2p
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) becslése szerint tavaly a dolgozónkénti teljes munkaerőköltség 6,3 százalékkal, 329 ezer forintra nőtt Magyarországon.

A napi.hu szerint a versenyszférában (a legalább ötfős vállalkozások körében) a munkajövedelem 9,3 százalékkal nőtt, a szociális költség 8,8 százalékkal emelkedett. A költségvetési szférában 4,4 százalékkal csökkent az átlagos munkajövedelem, miután 2013-ben is dinamikusan, 26,6 százalékkal nőtt az alacsony keresetű közfoglalkoztatottak száma az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A havi munkaerőköltség összetétele 2013-ban. Forrás: napi.hu/KSH


A közfoglalkoztatottak hatását kiszűrve 2013-ban az átlagos havi munkajövedelem 240 ezer forintra volt becsülhető a KSH szerint, ami 11,1 százalékkal magasabb, mint a teljes költségvetésre vonatkozó átlag.

31 ezer forinttal több, mint 2012-ben

Összességében a közfoglalkoztatottak bérének figyelmen kívül hagyásával a havi munkaerőköltség 295 ezer helyett 326 ezer forintot tett ki a közszférában 2013-ban. Így mindent figyelembe véve tavaly a bruttó munkajövedelem 6,1, a szociális költségek 7,4 százalékkal emelkedtek, az egyéb költségek pedig 1,9 százalékkal mérséklődtek 2012-höz viszonyítva.

A KSH számításai szerint 2012-ben a havi átlagos munkaerőköltség 312,4 ezer forint volt, ezen belül a közszférárában 283 ezer, a versenyszférában 327,7 ezer forint. A 2012-es adatok szerint a munkaerőköltségből a munkajövedelmek részaránya 75,1 százalék volt, a szociális költségeké 22,3, a képzés és más költségelemek súlya pedig alig 2,6 százalékra rúgott.

A munkaerőköltség minden olyan, a munkáltatót terhelő kötelezettséget felölel, amely a munkaerő alkalmazásával kapcsolatosan felmerül. Így tartalmazza:

- a munkavállalók munkájának ellenértékeként kifizetett összeget (kereset),
- a nyugdíj- és egészségbiztosítás munkáltató által átvállalt terheit, hozzájárulását a munkanélküliség kezeléséhez, hozzájárulását a csökkent munkaképességűek foglalkoztatását szolgáló alapokhoz,
- a különféle természetbeni és szociális juttatásokat,
- a költségtérítéseket és a továbbképzéssel kapcsolatos költségeket.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Armageddont okozott Európában Trump újabb húzása
Csabai Károly | 2026. április 16. 05:44
Irán február végi izraeli-amerikai megtámadása olyan negatív hatást gyakorolt az öreg kontinens országainak árszínvonalára, amelyre a Privátbankár Európai Inflációs Körkép három és fél éves történetében még nem volt példa: alig akad olyan állam, ahol ne nőtt volna februárról márciusra az éves fogyasztóiár-index. Egyelőre a jegybankok nem reagáltak erre, az infláció fő monetáris ellenszerének számító alapkamat-emelést csak Izland vetette be, sőt ketten még csökkentettek is. Magyarország ezúttal jól jött ki az összevetésből, a mezőny első negyedében található.
Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG