaknem kétszer olyan jól teljesített 13,2 százalékos eredményével, mint öt évvel ezelőtt. A legtöbbet az euroszkeptikus „N” veszített pozíciójából, míg 2014-ben simán kijutottak az Európai Parlamentbe, addig most csak 4,1 százalékot értek el.

Finnország

A finneknél tovább folytatódott a szociáldemokrata SDP erősödése, a parlamenti választások után az EP-választásokon is a korábbinál jobb, 15,4 százalékos eredményt tudtak elérni az előzetes eredmények szerint. A Kokoomus konzervatív, és egyébként EPP-tag párt ugyan megtudta nyerni a választást, de eredményük sokat romlott a 2014-eshez képest.

A szélsőjobbossá váló, populista Finnek Pártja 14,1 százalékot ért el az exit-poll alapján, ez a 2014-es 12,9 százalékos eredményükhöz képest érezhető fejlődés, és rekord a párt történetében. A választás nagy vesztese a decentralizációra és agrárpolitikára fókuszáló, liberális Kesk, ők 14,8 százalékot értek el, ez közel 5 százalékos gyengülés.

Svédország

Szociáldemokrata győzelmet hozott a választás a svéd köztévé exit-pollja szerint, az „S” 25 százalékkal magabiztosan nyerni fog az előrejelzés szerint. A második legnagyobb erő az EPP-be ülő Mérsékelt Párt lesz 18 százalékkal.

Az általános európai tendenciához illően jól szerepeltek a nacionalista Svéd Demokraták (17%), és a liberális „C” is 10 százalékot el tudott érni. Fontos, hogy a kereszténydemokrata „KD” is tudott 8 százalékot szerezni, így az ország európai parlamenti székeinek többsége az EPP-ben lesz a nagyarányú szociáldemokrata győzelem ellenére is.

Összességében tehát Észak-Európában az első adatok alapján az látszik, hogy bár erősödnek a populista, nacionalista hangok, egyelőre tartják magukat és mérsékelten növekedni is tudnak a hagyományosan erős szociáldemokrata pártok.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter és Vitályos Eszter is helyet kap a Fidesz padsoraiban
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 16:36
Megalakult a Fidesz frakciója.
Makro / Külgazdaság Negatívról stabilra – döntött a hitelminősítő
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:37
Jó hírt kapott a kínai gazdaság.
Makro / Külgazdaság Mosolyt csalt Magyar Péter arcára Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:17
Itt a válasz a hétfői levélre.
Makro / Külgazdaság Ukrán segítséggel épülne a lengyel drónarmada
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:58
Kell az ukránok szakértelme.
Makro / Külgazdaság Hiába a fölényes Tisza-siker, Varga Mihályék még nem lazíthatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:49
Ezt mutatja a Monetáris Tanács keddi kamadöntése előtt az Mfor Elemzői Konszenzus.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a Tisza-kormány egyik legnagyobb gazdasági kihívása
Imre Lőrinc | 2026. április 27. 12:18
Az Orbán-kormány 16 éve alatt összességében nem sikerült csökkenteni a Budapest és a vidéki régiók közötti gazdasági különbségeket. 2016 környékén valamelyest szűkült az olló, de a 2020-as évek után visszatértünk a startvonalra, vagy talán még azon is túlra. A Tisza most ismét nekikezdhet a felzárkóztatásnak.
Makro / Külgazdaság Érdekes közleményt adott ki a kormány, Orbán Viktorról szó van benne, a vagyonmentésről nem
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:04
Nem tűnik el hetekre a leköszönő miniszterelnök? De mi a helyzet a bécsi repülőtérről felszálló magángépekkel?
Makro / Külgazdaság Keddtől megint érdemes szemkötővel menni a benzinkútra
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 11:41
Itt a fordulat, újra meglódulnak felfelé a piaci árak.
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc a munkavállalói miatt aggódik, megkereste Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 10:51
Nem szeretik a bizonytalanságot a Mészáros Csoportnál.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek jöttek egy másik fontos tengeri kereskedelmi útvonalról is
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 10:39
Aktivizálódtak a kalózok is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG