2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Lefelé módosították a GDP-növekedés ütemét az Egyesült Államokban.

Lefelé módosította az amerikai gazdaság negyedik negyedéves növekedésének évesített ütemét az amerikai kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete.

Az adatok szélesebb körére támaszkodó második becslés szerint az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 2,5 százalékkal bővült október-decemberben az előző év azonos időszakával összevetve.

Ez nem okozott meglepetést, mivel az elemzők is 2,5 százalékos növekedésre számítottak az első becslésben szereplő 2,6 százalék helyett. Az előző, harmadik negyedévben még 3,2 százalékkal nőtt a hazai össztermék.

A GDP folyó áron számolt értéke 4,9 százalékkal, 235,9 milliárd dollárral, míg a harmadik negyedévben 5,3 százalékkal, 250,6 milliárd dollárral bővült.

A tavalyi egész évet tekintve az amerikai gazdaság 2,3 százalékkal növekedett. Az előző évben, 2016-ban 1,5 százalékkal, 2015-ben 2,9 százalékkal, 2014-ben 2,6 százalékkal, 2013-ban 1,7 százalékkal, 2012-ben 2,2 százalékkal, 2011-ben pedig 1,6 százalékkal bővült az amerikai GDP.

Folyó áron számolva a GDP értéke 4,1 százalékkal, 761,7 milliárd dollárral nőtt tavaly, míg 2016-ban 2,8 százalékkal, 503,8 milliárd dollárral emelkedett.

Nő a fogyasztás

Október-decemberben a hazai össztermék több mint kétharmadát adó személyi fogyasztás 3,8 százalékkal nőtt az előző negyedévi 2,2 százalék után. A rendelkezésre álló személyes jövedelmek 3,8 százalékkal - 2014 negyedik negyedéve óta a legerősebb ütemben - emelkedtek az előző negyedévi 2,2 százalékos növekedés után. A személyes fogyasztások árindexe 2,7 százalékra emelkedett a harmadik negyedévi 1,5 százalék után, de az élelmiszerek és energiaáraktól megtisztított index 1,9 százalékra rúgott október-decemberben, míg az előző negyedévben 1,3 százalékra.

A beruházások 3,5 százalékkal emelkedtek, lassult a növekedés az előző negyedévi 7,3 százalékhoz képest. Az áruk és szolgáltatások exportja 7,1 százalékkal nőtt az előző negyedévi 2,1 százalék után, az import pedig 14,0 százalékkal - 2010 harmadik negyedéve óta a legnagyobb mértékben - bővült a harmadik negyedévben mért 0,7 százalékos visszaesés után. A szövetségi kormányzati kiadások 2,9 százalékkal nőttek az előző negyedévi 0,7 százalékos növekedés után.

A negyedik negyedévről szóló harmadik, végleges GDP-becslést március 28-án hozza nyilvánosságra a kereskedelmi minisztérium.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A Toyota Motor Europe hatalmasat hasított tavaly
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 17:19
A Toyota Európa (Toyota Motor Europe – TME) történelmi rekordot jelentő több mint 1 229 000 új autó értékesítésével zárta a 2025-ös naptári évet – tájékoztatta az MTI-t a japán autógyártó vállalat.
Makro / Külgazdaság EBRD: rekordot döntöttek a működési térségnek nyújtott tavalyi finanszírozások
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 16:14
Minden eddiginél több, az egy évvel korábbi rekordnál is nagyobb értékű finanszírozást nyújtott a működési térségéhez tartozó gazdaságoknak tavaly az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Meglepetés történt az euróövezet ipari termelésében tavaly novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 15:01
Havi és éves összevetésben egyaránt a vártnál gyorsabb ütemben nőtt az euróövezet ipari termelése tavaly novemberben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Tető alatt a Mol-NIS megállapodás
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 14:03
Közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról a Mol és a tulajdonos Gazpromnyefty és a szerbiai vezetés között, aminek nyomán korábban nem látott biztonságba kerülne Közép-Európa energiaellátása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Csökkent a 12 hónapos kincstárjegy aukciós átlaghozama
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 13:20
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a németeket sújtó átok
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 12:35
A német gazdaság három év után először bővült 2025-ben, mivel a fogyasztók és a kormányzati kiadások növekedése elkezdte táplálni az eddig lassú fellendülést.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Nem lepődnék meg, ha a kormány a választások előtt odaadná a teljes 14. havi nyugdíjat
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. január 15. 10:10
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a január 14-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 90. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Megint megszólalt Trump Venezueláról
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 08:41
Donald Trump szerint Venezuelának célszerű lenne az OPEC tagjának maradnia, ugyanakkor elmondása szerint nem világos számára, hogy ez az Egyesült Államok érdekeit szolgálja-e. A kérdésről Washington eddig nem egyeztetett Caracassal.
Makro / Külgazdaság Kiütős számok jöttek a magyar iparról
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 08:31
Az ipari termelés volumene 2025 novemberében 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index hasonló adatot mutat. Visszaesés következett be a feldolgozóipari alágak döntő többségében. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2,0 százalékkal kisebb volt a 2025. októberinél.
Makro / Külgazdaság Az OECD-n kívüli országok húzhatják az olajkereslet növekedését
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 18:14
Idén napi 1,4 millió hordóval, jövőre további 1,3 millió hordóval emelkedhet a globális olajkereslet az OPEC előrejelzése szerint. A szervezet a világgazdaság növekedési ütemével kapcsolatban is előrejelzéseket adott az idei és a jövő évre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG