2p

Ez történt az elmúlt fél napban az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan.

  • Történelmi jelentőségűnek nevezte a Nagy-Britanniával kötött támogatási egyezményt Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök videóüzenetében úgy fogalmazott: „Ez a nap már bevonult országunk történelmébe”. A brit segítséget az Izraelnek tett amerikai biztonsági garanciákhoz hasonlította. Rishi Sunak brit miniszterelnök pénteken Kijevben brit-ukrán biztonsági együttműködési megállapodást írt alá Zelenszkijjel, valamint bejelentette: megnövelik Ukrajna katonai támogatásának mértékét, hogy segítsék Kijevet új harci drónok (köztük megfigyelő, nagy hatótávolságú csapásmérő és tengeri drónok) beszerzésében. Sunak idénre 2,5 milliárd font értékben ígért katonai támogatást Ukrajnának.
    Történelmi megállapodásról beszélt Zelenszkij. Fotó: Ukrajna elnöki hivatala
    Történelmi megállapodásról beszélt Zelenszkij. Fotó: Ukrajna elnöki hivatala
  • Az ukrán elnök optimista azt illetően, hogy a britekkel kötött megállapodás után az egyelőre függőben lévő amerikai támogatás kérdésében is előrelépés történik. Mint mondta, pozitívabban látja ezt a kérdést, mint tavaly decemberben, és addig fognak nyomást gyakorolni, amíg eredmény nem lesz. Az Ukrajnának nyújtandó újabb amerikai katonai támogatás amerikai belpolitikai okok miatt van függőben. 
  • Szombatra virradó éjjel újabb dróntámadásokról számolt be Ukrajna. Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere szerint az ukrán főváros közelében robbanások történtek, a légelhárítás aktív. Károkról egyelőre nem érkezett jelentés. Az ország nyugati részén fekvő Zsitomir jelentős részén pedig megszakadt az áramszolgáltatás. Ennek oka egyelőre szintén nem ismert.  
  • Az orosz erők pénteken 260 alkalommal támadták tüzérséggel az észak-ukrajnai Szumi területet. A támadások 12 települést értek helyi ukrán közlések szerint. Sérülésekről vagy a civil infrastruktúrát ért károkról nem érkezett jelentés.      

Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Kyiv Independent            

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Irán karjaiba lökte a háború a világ egyik legnagyobb olajimportőrét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 16:35
Az indiai finomítók 7 év után ismét olajat vásároltak Irántól, miután a közel-keleti háború leállította a szállításokat a Hormuzi-szoroson keresztül.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
Makro / Külgazdaság Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:50
Egyelőre jó helyzetben vannak a magyar autósok, hiszen a kormány viszonylag alacsony szinten rögzítette az üzemanyagárakat. Ugyanakkor a készletek folyamatosan csökkennek, így félő, hogy előbb-utóbb benzinhiány léphet fel.
Makro / Külgazdaság Újabb intő jel jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:15
Jelentősen visszaesett a meghirdetett állások száma a német feldolgozóiparban, ami az ipari aktivitás gyengülésére utal, és a gazdaság szerkezetének kedvezőtlen átalakulását vetíti előre – közölte a Welt am Sonntag az Index munkaerőpiaci kutató adataira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG